"Koronowany na koronaprezydenta". Miażdżąca opinia o PiS w prestiżowej brytyjskiej gazecie

Rafał Badowski
Zwycięzca wyborów zostałby koronowany na "koronaprezydenta". Trudno byłoby uścisnąć takiemu dłoń – w taki sposób sytuację w Polsce opisuje w prestiżowym dzienniku "Financial Times" John Dalhuisen, były dyrektor Amnesty International na Europę.
W "Financial Times" ukazała się miażdżąca opinia o wyborach prezydenckich w Polsce, które mają odbyć się bez względu na epidemię koronawirusa. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Opinia na stronie "FT" zaczyna się od przypomnienia, że Europa znajduje się w lockdownie, a wszyscy politycy skupieni są na jednej rzeczy: walce z pandemią COVID-19.

"Z wyjątkiem Polski, gdzie najwięcej mówi się ostatnio o tym, czy przeprowadzać wybory prezydenckie 10 maja. Rządzące Prawo i Sprawiedliwość jest zdeterminowane, by je przeprowadzić. Opozycyjne partie, a także niektórzy członkowie partii koalicyjnej PiS, oraz trzy czwarte społeczeństwa, są przeciw" – zauważa Dalhuisen.

Były dyrektor AI zwraca uwagę, że PiS już przepchnęło prawo, zgodnie z którym głosować korespondencyjnie będą mogły osoby w kwarantannie i te w wieku powyżej 60 lat. Przypomina, że w ostatnim tygodniu partia rządząca przyjęła ustawę, która gwarantuje korespondencyjne głosowanie dla wszystkich. Dalhuisen nazywa to niepotrzebnym szaleństwem, które – jego zdaniem oznacza pogardę tej partii dla demokratycznych reguł.


Wylicza takie kraje jak Francja, Rumunia, Serbia, Macedonia Północna czy Rosja, które wstrzymały różnego rodzaju wybory czy plebiscyty. Pisze, iż "tak uległy prezydent jak Andrzej Duda" jest kluczowy dla formuły, w której PiS sprawuje władzę.

I zastanawia się, co kieruje obozem rządzącym, który jest zdeterminowany, by wybory przeprowadzić. "PiS obawia się jednak, że słabo dofinansowana służba zdrowia się załamie, a prezydent Duda za to zapłaci" – opisuje.

Tymczasem - patrząc na przyrastającą liczbę zakażonych w Polsce - wciąż nie widać szczytu epidemii koronawirusa. Według ostatnich danych z 12 kwietnia z godz. 17 łącznie mamy już w Polsce 6674 oficjalnie potwierdzone zakażenia, z czego 232 osoby zmarły. Tylko w ostatnim komunikacie poinformowano o 318 nowych przypadkach, kolejnych 24 zmarłych, wśród których znalazł się 32-letni mężczyzna.

Dowiedz się więcej:

32-latek wśród ofiar śmiertelnych. Rząd podał nowe dane o koronawirusie

OBWE ostro podsumowała wyborcze pomysły PiS. Te argumenty dają do myślenia

Zobacz dokładną mapę zakażenia koronawirusem w Polsce [MAPA]
źródło: "
Financial Times"