Coraz częściej dodawane jest do OC. Na taką pomoc assistance możesz dziś liczyć

Dawid Wojtowicz
Na okres zimowy przypadają święta i ferie, którym towarzyszą wyjazdy do rodzin mieszkających w innych miejscowościach. Niektórzy zaś robią sobie wolne w pracy, aby wybrać się na urlop do ośrodków wypoczynkowych lub kurortów narciarskich. Jeśli podróż odbywa się własnym samochodem, trzeba pamiętać o ryzyku awarii czy wypadku. Jak się od nich ubezpieczyć?
Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe wzbogacają oferty obowiązkowego OC o mniej lub bardziej rozszerzone usługi z zakresu Assistance. Co oferują pakiety OC + Assistance? NejroN / 123rf.com
Każdy właściciel samochodu w Polsce musi mieć wykupione OC, rzadko który korzysta jednak z "gołego" ubezpieczenia. Coraz częściej bowiem towarzystwa ubezpieczeniowe wzbogacają oferty obowiązkowego OC o mniej lub bardziej rozszerzone usługi z zakresu Assistance. Co dają posiadaczowi czterech kółek najnowsze wersje pakietów OC + Assistance?

W przypadku ubezpieczenia OC sprawa jest jasna. Z mocy ustawy każdy posiadacz takiej polisy otrzymuje identyczną ochronę w sytuacji, gdy na drodze jego/jej samochodowi przydarzy się wypadek. Różnica w ofertach zakładów ubezpieczeń dotyczy jedynie ceny za polisę OC, którą wylicza się w oparciu o sytuację kierowcy czy stan techniczny pojazdu.

Natomiast koszt dokupionego do OC dobrowolnego ubezpieczenia assistance zależy już od tego, w ilu i w jakich sytuacjach kierowca będzie chciał uzyskać wsparcie ze strony ubezpieczyciela. Mowa tu przede wszystkim o pomocy technicznej, logistycznej i informacyjnej, która sprowadza się do szybkiej interwencji w różnych nieprzewidzianych na drodze sytuacjach.
Pomoc techniczna w ramach assistance obejmuje m.in. naprawę na miejscu zdarzenia czy uruchomienie auta z rozładowanym akumulatoremdmitrimaruta / 123rf.com
W podstawowym wariancie ubezpieczenia kierowca może zazwyczaj liczyć na pomoc, gdy dojdzie do awarii samochodu czy wypadku drogowego. Wachlarz usług jest dość szeroki, bo obejmuje naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie do wskazanego miejsca, uruchomienie auta z rozładowanym akumulatorem, wymianę koła, dostawę paliwa czy złomowanie.

Warianty rozszerzone assistance najczęściej przewidują dodatkowo wsparcie zaadresowane wprost do kierowcy. W sytuacji, gdy uszkodzone auto nie nadaje się do naprawy na miejscu zdarzenia albo też pojazd został skradziony, ubezpieczyciel może sfinansować kierowcy i pasażerom nocleg w hotelu albo zorganizować dla nich wszystkich transport.

W przypadku tego drugiego rozwiązania w grę wchodzi udostępnienie samochodu zastępczego na okres kilku dni. Innym sposobem jest np. sfinansowanie kierowcy i pasażerom biletów na pociąg, który zapewni dojazd do celu podróży. Nie zawsze jednak będzie to możliwe, ponieważ ubezpieczyciele określają w polisach limit odległości od miejsca zdarzenia.
Rozszerzone pakiety OC + Assistance wybawią z sytuacji, gdy samochód został na tyle uszkodzony, że niemożliwa jest jego naprawa na miejscu wypadkuDmitry Kalinovsky / 123rf.com
Najbardziej rozbudowane polisy assistance idą jednak jeszcze dalej. W razie wypadku drogowego, który kończy się hospitalizacją jedynego opiekuna dzieci, ubezpieczyciele deklarują się, że zorganizują dla najmłodszych stosowną opiekę. Wsparcie może też obejmować wizytę bliskiej osoby w szpitalu i pokrycie kosztów jej zakwaterowania w hotelu.

Ponieważ niektórzy z nas zabierają w podróż samochodem również czworonożnych przyjaciół, towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają w ofercie rozszerzonego assistance również potrzeby tej grupy kierowców. Dlatego na stole leży też opcja zapewnienia schronienia i opieki dla zwierząt, jeśli kierowca z powodu wypadku na drodze trafi do szpitala.

Przy wyborze wariantu ubezpieczenia assistance komunikacyjnego przyszły posiadacz tej polisy powinien zwrócić uwagę zarówno na zakres ochrony (w jakich sytuacjach chciałby otrzymać od ubezpieczyciela pomoc na drodze), jak i jej zakres terytorialny – wypadek może przecież zdarzyć się za granicą, a nie we wszystkich krajach polisa będzie miała zastosowanie.