Sukces mikrobiologa z Gdańska. Jego dokonanie pomoże w globalnej walce z pandemią covid-19

Monika Piorun
Dr Łukasz Rąbalski z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku jako pierwszy w Polsce dokonał pełnej sekwencji genetycznej wirusa SARS-CoV-2, którą udało się mu wyizolować od chorego na covid-19. Uzyskane przez niego dane zostały opublikowane w międzynarodowej bazie GISAID. Dzięki temu naukowcy z całego świata będą mogli brać je pod uwagę w badaniach dotyczących szczepionki przeciwko koronawirusowi oraz nowego leku, który może pomóc zakażonym.
Dr Łukasz Rąbalski jako pierwszy w Polsce dokonał pełnej sekwencji genetycznej wirusa SARS-CoV-2. Jego odkrycie pomoże w globalnej walce z covid-19. Fot. Dr Łukasz Rąbalski / Gdański Uniwersytet Medyczny

Polski wkład w rozwój wiedzy o koronawirusie

Do tej pory w międzynarodowej bazie danych, liczącej ponad pół tysiąca sekwencji SARS-CoV-2, nie było ani jednego izolatu pochodzącego z Polski. Zmieni się to za sprawą naukowca z Gdańska, doktora Łukasza Rąbalskiego. To właśnie jemu jako pierwszemu w naszym kraju udało się rozkodować genom wirusa za pomocą najnowszej generacji sekwenatorów Oxford Nanopore Technologies. – W przypadku wirusów, których materiałem genetycznym jest jednoniciowy RNA, stosuje się metody zwielokrotniające ilość materiału genetycznego. Standardowo, do tej pory, działo się to poprzez powielanie cząstek wirusowych w laboratoriach. Obecnie, dzięki osiągnięciom w dziedzinie biologii molekularnej, można zastosować krótszą drogę, bez konieczności hodowli wirusa – tłumaczy gdański mikrobiolog. Naukowiec za pośrednictwem mediów społecznościowych skromnie zaznaczył, że nie udałoby mu się osiągnąć tego sukcesu bez pozostałych członków zespołu badawczego. Materiał genetyczny pobrany od Polaka zakażonego koronawirusem został wyizolowany w
Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku (w laboratorium wyposażonym w specjalistyczną aparaturę przekazaną przez Uniwersytet Gdański). W trakcie prac badawczych wykorzystano również tzw. protokoły bioinformatyczne, które opracowano do gromadzenia danych genetycznych w czasie epidemii wirusa Ebola.


W Laboratorium Hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku nadal prowadzone są kolejne sekwencjonowania wirusów, które pochodzą od Polaków zakażonych koronawirusem. Jeśli uda się je umieścić w globalnej bazie danych, posłużą naukowcom z całego świata do opracowywania nowych metod leczenia covid-19.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

250 zakażonych na godzinę. Takie efekty w diagnozowaniu covid-19 osiągają... psy

Iwermektyna – lek testowany w Brazylii może zwalczać covid-19 w… 48 godzin

Gdzie… NIE MA koronawirusa? Oto państwa wolne od covid-19


źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny (GUM) / gdansk.pl