Wybory do europarlamentu już w niedzielę. Na kogo możesz głosować w okręgu bydgoskim?

redakcja naTemat
W niedzielę 26 maja Polacy po raz czwarty wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W okręgu bydgoskim nie zabraknie znanych wyborcom twarzy – o głosy wyborców będą walczyć m.in. Radosław Sikorski i Janusz Zemke z Koalicji Europejskiej czy Kosma Złotowski z PiS. Przedstawiamy po trzech najważniejszych kandydatów ze wszystkich głównych komitetów wyborczych.
Kandydaci do europarlamentu w okręgu bydgoskim. Fot. Agencja Gazeta
Okręg wyborczy numer 2 to okręg obejmujący miasto Bydgoszcz i województwo kujawsko-pomorskie. Obejmuje swoim zasięgiem powiaty: bydgoski, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski, żniński oraz miasto na prawach powiatu: Bydgoszcz.

Oto najważniejsi kandydaci z poszczególnych komitetów wyborczych (zgodnie z numeracją wylosowaną przez PKW):

KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY

1. Krzysztof Drozdowski
Lider struktur Federacji dla Rzeczypospolitej. Ma 34 lata, jest znanym w Bydgoszczy popularyzator historii i autor książek o tej tematyce. W zeszłym roku startował w wyborach samorządowych z listy Kukiz’15.


W 2006 roku też starał się o mandat – ale wtedy jeszcze przy pomocy Platformy Obywatelskiej.

2. Leszek Posłuszny
Drugi kandydat na liście Konfederacji w tym okręgu. Prowadzi kancelarię prawno-mediacyjną, ale jest również przedsiębiorcą. Zajmuje się dystrybucją gazu, budowlanką, nieruchomościami i motoryzacją.

Ponadto jest zaangażowany politycznie. Jest felietonistą skrajnie prawicowych portali, w 2015 roku startował do Sejmu z listy Zbigniewa Stonogi. Bez efektu.

3. Juliusz Hoffman
Szef struktur Ruchu Narodowego w województwie kujawsko-pomorskim. W zeszłym roku starał się o mandat radnego do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Bez rezultatu.

WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

1. Wanda Nowicka
Znana polska działaczka, feministka. Z wykształcenia filolog klasyczny. W latach 80. Działała w "Solidarności". Przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, współzałożycielka Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo Neutrum. W latach 2011-2015 posłanka i wicemarszałek Sejmu VII kadencji. Startowała na liście Ruchu Palikota, choć miała wystartować z list SLD.

2. Marcin Anaszewicz
Wiceprezes Wiosny. Prawnik, politolog, doktor nauk społecznych. Prezes think-tanku Roberta Biedronia – Instytutu Myśli Demokratycznej oraz szef sztabu nowo powstającego ruchu politycznego.

Od lat blisko Biedronia – był dyrektorem strategicznym kampanii Biedronia do Sejmu w 2011 roku i w 2014 roku na prezydenta Słupska.  Od 22 lat zaangażowany w walkę o prawa człowieka, prawa kobiet i prawa zwierząt.

3. Izabela Nowak
Trójka na liście Wiosny w województwie kujawsko-pomorskim. Specjalistka organizacji i zarządzania w tematyce zdrowotnej.

KOALICJA EUROPEJSKA

1. Radosław Sikorski
Kandydat, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Były minister obrony narodowej, minister spraw zagranicznych, marszałek Sejmu. Przez wiele lat wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, mąż znanej dziennikarki Anne Applebaum.

Ukończył studia w Wielkiej Brytanii na Oksfordzie. Jeszcze w latach 80. pracował jako dziennikarz dla brytyjskich mediów. Był też korespondentem z pogrążonego w wojnie Afganistanu.

2. Janusz Zemke
Wieloletni polityk – poseł na Sejm kontraktowy, a następnie I, II, III, IV, V i VI kadencji, w okresie 2001–2005 sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ma duże doświadczenie w Brukseli – od 2009 jest posłem do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

3. Aneta Jędrzejewska
Związana z PSL wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Pracowała jako kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Lipnie, była też radną sejmiku województwa i członkiem zarządu województwa.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

1. Kosma Złotowski
Dziennikarz, polityk, samorządowiec. Były prezydent Bydgoszczy, senator VI kadencji, poseł na Sejm III i VII kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Od zawsze w formacjach bliskich Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Od 1990 do 1999 należał do Porozumienia Centrum. Po krótkich epizdoach w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów i Stronnictwie Konserwatywno-Ludowe – Ruchu Nowej Polski dołączył w 2002 roku do PiS.

2. Tomasz Latos
Lekarz radiolog, brydżysta, a od wielu lat przede wszystkim poseł – nieprzerwanie od 2005 roku. W przeszłości był działaczem Chrześcijańskiej Demokracji – Stronnictwa Pracy i Akcji Wyborczej Solidarność, ale w 2003 przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości, gdzie jest do dziś.

Jest mistrzem międzynarodowym w brydżu sportowym. W 2012 trafił do zarządu Polskiego Związku Brydża Sportowego, a w 2016 został wiceprezesem zarządu.

3. Przemysław Przybylski
Absolwent ATK w Warszawie, UMK w Toruniu oraz studiów doktoranckich na UKSW w Warszawie, nauczyciel akademicki. Autor wielu publikacji naukowych oraz popularno-naukowych. Pomysłodawca Chrześcijańskich Dni Społecznych w Toruniu.

Działa też politycznie. Jest radnym w sejmiku kujawsko-pomorskiego, należy do klubu radnych PiS. Działa w Komisji Pracy, Pomocy Społecznej i Bezpieczeństwa oraz Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

LEWICA RAZEM

1. Paulina Matysiak
Członek zarządu krajowego Partii Razem. W referendum, w którym Razem zadecydowało o formule startu wyborczego, opowiadała się za budową koalicyjnej listy lewicy.

Z wykształcenia filolog polski, ukończyła UMK w Toruniu, w ostatnich latach pracowała w administracji samorządowej.

2. Michał Wysocki
Członek zarządu okręgu bydgoskiego Razem, współorganizator czarnych protestów i zwolennik legalizacji aborcji. Aktywista na rzecz mniejszości – chce wspierać zwłaszcza osoby LGBT.

W 2018 roku nie zdobył mandatu w wyborach samorządowych do sejmiku województwa.

3. Agata Chyżewska-Pawlikowska
Prawniczka i prezes fundacji "Nie Tylko Matka Polka”. Działa w Manifie Toruńskiej oraz Ogólnopolskim Strajku Kobiet. Zakładała Toruńską Inicjatywę Lokatorską – w swojej pracy działa właśnie na rzecz poszanowania praw lokatorskich.

W 2018 roku starała się o mandat radnej z Komitetu Wyborczego Wyborców My Toruń. Bez skutku.

KUKIZ'15

1. Paweł Szramka
Logistyk i absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, a ponadto żołnierz zawodowy. Angażował się w Ruch Obywatelski na rzecz JOW.

W 2014 bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego Brodnicy, ale już rok później trafił do Sejmu dzięki Kukiz’15. Został też sekretarzem klubu parlamentarnego Kukiz’15.

2. Klaudia Śmigielska
Rocznik 1990. Związana z Kukiz’15 w swojej krótkiej karierze politycznej. W 2018 roku bez powodzenia starała się o mandat radnej w Bydgoszczy.

3. Marek Kuszyński
Studiował na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, obecnie pracuje w Biurze Obrotu Nieruchomościami.

Politycznie działa w stowarzyszeniu Republikanie oraz w Kukiz’15. Ma za sobą już dwa nieudane wyborcze starty – w wyborach samorządowych 2018 na radnego sejmiku oraz w 2015 roku do parlamentu.