Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu

Monika Przybysz
Jaskra nazywana jest przez okulistów "cichym zabójcą wzroku”. Nie bez powodu. Jest to choroba oczu, która zwykle w początkowej fazie nie daje objawów. Niestety, kiedy problemy ze wzrokiem już się pojawiają, jaskra jest w zaawansowanym stadium. Czy jaskrę można wyleczyć? Niestety nie, gdyż szkody, które wyrządziła, są nieodwracalne. Można natomiast zahamować jej postęp.
Nie każda forma aktywności jest odpowiednia dla osób zmagających się z jaskrą pixabay.com
Jak podaje serwis ADAMED.EXPERT, w przebiegu jaskry dochodzi do postępowego zaniku nerwu wzrokowego i ubytków w polu widzenia. Aktualnie jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie. Przyczyną jaskry jest neuropatia jaskrowa, czyli zanik nerwu wzrokowego. Nerw ten jest łącznikiem między okiem a mózgiem. Jeśli włókienka nerwowe zanikają, stopniowo tworzą się ubytki w polu widzenia aż dochodzi do ślepoty. Czynnikiem, który stoi za tym procesem, jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Pomiar ciśnienia obowiązkowo
Prawidłowe ciśnienie w oku występuje wówczas, gdy ciecz wodnista jest wydzielana w takim samym tempie, w jakim odpływa. Przyjęło się, że norma ciśnienia w oku mieści się w granicach 10-21 mm Hg.


Nie jesteśmy sami w stanie ocenić czy z naszym wzrokiem w tym zakresie jest wszystko w porządku. Może to zrobić okulista po wnikliwym badaniu. Dlatego tak ważne są "przeglądy” raz w roku, by w porę wychwycić nieprawidłowości. Nie wahajmy się i prośmy o pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego – apelują specjaliści.

Aktywni z jaskrą
Wśród rekomendowanych sposobów na zmniejszenie ryzyka rozwoju jaskry znajduje się regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, jak marsz albo jogging.

Trening zaleca się co najmniej trzy razy w tygodniu. Warto wybrać taką dyscyplinę, która najmniej naraża nas na uraz oka, stosujmy też okulary ochronne - podkreślają okuliści. Dlaczego? Prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry rośnie u osób, które doświadczyły urazu mechanicznego.

Jeżeli ćwiczysz jogę, praktykowanie asan również może pozytywnie wpłynąć na twoje zdrowie, jednak unikaj pozycji odwróconych, na przykład stania na głowie, gdyż u osób z predyspozycjami do jaskry mogą one zwiększyć ryzyko jej wystąpienia.

Bardzo czujne, w kwestii ewentualnego wystąpienia jaskry, powinny pozostawać także osoby cierpiące z powodu nadciśnienia tętniczego i cukrzycy lub przeszły zawał serca albo udar mózgu.
U chorych na jaskrę czasami potrzebna jest operacja.Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Ratunek na... stole operacyjnym
Zwykle w terapii jaskry stosowane są krople obniżające ciśnienie w oku, których celem jest zahamowanie postępu choroby.

Drugą metodą leczenia są procedury z wykorzystaniem lasera, a u niektórych pacjentów, u których leczenie zachowawcze i laserowe nie jest w stanie powstrzymać postępu choroby, wskazana jest operacja przeciwjaskrowa, w czasie której tworzy się przetokę filtracyjną, umożliwiającą przepływ cieczy wodnistej i obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Najlepiej zapobiegać
Okuliści przypominają, że w sytuacji, gdy u pacjenta występują czynniki zwiększonego ryzyka np. obciążenie rodzinną skłonność do jaskry, dalekowzroczność lub krótkowzroczność, po ukończeniu 35 lat na badanie wzroku najlepiej zgłaszać się co roku. Jeśli początki jaskry zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, można powstrzymać lub spowolnić rozwój choroby.

Źródło: ADAMED.EXPERT