Nie tylko Włochy i Grecja. Oto dlaczego turyści mają bardzo dobry powód, by odwiedzać Maltę

Dawid Wojtowicz
Czy kulinarne przysmaki mogą być główną motywacją przy podejmowaniu decyzji o zagranicznej podróży? Jak najbardziej. A co można powiedzieć o miejscu, z którego wielu turystów przywozi jako pamiątkę właśnie jedzenie? Musi mieć naprawdę przepyszną kuchnię. Jeśli ktoś nie daje temu wiary, zmieni zdanie, gdy trafi na Maltę.
Dlaczego turyści tak chętnie odwiedzają Maltę? Jednym z powodów jest... jedzenie Materiały prasowe
Położona w basenie Morza Śródziemnego największa wyspa archipelagu maltańskiego może pochwalić się bogatym kulinarnym dziedzictwem. Choć jej kuchnia stanowi mieszankę wpływów włoskich, arabskich i brytyjskich, to ma ona swoją specyfikę, która sprawia, że pojęcie takie jak ''maltańska kuchnia'' nie jest pustym reklamowym frazesem.

Maltańskie menu tworzą danie skomponowane z takich składników jak m.in. ryby, owoce morza, świeże warzywa, tradycyjny chleb, oliwa, serki owcze, pasta pomidorowa, ciasteczka oraz wina. Większość z nich wychodzi spod ręki miejscowych rolników, hodowców oraz właścicieli małych serowarni, piekarni i winiarni.
Choć maltańska kuchnia stanowi mieszankę wpływów włoskich, arabskich i brytyjskich, to ma ona swoją specyfikęMateriały prasowe
Pozycją narodowej potrawy cieszy się królik, czyli fenek bit-tewm u bl-inbid. Najczęściej dusi się go z warzywami, ale jest też pieczony w pomidorowym sosie z kaparami z dodatkiem czerwonego wina. Podaje się go z frytkami lub ziemniakami. Kawałki królika marynuje się przez noc w czerwonym winie, następnie smaży się je na patelni z czosnkiem i liśćmi laurowymi.

Maltańczycy przepadają też za zupami. W tej grupie potraw prym wiodą aljotta (zupa rybna z czosnkiem i pepperoni oraz pomidorami i ryżem z dodatkiem majeranku lub pietruszki) oraz minestra (gęsta zupa jarzynowa z dodatkiem przetartych pomidorów i kluskami). Zwierciadłem historii jest soppa tal-armla tzw. wdowia zupa przygotowana z drobno pokrojonych warzyw i podawana z kozim serem. Tą potrawą dzielono się swego czasu z wdowami z sąsiedztwa.

Pracujący na wyspie piekarze nie mogą narzekać na brak stałych klientów. Ta duża frekwencja z samego rana to zasługa produkcji hobż tal-Malti, okrągłego chleba na zakwasie. Wyjęty wprost z gorącego pieca chrupiący i miękki w środku maltański wypiek sprawdza się idealnie do praktycznie każdego posiłku, a lokalne społeczności wręcz nie wyobrażają sobie bez niego uczty.
Królik, czyli fenek bit-tewm u bl-inbid to narodowa potrawa Maltańczyków. Tradycyjnie podaje się go z dodatkiem czerwonego wina123rf.com
Inne popularne maltańskie dania to ross fil-forn (ryż z siekaną wołowiną, jajami, pomidorami i szafranem), lampuka (podawana na różne sposoby ryba dorada), timpana (zapiekanka z makaronu, mięsa, warzyw, sera i jaj), braġjoli (pikantne zrazy wołowe nadziewane gotowanym jajkiem, siekanym mięsem i grochem) oraz apunata (maltańska wersja gulaszu warzywnego).

Wśród słodkich deserów nie sposób odmówić sobie najróżniejszych ciastek i ciasteczek. Kannoli to chrupiące rurki nadziane serem ricotta wymieszanym z kawałkami czekolady. Wzięciem cieszą się też mqaret, czyli ciasteczka z nadzieniem z daktyli. Tradycyjnym wypiekiem jest kwarezimal, ciasto migdałowe z miodem i pistacjami.

Na prawie każdym rogu można kupić pastizzi, jedyne w swoim rodzaju maltańskie rogaliki z chrupiącego ciasta francuskiego, których farsz przygotowywany jest na bazie sera ricotta i zielonego groszku. To tak popularna na całej wyspie przekąska, że sklepiki sprzedające charakterystyczne paszteciki w kształcie łódek nazywa się pastizzeriami.
Menu Malty słynie z najróżniejszych pysznych deserów. Na zdjęciu maltańskie ricotta qassatat, czyli słone ciastka z miękkim serem zwarowymMateriały prasowe
A co z napojami? Tym, którzy chcą ugasić pragnienie, każdy Maltańczyk poleci Kinnie, niespotykany praktycznie nigdzie indziej orzeźwiający gazowany napój, którego surowcem są gorzkie pomarańcze. Na wyspie kwitnie też uprawa winorośli, stąd w wielu maltańskich restauracjach lampka wina do obiadu to już zwyczaj.

Gdzie skierować swoje kroki, by posmakować kulinarnego dziedzictwa Malty? W jej stolicy, Valletcie, świetną kawą i smaczne desery serwuje Cafe Cordina, której obsługa chętnie opowiada o okolicznych atrakcjach. Grzechem byłoby wyjść z tej położonej w samym centrum miasta kawiarni bez spróbowania podawanego tu kannoli.

Jeśli chcemy skosztować maltańskiej kuchni w całej okazałości i to przy dobrym stosunku wielkości porcji do ceny, powinniśmy koniecznie wstąpić do Maestrale Gourmet. O działającej w miejscowości Mgarr restauracji wielu zagranicznych gości zgodnie mówi, że to miejsce, gdzie serwowane jest najlepsze pod maltańskim słońcem mięso królika.

Natomiast w Marsaxlokk, najsłynniejszej na Malcie starej rybackiej wiosce, nigdzie nie zjemy takiej przepysznej ryby jak w restauracji Ta’Victor. Co niedzielę, której wizytówką jest ściągający kupców z całej wyspy targ rybny, wszystkie stoliki są tutaj zajęte, a do kasy ustawiają się kolejki, by zamówić świeżego okonia, tuńczyka i wiele innych rybnych dań.
Co niedzielę Marsaxlokk, stara rybacka wioska na Malcie, organizuje targ rybny, który ściąga kupców z całej wyspyMateriały prasowe
Wśród godnych polecenia miejsc na kulinarnej mapie Malty można też wskazać Lovage Bistro. Lokal znajduje się w Qawra, miejscowości nad zatoką St. Paul's Bay, 20 km drogi od Vallety. Specjalnością zakładu są garganelli (dania z makaronem przyrządzanym metodą ''grzebienia'', dzięki której zwinięte rurki mają charakterystyczne żłobienia) oraz królik, oba przyrządzone z lubczykiem, ulubioną przyprawą w kuchni lokalu.

Artykuł powstał we współpracy z Malta Tourism Authority