Załóż okulary, zdejmij szkła kontaktowe – nowe zalecenia GIS na czas pandemii

Monika Piorun
– W związku z epidemią koronawirusa w Polsce Główny Inspektorat Sanitarny oraz prof. Marek Rękas, Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki, rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych – ogłosił za pośrednictwem mediów społecznościowych GIS. Dlaczego obecnie bezpieczniej jest nosić tradycyjne okulary niż szkła kontaktowe?
Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by ze względu na zagrożenie epidemiologiczne związane z koronawirusem zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych. Lepiej je zastąpić tradycyjnymi okularami. Dlaczego? Fot. Apostolos Vamvouras/Unsplash.com

Koronawirus a okulary i soczewki kontaktowe

Zagrożenie związane z koronawirusem spowodowało, że okuliści na całym świecie zaczęli ostrzegać przed ryzykiem, jakie ponoszą osoby regularnie noszące soczewki kontaktowe w czasie pandemii covid-19.

Dotykając okolice oczu lub spojówek zarówno podczas zakładania, jak i zdejmowania soczewek narażamy się na zakażenie wirusem SARS-COV-2, który może w ten sposób przedostać się do naszego organizmu. Na dodatek, jeśli nie zachowamy odpowiedniej higieny i niedokładnie umyjemy ręce, sami możemy stanowić zagrożenie dla innych.


W obecnej sytuacji okuliści z wielu różnych towarzystw i stowarzyszeń na całym świecie odradzają stosowanie szkieł kontaktowych i zalecają noszenie tradycyjnych okularów.

Czytaj także: Specjaliści radzą zrezygnować z soczewek podczas pandemii. Podali prosty powód

Do tego grona dołączył Główny Inspektorat Sanitarny, który wraz z prof. Markiem Rękasem (Krajowym Konsultantem w dziedzinie okulistyki) wydali w tej sprawie wspólny komunikat:

Zamień soczewki na okulary i dbaj o higienę

Osoby, które noszą zwykłe okulary, również powinny zwracać szczególną uwagę na higienę i starać się często przecierać odpowiednimi preparatami lub szmatkami szkła i w miarę możliwości unikać dotykania okolic oczu. Częste mycie rąk wodą z mydłem minimum 20 sekund lub dezynfekowanie dłoni za pomocą preparatów zawierających powyżej 60 proc. alkoholu, może pomóc ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Niedawno Amerykańska Akademia Okulistyczna ogłosiła, że jednym z objawów covid-19 może być zapalenie spojówek, dlatego również okulistom zalecana jest szczególna ostrożność podczas kontaktu z pacjentami skarżącymi się na takie objawy.

Czytaj także: Zapalenie spojówek może być objawem covid-19. Amerykańska Akademia Okulistyczna ostrzega

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Koronawirus uszkadza nie tylko płuca, ale i serce. Zaskakujące wyniki nowych badań kardiologów

Krajobraz czasów zarazy. Zdjęcia satelitarne Ziemi w czasie pandemii covid-19

Tani lek odciąży szpitalne respiratory? Naukowcy wskazali, co może pomóc chorym na covid-19


źródło: Główny Inspektorat Sanitarny