Społem, czyli razem. Od 150 lat sprawiają, że to hasło żyje w sercach warszawiaków

Dawid Wojtowicz
Zadbała o kultowy "Sezam" u zbiegu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, teraz planuje przywrócić świetność legendarnym Halom Mirowskim. "Społem" Warszawska Spółdzielnia Spożywców Śródmieście, świętując 150-lecie działalności, podsumowuje swój dotychczasowy dorobek i dzieli się z mieszkańcami stolicy swoimi planami na przyszłość.
Jeden z projektów rewitalizacji Hal Mirowskich – "Społem" Warszawska Spółdzielnia Spożywców Śródmieście świętuje 150-lecie istnienia i pokazuje plany na przyszłość BBI Development
Na 27 września 2019 roku zaplanowano uroczystość z okazji obchodzonej przez "Społem" WSS Śródmieście rocznicy. Jubilat do wspólnego świętowania zaprosił inne warszawskie spółdzielnie, wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a także posłów, radnych, kontrahentów i konsumentów.

Obchody są okazją do zaprezentowania planów kolejnego dużego przedsięwzięcia społemowskiej spółdzielni spożywców – jeżeli dojdzie do współpracy ze stołecznym ratuszem – jakim jest projekt rewitalizacji Hal Mirowskich, ikony stołecznego handlu. Kompleks bliźniaczych hal targowych (właścicielem jednej z nich jest właśnie śródmiejska "Społem", a drugiej, tzw. Hali Gwardii, miasto Warszawa) to zabytkowy obiekt handlowy wybudowany w latach 1899-1902.
Kamienica przy ul. Nowy Świat 53 w Warszawie - siedziba "Społem" WSS Śródmieście wraz ze sklepem firmowymNAC.gov.pl / Materiały prasowe
– Odnowione budynki byłyby nie tylko miejscem handlu, ale także spotkań kulturalnych i towarzyskich. Oprócz modernizacji samych obiektów w planach jest również zadbanie o przylegającą do nich przestrzeń, tak aby Hale Mirowskie mogły w pełni odpowiadać na potrzeby warszawiaków – tłumaczy Anna Tylkowska, prezes "Społem" WSS Śródmieście.

Spółdzielnia dba bowiem o miejsca, które wzbudzają sentyment mieszkańców stolicy. W 2018 roku, po czteroletniej nieobecności, pracę wznowił "Sezam". Mieści się on pod tym samym adresem, ale w biurowcu Centrum Marszałkowska. Obiekt ów, powstały we współpracy "Społem" i BBI Development, zastąpił wcześniejszy dom handlowy ''Sezam''.
"Nowy Sezam", otwarcie przy "Sezamie" pierwszej restauracji McDonald’s w Polsce (lata 90.) i SDH "Sezam" na początku lat 70.BBI Development/McDonald’s/NAC.gov.pl
– To nowoczesny obiekt, w którym swoje tradycje, w zgodzie z duchem czasu, kontynuuje ''Sezam''. Sukces projektu pokazuje, że w przyszłości kolejne miejsca, w odświeżonej i bardziej przystępnej formie, mogą służyć mieszkańcom – mówi Anna Tylkowska, wyrażając swoją opinię o budynku, który w 2018 roku pojawił się na mapie Warszawy, by łączyć handel, biznes i kulturę.

Historia warszawskiej spółdzielni "Społem" sięga 1869 roku, gdy powstało Stowarzyszenie Spożywcze "Merkury". Pod różnymi postaciami przetrwała ona najtrudniejsze dla Polski okresy: rosyjski zabór, wojny światowe, PRL i transformację gospodarczą. Obecnie pod jej szyldem funkcjonuje 18 sklepów spożywczych i przemysłowych oraz SDH Hala Mirowska.
Przygotowane przez "Społem" WSS Śródmieście paczki, które trafiły do Powstańców Warszawskich w ramach akcji "Serce Dla Powstańców"Materiały prasowe
Ideą "Społem" WSS Śródmieście jest wypracowywanie zysku, który staje się środkiem do realizowania celów o charakterze spółdzielczym, społecznym i charytatywnym. Nazwa spółdzielni oznacza "razem" lub "wspólnie" i pochodzi od tytułu tygodnika z początku XX-wieku. Została wymyślona przez pisarza Stefana Żeromskiego, wielkiego orędownika ruchu spółdzielczego.

Artykuł powstał we współpracy z "Społem" WSS Śródmieście