Wiedźmin, Szekspir, gry komputerowe i owady. ASP zaprasza na wystawę, która wstrząśnie ofiarami mody

Sylwia Wamej
Jeżeli nie macie pomysłu na spędzenie wolnego popołudnia, świetnym pomysłem może być wystawa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W ramach wystawy "Kostium na przełomie wieków 1990-2015" pokazano tam ciekawe projekty z całego świata. Od tradycyjnych form teatralnych, po modę naprawdę awangardową.
Wystawa "Kostium na przełomie wieków" Fot. materiały prasowe
To już siódma odsłona tego międzynarodowego cyklu. Ekspozycja nie tworzy konkretnych trendów oraz nie wyznacza kierunków w projektowaniu dla mody czy teatru.

"Kostium na przełomie wieków 1990-2015" to również prace polskich artystów. Na wystawie można zobaczyć m.in. stroje w estetyce świata cyfrowego, pochodzące z inspirowanego Szekspirem spektaklu "Elsynor", wystawianego przez poznański Teatr Nowy. "To były takie rodzaje awatarów szekspirowskich, inspirowane kanonami gier komputerowych, "Wiedźminem" – opowiadała artystka Agata Uchman w rozmowie z Polskim Radiem.
Na wystawie można zobaczyć kostiumy z przełomu XX i XXI wiekuFot. materiały prasowe
Część kostiumów zainspirowana została też naturą. "Do ich przygotowania wykorzystaliśmy naturalne materiały, część pochodziła z recyklingu. Efekt miał sprawiać wrażenie wnikania scenografii w przyrodę" – dodała Uchman.
ekspozycję można oglądać do 31 styczniaFot. materiały prasowe
Na ekspozycji można również zobaczyć dzieła Rocka Beckersa, holenderskiego kostiumografa, który zmiksował formy XVI-wieczne z elementami afrykańskimi, plemiennymi. – Zrobił taki piękny projekt filmowy, gdzie przetworzył formy różnych owadów w kostiumy - powiedziała artystka.


Jak podkreślają kuratorzy wystawy, interesuje ich różnorodność opinii, niedawne i aktualne osiągnięcia w zakresie projektowania i technologii, interpretacje postaci, język artystyczny i narracje dostarczane przez poszczególnych projektantów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2019 roku na Wydziale Scenografii ASP przy Wybrzeżu Kościuszkowskim w Warszawie.