Związek z cholerykiem jest trudny, ale nie niemożliwy. Tych 8 rad pomoże waszej relacji

Ola Gersz
Choleryk to – obok melancholika, sangwinika i flegmatyka – jeden z wyróżnianych w psychologii typów temperamentów. To osoba gwałtowna, energiczna, emocjonalna i nieopanowana, która może w każdej sytuacji zareagować gniewem. Osoba, której nie da się zmienić. Brzmi ciężko – czy związek z cholerykiem jest więc w ogóle możliwy? Jest, trzeba jednak wiedzieć jak z nim postępować. Oto 8 kluczowych zasad.
Związek z cholerykiem może być burzliwy Fot. Kadr z filmu "Poradnik pozytywnego myślenia"

1. Określ granice w związku

Granice są bardzo ważne w każdym związku, ale w relacji z cholerykiem są one niezbędne. Ustal więc z partnerem, czego nie będziesz tolerować. Na przykład akceptujesz wybuchy gniewu, ale nie zgadzasz się na to, żeby były one kierowane w stronę twoją lub innych ludzi. Nie zgadzaj się na wyzwiska czy żadne przejawy agresji lub przemocy. Ustalcie sygnał, którym zakomunikujesz, że twój partner zaczyna przekraczać granice.

2. Myśl o sobie i bądź egoistą

Jeśli myślisz, że miłość jest silniejsza niż gniew i zmienisz swojego partnera, to... mylisz się. Relacja, w której zakochana osoba skacze koło choleryka, robi wszystko, żeby mu nie "podpaść" i głaszcze go po głowie, jest więc skazana na niepowodzenie. Nie bój się być "egoistą". Gdy osoba wybucha, zachowaj spokój: przestań jej słuchać, nie wdawaj się w dyskusje i zostaw ją samą. Zajmij się sobą. Uspokajanie choleryka nie jest twoim zadaniem, to on musi ochłonąć.

3. Nie idź na kompromisy

Kiedy twój partner wpada w gniew, nigdy nie bądź pobłażliwy i nie ustępuj. Osoba choleryczna i tak się zdenerwuje, więc twoje poświęcenie zupełnie na nic się nie zda. Kompromisy również nie zdadzą egzaminu. Po wszystkim porozmawiajcie na spokojnie, ale nigdy nie przepraszaj za coś, co nie jest twoją winą. Jeśli będziesz przepraszać i kajać się za jego zachowanie, szybko możesz stać się ofiarą.

4. Nie drażnij choleryka podczas wybuchu gniewu

Nawet jeśli kusi cię podroczenie się z partnerem, który właśnie ma atak gniewu, nie rób tego. Nie drażnij go, nie odpowiadaj mu, nie wyzywaj go i nie neguj jego zdania. Zostaw go samego sobie.

5. Nie reaguj gniewem

Pamiętaj, żeby nie odpowiadać gniewem na gniew. To łatwa i naturalna reakcja, jednak najgorsza z możliwych. Panuj nad swoimi emocjami i nie pozwól się zdenerwować. Zawsze reaguj spokojem. Naucz się rozładowywać napięcie i zachować trzeźwy umysł. Jeśli masz problem z nerwami, spróbuj wysiłku fizycznego. Bieg czy szybki spacer mogą zdziałać cuda.

6. Dbaj o siebie

Związek z cholerykiem potrafi być stresujący. Niektórzy opisują go wręcz jak chodzenie po polu minowym i czekanie aż jakaś mina w końcu wybuchnie. Dlatego kluczowe jest to, abyś o siebie dbał. Walcz ze stresem i relaksuj się w każdej wolnej chwili – zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi, medytuj, głęboko oddychaj albo zapisz się na jogę. Wybierz coś, co najbardziej cię uspokaja. Pamiętaj też o odpoczynku: spacerach, kinie, sporcie, czytaniu książek, kąpieli. Jeśli nie zadbasz o swoje samopoczucie, w związku z cholerykiem możesz szybko się wypalić i zwyczajnie nie wytrzymać nerwowo.

7. Poszukaj wsparcia

Niektórzy wstydzą się tego, że są w związku z osobą choleryczną. Jednak ukrywanie tego faktu przed światem to najgorszy możliwy pomysł. Rozmawiaj z zaufanymi osobami i nie bój się prosić ich w razie potrzeby o pomoc. Najważniejsze, żebyś nie był sam ze swoimi problemami i miał wsparcie. Jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy, idź do psychologa lub terapeuty. Nie bój się! Nie tylko ty jesteś w takiej relacji, nie jesteś sam.

8. Uciekaj, jeśli czujesz się zagrożony

To najważniejszy punkt. Jeśli czujesz, że wasza relacja staje się toksyczna i coraz bardziej niebezpieczna, twój partner zupełnie nie panuje nad sobą lub jesteś ofiarą przemocy domowej, uciekaj. Dbaj o swoje bezpieczeństwo! Nigdy nie zgadzaj się na pozostanie w relacji, która cię niszczy i zagraża twojemu zdrowiu lub życiu.