"Godzi w niezależność i niezawisłość sądu". Słowa Przyłębskiej o Gersdorf brzmią jak ponury żart

Paweł Kalisz
Julia Przyłębska skrytykowała zaangażowanie Małgorzaty Gersdorf w obronę niezależności sądów. Prezes TK zarzuca Pierwszej Prezes SN, że ta opowiedziała się po jednej ze stron sporu politycznego. – Sędzia powinien zachować bezstronność – stwierdza Przyłębska.
Julia Przyłębska skrytykowała zaangażowanie Małgorzaty Gersdorf w obronę niezależności sądów. Zarzuca jej aktywność polityczną. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Julia Przyłębska przyzwyczaiła dziennikarzy do tego, że nieczęsto udziela wywiadów, nie odpowiada na pytania dziennikarzy, wręcz ich unika. Może to i lepiej, bo gdy Julia Przyłębska już coś powie, to przypomina się staropolskie powiedzenie "mowa jest srebrem, a milczenie złotem". Czasem lepiej nic nie powiedzieć.

– To zachowanie polityczne. Jest mi przykro, że dożyłam czasu, w którym sędzia zachowuje się politycznie – powiedziała Julia Przyłębska na antenie radiowej Trójki. Nie, nie mówiła tego o sobie. Fakt, że jako prezes Trybunału Konstytucyjnego jest wiernym wykonawcą poleceń płynących z Nowogrodzkiej, Julii Przyłębskiej nie przeszkadza. Te słowa padły pod adresem Małgorzaty Gersdorf.


Przyłębska przypomniała, że konstytucja i obowiązujące w Polsce prawo mówi o tym, iż sędzia nie może należeć do partii politycznych i musi zachowywać się w sposób taki, który nie będzie budził wątpliwości co do jego bezstronności. Słusznie, słowa prawdziwe, choć w jej ustach brzmią jak ponury żart. Bezstronność jest ostatnią rzeczą, o którą można podejrzewać prezes TK.

– Polityczne opowiadanie się po jednej ze stron konfliktu politycznego, niestety, ale godzi w niezależność i niezawisłość sądu – dodała Przyłębska w trakcie rozmowy z Pawłem Lisickim w programie "Salon polityczny Trójki".

Małgorzata Gersdorfjest dziś symbolem walki o niezależność władzy Sądowniczej. Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym jest napisana tak, żeby jak najszybciej zdjąć ją ze stanowiska Pierwszego Prezesa SN i podporządkować sądy władzy wykonawczej, sprawowanej dziś przez Prawo i Sprawiedliwość.

źródło: Polskie Radio, "Trójka"