Ile goi się tatuaż? 4 fazy, podczas których wyjątkowo trzeba o niego zadbać

Bartosz Świderski
Każdy, kto decyduje się na tatuaż, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że po jego skończeniu będzie musiał odpowiednio o niego dbać. Wszystko po to, żeby w rany po nakłuciach nie wdało się zakażenie. Ich gojenie się trwa od dwóch do nawet sześciu tygodni. Wszystko zależy od wielkości tatuażu. My podpowiadamy co robić, żeby przyspieszyć proces gojenia.
Tatuaż może goić się nawet przez miesiąc albo i dłużej. Fot. Unsplash

Tatuaż zaraz po zrobieniu

Mało kto kojarzy świeżo wykonany tatuaż z otwartą raną. A tak w zasadzie jest i tak go powinniśmy traktować, ponieważ przez igłę z tuszem naruszana jest ciągłość tkanki. Na taką czynność nasze ciało ma prawo zareagować.

Czytaj także: Co musisz wiedzieć, jeśli dziecko błaga cię o zgodę na zrobienie tatuażu

W ciągu pierwszych pięciu dni okolice tatuażu tak jak i sam tatuaż mogą być lekko napuchnięte i zaczerwienione. Jeśli ktoś ma bardzo delikatną skórę normalnym zjawiskiem będą występujące w tym rejonie siniaki. Nie ma się jednak co przejmować, bo to pierwszy etap gojenia się tatuażu.

Druga faza gojenia

Następuje po sześciu dniach od wykonania tatuażu i trwa do dwóch tygodni. Wtedy następuje regeneracja uszkodzonych tkanek, co może wywołać nieprzyjemne swędzenie. Pamiętajcie, żeby powstrzymać się od drapania, bo automatycznie przedłuży to proces gojenia, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia tatuażu, a nawet infekcji.
Instagram.com/ jxnova

Trzecia faza gojenia

Trwa od 15 dnia do 6 tygodni. To chyba jeden z najbardziej kluczowych momentów w całym procesie. W tym okresie skóra w okolicy i na tatuażu zaczyna się łuszczyć. W tych okolicach mogą także pojawić się strupy. Warto wtedy zaopatrzyć się w nawilżający krem (z wysokim filtrem SPF – 50 lub 60) lub specjalne masło do pielęgnacji tatuażu i wklepywać je delikatnie w całą powierzchnię naszego dzieła sztuki.
Jaki krem do pielęgnacji tatuażu?

Zwykle to preparaty stosowane w leczeniu stanów zapalnych skóry (na przykład Bepanthen) lub maści z witaminą A (na przykład Alantan Plus).

Czwarta faza gojenia


To okres dodatkowej pielęgnacji, którą możecie rozpocząć już po czwartym tygodniu. W tym czasie skóra na tatuażu ma jeszcze prawo się łuszczyć, ale nie martwcie się. Nawilżajcie ją, przemywajcie wodą, a po jakimś czasie zobaczycie pozytywne efekty swojej pracy.


Zobacz także:

Oto najbardziej bolesne do tatuowania miejsca


Zarzekałeś się, że nigdy nie zrobisz sobie tatuażu? Popatrz na te wzory, a zmienisz zdanie