Takiej superprodukcji jeszcze nie… słuchaliście. Dzisiaj premiera niezwykłego audioserialu

Karolina Kałędkowska
Mowa o “Upadku Gigantów”. Razem z wydawnictwem Albatros Audioteka zaprezentowała kolejną po “Filarach Ziemi” powieść Kena Folletta, autora, którego “The Washington Post” określiło mianem wskrzesiciela wielkich opowieści.
Fot. Unsplash.com / Monika Wisniewska
16 odcinkowy audioserial to ponad 1000 stron tekstu i ponad 120 głosów wśród których znalazły się takie nazwiska jak Łukasz Simlat, Eliza Rycembel, Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Robert Więckiewicz czy Maria Seweryn.

Jak tłumaczy reżyser słuchowiska, Waldemar Raźniak - ,,Pracę tak dużej liczby osób trzeba zaplanować i skoordynować. Nagrania to pierwszy z kilku etapów powstawania tak wymagającego audiobooka. W międzyczasie trwają prace nad muzyką, później całość trzeba udźwiękowić. — I przesłuchać" — śmieje się reżyser, który ze słuchawkami na uszach spędza ostatnie tygodnie.

Ogrom czasu, jakiego potrzeba, aby stworzyć audiobook, w pełni oddaje charakter powieści Kena Folletta. Bo jeżeli chodzi o rozmach formy, wielość wątków i postaci czy pieczołowitość w odzwierciedleniu realiów historycznych, “Upadek gigantów” spokojnie można ustawić na jednej półce z “Wojną i pokojem”.

Z tą różnicą, że w tym wypadku mamy do czynienia z autorem nam współczesnym. Tołstoj przenosi swoich czytelników w czasy wojen napoleońskich, a Follett rzuca nas w wir wydarzeń związanych z wybuchem jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych, który raz na zawsze odmienił oblicze świata, czyli I Wojny Światowej.

Okres, w którym rozgrywa się powieść znacząco wpłynął na świat jaki znamy dziś - były to wydarzenia przełomowe, które zredefiniowały rzeczywistość. W tym momencie także jesteśmy świadkami przełomu - świat po pandemii nabierze zupełnie innego kolorytu. Tak samo jak bohaterowie tamtych czasów, tak również i my mierzymy się z nieznanym, z czymś co przyniesie nowe - możemy zatem posłuchać, jak z wichrami i burzami historii poradzili sobie ludzie sto lat temu i wyciągnąć z tego naukę dla siebie.


“Upadek gigantów” jest imponującym freskiem historycznym. Follett włączał do powieści autentyczne wypowiedzi polityków z tamtych czasów. W związku z tym wielcy bohaterowie historii łączą się tam z postaciami fikcyjnymi” - wspomina Raźniak.

W audioserialu wydarzenia początku XX wieku śledzimy z perspektywy pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Bohaterom towarzyszymy w podróżach do Petersburga i Waszyngtonu. Wraz z nimi przeżywamy kolejne wojenne bitwy, rewolucję październikową, uczestniczymy w protestach sufrażystek czy spotykamy postaci pokroju Stalina, czy Churchilla.

Opowieści towarzyszy wyjątkowa oprawa muzyczna. Wojciech Błażejczyk specjalnie na potrzeby audioserialu skomponował muzykę inspirowaną dawnymi, folkowymi melodiami. W nagraniach wykorzystano nawet autentyczny średniowieczny instrument — lirę crtwh, która pamięta czasy druidów,

Jesteście ciekawi jak będą kształtowały się losy bohaterów “Upadku gigantów”?

W aplikacji Audioteki dostępnej na Androida i iOS możecie posłuchać pierwszego, ponad trzygodzinnego odcinka za darmo. Kolejne odcinki dostępne będą w ramach Audioteka Klub. Korzystanie z usługi subskrypcyjnej przez pierwsze dwa tygodnie jest bezpłatne.

Artykuł powstał we współpracy z Audioteką.