Koty mogą zostać zakażone koronawirusem. Naukowcy mają już na to dowody [Nowe badania]

Monika Piorun
– Koty mogą być podatne na zakażenie koronawirusem, ale nie jest jasne, czy mogą przenosić go na ludzi, dlatego właściciele zwierząt domowych nie powinni mieć powodów do paniki – donosi "Nature", jedno z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych czasopism naukowych na świecie, powołując się na wyniki badań Harbin Veterinary Research Institute w Chinach, które przeprowadzono po pierwszych doniesieniach o przypadkach zakażeń u zwierząt.
Koronawirus u kota. Naukowcy: Koty mogą być zakażone wirusem SARS-CoV-2 Fot. naTemat

Koty mogą mieć koronawirusa

Opublikowane 31 marca na łamach "BioRxiV" wyniki badań, które udało się uzyskać w warunkach laboratoryjnych Chińczykom, wskazują na to, że wirus SARS-CoV-2 może infekować koty oraz fretki domowe, ale nie replikuje u psów, kur, kaczek i świń.

Jak wyjaśnia "Nature" wirusolog prof. Linda Saif z The Ohio State University w Columbus w komentarzu do badań, które jeszcze nie zostały zrecenzowane:
Linda Saif
The Ohio State University w Columbus

Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że zakażone zwierzęta mogą zarazić ludzi.

Mimo że koty zakażone wysokimi dawkami koronawirusa mogły przenieść go na inne osobniki ze swojego gatunku, to jednak nie udało się wykazać, by w ten sam sposób mogły zagrażać człowiekowi.


Zespół badawczy pod kierunkiem wirusologa Bu Zhi-Gao zainfekował 5 kotów wirusem SARS-CoV-2. Po 6 dniach 2 z nich zostały uśpione, a naukowcom udało się wykazać obecność wirusowego RNA oraz samego koronawirusa w górnych drogach oddechowych zwierząt. 3 pozostałe koty umieszczono obok niezakażonych osobników w klatkach. Wkrótce okazało się, że jeden ze zdrowych kotów został zainfekowany. Wszystkie 4 zakażone koty wytwarzały przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2, ale żaden nie wykazywał objawów choroby.

Prof. Linda Saif, wirusolog z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Ohio, uważa, że może to sugerować, że:
Prof. Linda Saif
wirusolog z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Ohio

Koronawirus może nie być wysoce zakaźny u kotów.

Badania nie opisują, w jaki sposób ustawiono klatki, niewykluczone więc, że koty, które nie były wcześniej zakażone SARS-CoV-2, mogły zostać zainfekowane nie tylko drogą kropelkową, ale np. poprzez kał lub mocz. Zdaniem ekspertki nic nie wskazuje jednak na to, by podczas pandemii covid-19 koronawirus mógł przenosić się z kotów na ludzi.

– Koty mogą pomóc nam w kontrolowaniu covid-19, ale nie są głównym czynnikiem w rozprzestrzenianiu choroby – potwierdza Dirk Pfeiffer, epidemiolog i weterynarz z City University w Hongkongu oraz Royal Veterinary College of London.

Choć w czasie pandemii covid-19 koty nie stanowią zagrożenia dla człowieka, to jednak dla zwierząt ryzykowny może być kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleca, by osoby zakażone koronawirusem:
⦁ ograniczały kontakt ze swoimi zwierzętami domowymi,
⦁ unikały głaskania, lizania po twarzy oraz dzielenia się resztkami pożywienia dla ludzi ze swoimi czworonogami (zwierzęta należy karmić odpowiednio dobranym do ich potrzeb pożywieniem).

Czytaj także: Czego nie może jeść kot? Te produkty mogą mu zaszkodzić

Do tej pory pojawiło się kilka doniesień o zakażeniu zwierząt domowych: niedawno kota w Belgii (a wcześniej dwóch psów z Hongkongu). To właśnie po tych przypadkach Chińczycy zdecydowali się przeprowadzić badania, do udziału w których zakwalifikowali nie tylko psy i koty, ale także m.in. fretki (ze względu na to, że ich układ oddechowy jest podobny do ludzkiego, a wyniki badań można wykorzystać do tworzenia nowych leków i szczepionek przeciwko covid-19).

Pierwszy na świecie kot zakażony koronawirusem

W Belgii koronawirusem został zakażony kot. To pierwszy taki przypadek na świecie.Fot. Zoritsa Valova/Unsplash.com
W Liège we wschodniej części Belgii zarejestrowano pierwszy potwierdzony przypadek obecności wirusa SARS-CoV-2 u kota. Taką informację podał "Brussels Times". Zwierzę zostało przebadane przez weterynarzy i poddane testom ze względu na trudności w oddychaniu, biegunkę i wymioty. Tydzień wcześniej, po powrocie z Włoch objawy covid-19 zaczęła mieć opiekunka czworonoga. Prawdopodobnie to właśnie ona mogła doprowadzić do zakażenia swojego pupila, a nie odwrotnie. Koronawirus u kota został zidentyfikowany w jego kale. Czytaj także: Czy zwierzęta domowe przenoszą koronawirusa? WHO tego NIE potwierdza

Według "The Brussels Times", w sobotę 28 marca zarówno kot, jak i jego właścicielka, byli w dobrym stanie i nic nie zagrażało ich życiu. Kobieta zapewnia, że jej zwierzę szybciej dochodzi do zdrowia niż ona sama.

Koronawirus u kota. Czy zwierzę może zarazić się od człowieka?

– To odosobniony przypadek – przekonywał wirusolog Steven Van Gucht podczas konferencji prasowej belgijskiej Federalnej Służby Zdrowia Publicznego – donosi gazeta.

– Na dodatek w tej sytuacji możemy mówić o tym, że to człowiek mógł zarazić zwierzę, a nie na odwrót. Nic nie wskazuje na to, że może to być powszechne. Ryzyko przeniesienia koronawirusa ze zwierzęcia na człowieka jest znikome – zapewnił wirusolog. Podobnego zdania są weterynarze, którzy twierdzą, że zwierzęta domowe nie są zagrożeniem dla człowieka w transmisji koronawirusów i nie ma powodów, by unikać przebywania w obecności pupili. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wraz ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) zapewniają, że:

Nie ma żadnych dowodów, które mogłyby wskazywać, że psy i koty stanowią zagrożenie dla człowieka w czasie pandemii koronawirusa.

Pierwszy kot chory na covid-19

Przypadek kota, który jako pierwszy na świecie uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa, nie jest odosobniony w świecie zwierząt domowych.

Na początku marca w Hongkongu obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u małego psa – szpica kanapowego. Jego opiekun wcześniej został zakażony koronawirusem.

Jak donosi "Time", zwierzę zdechło dwa dni po powrocie z kwarantanny. Władze Hongkongu ogłosiły, że nie można ustalić dokładnej przyczyny śmierci 17-letniego zwierzęcia, ponieważ jego właściciel odmówił sekcji zwłok.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Gdzie najlepiej na świecie radzą sobie z koronawirusem? [LISTA KRAJÓW]

Komu może pomóc krew tych, którzy wyleczyli się z covid-19?

Leki przeciwmalaryczne mogą być stosowane w leczeniu covid-19? Decyzja amerykańskiej agencji


źródła: ⦁ "Nature" ⦁ "bioRxiv" ⦁ "The Brussels Times" ⦁ livescience.pl