"Połowa młodzieży wybiera bierność". Pokolenie Z apeluje: czas wziąć sprawy w swoje ręce

List czytelnika
"My, czyli Polki i Polacy reprezentujący pokolenie Z, chcemy realnie działać i angażować się społecznie, jednak jak wynika z naszych badań, aż 50 proc. młodzieży wybiera bierność, uzasadniając to brakiem chęci czy czasu" – piszą w liście otwartym Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie zaangażowani w projekt Generacja Zmian. Publikujemy go w naTemat.
Fot. Generacja Zmian
Czy w dzisiejszej rzeczywistości głos młodych jest słyszany i realnie brany pod uwagę podczas podejmowania decyzji, których konsekwencje poniesiemy właśnie my? Wydaje nam się, że nie – młodzi nie głosują, bo nie wierzą, że ich głos może coś zmienić; nie zabierają głosu, bo czują, że zostaną natychmiast uciszeni; nie zaczynają działać, bo wątpią w swoje siły i poddają się już na starcie.

Co chcielibyśmy zmienić? Przede wszystkim zależy nam na kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego złożonego ze świadomych, krytycznie myślących Polek i Polaków, którzy będą gotowi do zmierzenia się z globalnymi wyzwaniami i zapiszą się na kartach historii jako pokolenie changemakers.


“Szkoła, nauka, weekend i tak w kółko… A może chcesz czegoś więcej? Podróż na drugi koniec kontynentu za pół darmo odległa o parę kliknięć myszką? Mona Lisa w Twoim mieszkaniu? A może szukasz zagranicznych wyjazdów w wakacje, których koszty zostaną w całości pokryte przez organizatorów? Brzmi mniej realistycznie niż wygranie na loterii? Może i tak, ale nie dość, że to wszystko jest możliwe, to jedynym narzędziem, jakiego będziesz potrzebował do osiągnięcia tych celów, jest Internet! Jeśli frustruje Cię Twoja bezsilność wobec zmian klimatycznych i innych problemów, z którymi mierzymy się w XXI wieku, możesz działać! Zastanawiasz się pewnie, jak…”
Fot. Generacja Zmian
Tymi słowami witamy Cię na naszym fanpage'u. Jesteśmy grupą licealistów i licealistek z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, którzy chcą realnie działać i wspierać kształtowanie postaw proobywatelskich wśród uczniów szkół średnich.

Nasz zespół tworzą Pola Łęgowska, Katarzyna Kubik, Agnieszka Podstolak, Magdalena Kłęczek, Karolina Fryt, Gabriela Rożnawska, Helena Shoen-Żmija oraz Wojciech Kusztal. Stworzyliśmy bazę wiedzy o różnych inicjatywach dla osób zainteresowanych zdobywaniem doświadczenia, wiedzy i praktycznych umiejętności poza instytucją, w której się uczą. Poprzez kampanię na naszych social mediach pragniemy udowodnić, że wiek nie ma znaczenia, jeśli pragnie się czegoś dostatecznie mocno.

Wystarczy spojrzeć chociażby na niesamowitą organizację "Babcie dla klimatu" założoną we współpracy z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym czy na tysiące młodych ludzi, którzy działają społecznie na ogólnopolską, a nawet międzynarodową skalę. Wierzymy, że nie tylko dorośli mogą zmieniać świat – my też chcemy uczestniczyć w jego budowaniu na własnych zasadach!

Już w naszej nazwie podkreślamy, że my, czyli Polki i Polacy reprezentujący pokolenie Z, chcemy realnie działać i angażować się społecznie, jednak jak wynika z naszych badań, aż 50 proc. młodzieży wybiera bierność, uzasadniając to brakiem chęci czy czasu.

Czyżby to tendencja przejęta po dorosłych w czasach, kiedy frekwencja wyborcza waha się w graniach 40-61 proc.? Zdajemy sobie sprawę, że to nasza generacja będzie w przyszłości generować zmiany, i chcemy, by były to zmiany na lepsze. Mamy nadzieję, że nasz przekaz dotrze do jak największej liczby osób – nie tylko tych młodych ciałem, ale także duchem!
Nasz projekt idealnie wpisuje się w potrzeby współczesnego młodego człowieka w zakresie zaangażowania społecznego na wielu płaszczyznach – piszemy o aktywizmie klimatycznym, polityce młodzieżowej, edukacji, kulturze, wolontariacie czy debatach.

Do tej pory udało nam się opublikować ponad 60 wartościowych artykułów oraz wywiadów, kilkanaście filmów z wypowiedziami aktywistów z całej Polski, współpracować z ponad trzydziestoma instytucjami, przeprowadzić zbiórkę pieniędzy na kosztowny hosting strony internetowej, którą samodzielnie stworzyliśmy od podstaw oraz dotrzeć do ponad 100 tys. osób.

Nasz projekt nieustannie się rozwija. Mimo że wszystko zaczęło się od publikowanego przez nas słowa, w pewnym momencie staliśmy się platformą zrzeszającą pełnych energii ludzi, nie tylko z Małopolski, którzy nieustannie szukają inspiracji. Nieważne, czy jesteś początkującym działaczem, czy osobą z wieloma projektami na koncie – każdy znajdzie u nas coś dla siebie.

Może na nowo odkryjesz, dlaczego warto? Może zdecydujesz się na pierwszy krok? Bo pamiętaj, że Nie błądzi tylko ten, kto nic nie robi i nie ma się co bać! Zwłaszcza, kiedy pamiętasz, że nie jesteś sam, a w grupie siła!

Jeśli nie my, to kto!

Znajdziesz nas tutaj:
strona internetowa
Facebook
Instagram
YouTube
Fot. Generacja Zmian