Czy koronawirus może przetrwać w powietrzu? WHO komentuje najnowsze doniesienia

Monika Piorun
Badania prowadzone m.in. przez Uniwersytet Princeton wykazały, że wirus SARS-CoV-2 może przetrwać kilka godzin w powietrzu i do 3 dni na powierzchniach z plastiku i stali nierdzewnej. Światowa Organizacja Zdrowia odnosząc się do najnowszych ustaleń badaczy uznała, że jednak brakuje wystarczających dowodów na to, by koronawirus mógł przenosić się w powietrzu, w którym oddychamy.
Światowa Organizacja Zdrowia komentuje doniesienia na temat koronawirusa. Fot.CDC/Unsplash.com
– Teoretycznie możliwe jest przeniesienie wirusa z zanieczyszczonych powierzchni lub w powietrzu. Bezwzględnie jednak nie ma dowodów, że wirus może być przenoszony w powietrzu – powiedziała w rozmowie z Associated Press Neeltje van Doremalen z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

Po doniesieniach naukowych dotyczących tego, jak długo koronawirus może przetrwać na różnych powierzchniach, Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że eksperymenty amerykańskich naukowców nie odzwierciedliły rzeczywistości, ponieważ użyto w nich inhalatora, którym rozpylono próbki SARS-CoV-2. Z tego powodu nie da się porównać osiągniętych rezultatów do ludzkiego kaszlu lub kichania.

Kiedy i dla kogo koronawirus może być niebezpieczny?

Nie oznacza to jednak, że koronawirus nie może przenosić się w trakcie wykonywania procedur medycznych, w trakcie których powstają aerozole. Dochodzi do tego w warunkach klinicznych, dlatego osobom opiekującym się chorym na covid-19 zaleca się noszenie specjalistycznych kombinezonów, masek (N95, które odfiltrowują 95 proc. wilgoci z powietrza) i rękawiczek.


Do zakażeń może przyczynić się także kontakt z osobami, które mają wirusa SARS-CoV-2 i zakażą nas np. wtedy, kiedy kaszlą a my będziemy w pobliżu. Do transmisji koronawirusa może dojść również poprzez dotykanie zainfekowanych powierzchni, dlatego powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności, by ograniczyć ryzyko zachorowania na covid-19.
Stanowisko WHO w tej sprawie wzbudziło wiele kontrowersji. Jak donosi serwis npr.org, dr Donald Milton z University of Maryland School of Public Health oskarżył WHO o dezinformację i uznał, że stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia w tej sprawie jest nieodpowiedzialne.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Zapalenie spojówek może być objawem covid-19. Amerykańska Akademia Okulistyczna ostrzega

Tani lek odciąży szpitalne respiratory? Naukowcy wskazali, co może pomóc chorym na covid-19

Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak covid-19 atakuje ludzki organizm?


źródło: "The Sciencist", Associated Press