To on stoi na czele Trybunału UE, który zajmie się Sądem Najwyższym. Kim jest Koen Lenaerts?

Jarosław Karpiński
Na czele Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu, który zajmie się sprawą Sądu Najwyższego stoi 62-letni belgijski profesor prawa Koen Lenaerts. W ubiegłym roku był gościem honorowym Kongresu Prawników Polskich. Choć jego kadencja skończy się w październiku br., to istnieje duże prawdopodobieństwo, że to pod jego kuratelą zostaną przygotowane odpowiedzi na tzw. pytania prejudycjalne SN.
Koen Lenaerts, szef TSUE podczas Kongresu Prawników Polskich Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Przypomnijmy, że siedmioosobowy skład SN na czele z sędzią sprawozdawcą prof. Krzysztofem Rączką zadał pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie przepisów ustawy o SN, określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. 

Pytania do TSUE
Zastosował też wniosek zabezpieczający, który będzie obowiązywać aż do momentu rozpoznania pytań prejudycjalnych skierowany do TSUE. Do czasu orzeczenia prezydent ani nowa Krajowa Rada Sądownictwa nie mogą podejmować żadnych czynności związanych z grupą sędziów.


Pytania prawne polskich sędziów trafiły do Trybunału, na którego czele stoli Leneaerts. Belg sprawuje funkcję prezesa TSUE od 2015 roku. Jego trzyletnia kadencja kończy się 6 października 2018 roku. Zastępcą Lenaertsa jest Włoch, Antonio Tizzano.

Obecny prezes TSUE  jest absolwentem Universytetu Leuven i Harvardu.  Od 1984 do 1985 był referendarzem w Trybunale Sprawiedliwości, następnie pracował w brukselskiej palestrze. W 2003 powołany w skład Trybunału Sprawiedliwości. W latach 2012–2015 był wiceprezesem tej instytucji, 8 października 2015 objął stanowisko prezesa trybunału.

Lenaerts stawał w obronie jedynego Polaka w TSUE prof.Marka Safjana po tym jak europosłowie PiS Ryszard Legutko i Tomasz Poręba zarzucili mu "brak bezstronności" i "polityczne zaangażowanie". Chodziło o krytyczne wypowiedzi Safjana na temat zmian w Trybunale Konstytucyjnym przeprowadzanych przez partię Kaczyńskiego.

Prezes TSUE w Polsce
Warto przypomnieć,że były prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan od kwietnia 2015 r. sprawuje kolejną sześcioletnią kadencję sędziego unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Prezes TSUE Lenaerts gościł rok temu na Kongresie Prawników Polskich. – Demokracje są tak mocne, jak obrona praw jednostki, praw obywatelskich, które gwarantują – mówił i podkreślał, że "sędziowie muszą być niezależni od władz politycznych, administracyjnych państw członkowskich, ponieważ czasami też orzekają przeciw tym władzom, ale z korzyścią dla obywateli, którzy poszukują ochrony swoich praw".

Pełną treść jego wystąpienia można przeczytać tutaj.

– Jednym z honorowych gości Kongresu Prawników Polskich jest I prezes ETS Koen Lenaerts, który łamie tym samym zasadę neutralności organów unijnych. Żaden unijny urzędnik nie ma prawa być po żadnej ze stron sporu, a zwłaszcza prezes Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zatem Koen Lenaerts bierze udział w spotkaniach antyrządowych w Polsce – komentowała w portalu wpolityce.pl Krystyna Pawłowicz.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zapewnia jednolitą wykładnię prawa unijnego we wszystkich krajach wspólnoty oraz jego przestrzeganie przez kraje i instytucje Unii. Rozstrzyga też spory prawne między rządami krajów Unii a jej instytucjami.

Czym zajmuje się TSUE
W określonych sytuacjach do Trybunału mogą również wnosić sprawy osoby fizyczne, przedsiębiorstwa lub organizacje, które uważają, że ich prawa zostały naruszone przez instytucje UE.

W skład Trybunału Sprawiedliwości UE wchodzi 28 sędziów mianowanych przez poszczególne państwa członkowskie. Przy Trybunale Sprawiedliwości działa także 11 rzeczników generalnych.

Polskim sędzią Trybunału Sprawiedliwości UE był dotychczas: Jerzy Makarczyk (2004–2009) i jest wspomniany Marek Safjan (od 2009).

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej