Profesor Gersdorf odpisała magister Przyłębskiej. Krótko wyjaśniła kwestię kompetencji

Tomasz Ławnicki
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a po niej prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, postanowiły zablokować wspólne posiedzenie izb Sądu Najwyższego. Sędziowie SN mają w czwartek zdecydować o statusie sędziów dwóch izb wybranych przez nową KRS. Dzień wcześniej do Pierwszej Prezes SN napisała prezes TK. Teraz prof. Małgorzata Gersdorf przekazała odpowiedź.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego odpisała prezes Trybunału Konstytucyjnego. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
"Nie istnieje spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym" – wyjaśnia mgr Julii Przyłębskiej prof. Małgorzata Gersdorf.
Pierwsza Prezes SN tłumaczy, że "aktualnie w Sądzie Najwyższym nie toczy się żadne postępowanie objęte wnioskiem Marszałka Sejmu z dnia 21 stycznia 2020".

"Jednocześnie informuję, iż gdyby postępowania objęte wnioskiem Marszałka Sejmu z dnia 21 stycznia 2020 toczyły się w Sądzie Najwyższym to składy orzekające zastosują przepisy prawa obowiązującego w tym przedmiocie" – zwraca uwagę prof. Gersdorf.
Julia Przyłębska na pismo Małgorzaty Gersdorf odpowiedziała błyskawicznie. Stwierdziła, że "zarówno Prezes Trybunału Konstytucyjnego, jak i Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie są w żadnym razie podmiotami uprawnionymi do arbitralnego rozstrzygnięcia w przedmiocie istnienia sporu kompetencyjnego w sprawie, która zawisła przed Trybunałem Konstytucyjnym".
"Rozstrzygnięcie w tej sprawie stanowi wyłączną kompetencję Trybunału Konstytucyjnego" – cytuje list TVP Info. Prezes TK oceniła, iż pismo Gersdorf jest "bezprzedmiotowe", zaś zawieszenie postępowania przed SN "następuje z mocy prawa".


Spór kompetencyjny
W Sądzie Najwyższym trwa posiedzenie trzech Izb SN: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sędziowie z powołanych przez nową KRS izb Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zostali wyłączeni z posiedzenia. Ok. godz. 15.00 ma być znany komunikat z posiedzenia, które dotyczy statusu sędziów powołanych przez nową KRS.

W środę do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek Trybunału Konstytucyjnego o zawieszeniu tego postępowania. Trybunał w błyskawicznym tempie zareagował bowiem na wniosek marszałek Elżbiety Witek, która twierdzi, że zaistniał spór kompetencyjny między prezydentem i Sądem Najwyższym oraz między Sejmem i Sądem Najwyższym.