Iwermektyna – lek testowany w Brazylii może zwalczać covid-19 w… 48 godzin

Monika Piorun
Tani i powszechnie dostępny lek przeciwpasożytniczy stosowany do tej pory przede wszystkim do zwalczania świerzbu i wszy u zwierząt, a także trądziku różowatego i chorób tropikalnych u ludzi, wirusa dengi oraz HIV-1, może być pomocny również w walce z covid-19. Niedawne doniesienia australijskich naukowców zostały potwierdzone na łamach "Antiviral Research". Okazuje się, że środek ten może hamować replikację SARS-CoV-2 w zaledwie... 2 dni. Brazylijskie media spekulują, że to właśnie ten preparat jest testowany na polecenie władz, które niedawno ogłosiły przełom w badaniach nad "lekiem na koronawirusa".
Czy przeciwpasożytnicza iwermektyna okaże się pierwszym lekiem na koronawirusa na świecie? Fot. CDC/Unsplash.com

Iwermektyna – lek na koronawirusa? [działanie]

O wyjątkowym wpływie iwermektyny na wirusa SARS-CoV-2 jako pierwsi na świecie donieśli badacze z Melbourne w Australii (naukowcy z Uniwersytetu Monash oraz specjaliści z Victorian Infectious Diseases Reference Laboratory). To właśnie im w badaniach in vitro udało się wykazać, że popularny lek niszczy koronawirusa w 48 godzin. Uznawana za bezpieczną i powszechnie stosowana iwermektyna o szerokim spektrum działania jest w stanie doprowadzić do tego, że już po pierwszym zastosowaniu dochodzi do wyraźnej (5 000-krotnej) redukcji SARS-CoV-2 w hodowli komórkowej. – Stwierdziliśmy, że nawet pojedyncza dawka może zasadniczo usunąć cały wirusowy RNA w ciągu 48 godzin, a już po upływie 24 godzin następuje naprawdę znaczna zmiana – wyjaśnia dr Kylie Wagstaff, jeden z głównych autorów badania, które zostało opublikowane przez "Antiviral Research".

Iwermektyna – zmiana zastosowania leku pomoże przy covid-19?

Iwermektyna od dawna jest uznawana za skuteczny lek doustny przeciwko pasożytom (tj. glista ludzka, owsiki, wszy, wosogłówka) oraz chorobom pasożytniczym (węgorczycy wywoływanej przez nicienie oraz ślepocie rzecznej, do której doprowadza ukąszenie meszka z gatunku Simulium).


W postaci kremu (jedynej dostępnej w Polsce) polecana jest zaś do stosowania zewnętrznego w przypadku trądziku różowatego. Od 2015 roku znajduje się w wykazie podstawowych leków rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Iwermektyna jest bardzo szeroko stosowana i postrzegana jako bezpieczny lek. Musimy teraz dowiedzieć się, czy dawka, którą można zastosować u ludzi, będzie skuteczna – tłumaczy dr Wagstaff.

Jeśli uda się potwierdzić, że istniejący już od dawna na rynku i dobrze przebadany środek farmaceutyczny będzie pomocny w walce z covid-19, to zmiana jego przeznaczenia może okazać się kluczem do powstrzymania globalnej pandemii covid-19, jeszcze zanim do powszechnego użycia wejdzie nowa szczepionka. W tym celu nadal niezbędne są dalsze eksperymenty naukowe.

Brazylijski "lek na koronawirusa" to iwermektyna?

Według brazylijskich mediów powołujących się na doniesienia dziennika "Corriero Braziliense", to właśnie iwermektyna może być lekiem, którego nazwy nie chciały zdradzić tamtejsze władze, które niedawno ogłosiły sukces w badaniach nad lekiem na koronawirusa. Tylko ten środek wydaje się spełniać opis podany podczas oficjalnej konferencji prasowej, o której poinformowano na całym świecie.

Czytaj także: "Mamy lek na koronawirusa, skuteczny w 94 proc.". Brazylia ogłasza przełom Z kolei w Polsce do leczenia eksperymentalnego w przypadku 10 pacjentów chorych na covid-19 włączono inny preparat (remdesivir), którego działanie zostało już sprawdzone przez naukowców z Chicago.

Czytaj także: Remdesivir – jak działa "lek na koronawirusa" testowany we Wrocławiu? To warto o nim wiedzieć

Jedną z osób poddanych tej terapii był Stanisław Michalak. Polakowi udało się powrócić do zdrowia już po 4 dawkach leku.

Jakie leki mogą pomagać na covid-19? Dowiedz się więcej:

Lek na malarię pokona koronawirusa? Są nowe badania?

Leki przeciwmalaryczne mogą być stosowane w leczeniu covid-19? Decyzja amerykańskiej agencji

Lek na reumatyzm pomoże na koronawirusa? Stan zakażonych poprawia się w ciągu doby


źródło: "Medical News Today" / "Pharmaceutical Technology" / AS / "Corriero Braziliense"