Kupno auta poza Polską. Kto i kiedy powinien ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Kupowanie samochodów z zagranicy staje się modne. Dlaczego? Bo po podliczeniu wszystkich kosztów okazuje się opłacalną inwestycją dla wielu kierowców w Polsce. Aby nie zepsuli sobie zadowolenia ze sfinalizowanych transakcji, powinni przypilnować kwestii ubezpieczenia OC sprowadzonych do kraju aut. Mogą bowiem wpaść w pułapkę.
Kupując auto za granicą, musimy upewnić się, czy sprowadzony samochód ma wykupione krótkoterminowe OC Yuri Bizgajmer / 123rf.com
Artykuł powstał w ramach cyklu #ODPOWIEDZIALNI
W jaki sposób? Pośrednicy w sprzedaży samochodów niekiedy przewożą auta z zagranicy na lawecie i przechowują je na placach. Tak transportowane i magazynowane pojazdy nie muszą mieć wykupionej polisy OC. Natomiast nowy nabywca musi ją kupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w Polsce. A jeśli przed zakupem auta chciałby odbyć jazdę próbną? Albo po zapłacie sprzedawcy od razu pojechać nowym nabytkiem do domu?

W tych przypadkach wystawia się na ryzyko kary finansowej, jeśli los postawi na jego/jej drodze prowadzących kontrolę pojazdów policjantów. Wynika to z faktu, że w myśl ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych posiadacz pojazdu jest zobowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

Mówiąc wprost, każdy samochód poruszający się samodzielnie po polskich drogach musi być objęty ubezpieczeniem OC, nawet jeśli nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce. Jeśli auto zostało sprowadzone z zagranicy i zarejestrowane przez dotychczasowego posiadacza, to podczas sprzedaży nowy nabywca powinien otrzymać polisę OC w dokumentacji.
Kupiony za granicą samochód należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w Polsce, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu drogowegostocksolutions / 123rf.com
Korzystając z umowy OC zbywcy, nowy właściciel musi liczyć się jednak z tym, że ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki i zwróci się z żądaniem dopłaty do polisy. Ponieważ kolejny nabywca nie jest stroną, która podpisała umowę, ma możliwość w każdej chwili ją wypowiedzieć i znaleźć korzystniejszą finansowo ofertę u innego ubezpieczyciela.

Każdy, czy to pośrednik w sprzedaży samochodów używanych, czy nabywca sprowadzonego z zagranicy auta, może wykupić krótkoterminową polisę OC. Jest to ubezpieczenie tymczasowe, obowiązujące przez okres 30 dni. W tym czasie nowy właściciel samochodu może dopełnić wszelkich formalności przed przerejestrowaniem auta.

W odróżnieniu od standardowego ubezpieczenia krótkoterminowe OC (nazywane też komisowym ubezpieczeniem z uwagi na jego częste wykorzystywanie przez właścicieli komisów samochodowych) nie przedłuża się automatycznie w przypadku osób fizycznych. Po upływie jego ważności kierowca musi wykupić roczną polisę OC.

Za brak ważnego OC grożą wysokie kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). W tym roku maksymalna opłata dla posiadaczy samochodów osobowych bez wykupionej polisy OC wynosi równowartość dwukrotności tegorocznego minimalnego wynagrodzenia za pracę – dziś jest to kwota w wysokości 5200 zł.

Artykuł sponsorowany