Zdalna nauka nie dla wszystkich. Uczniowie z tych szkół potrzebują wsparcia, żeby móc się uczyć
Kartki papieru nie zastąpią jednak kontaktu z nauczycielem i pracy z całą klasą. Z myślą o tym, by dzieci miały równe szanse edukacyjne, prowadzona jest na stronach serwisu Pomagam.pl zbiórka na pomoc dla wykluczonych cyfrowo uczniów. Pod tym adresem w sieci każdy może wesprzeć finansowo zakup potrzebnego sprzętu komputerowego, do czego wszystkich zachęcamy.
Fundusze zostaną przeznaczone na zaopatrzenie uczniów w komputery stacjonarne, laptopy, monitory, urządzenie peryferyjne oraz oprogramowanie (system Windows z pakietem Office, program antywirusowy). Cel zbiórki ustawiono tak, żeby udało się zakupić przynajmniej część potrzebnego wyposażenia. Im więcej uda się uzbierać, tym skala pomocy będzie większa.Istnieją już podobne inicjatywy, niestety problem polega na tym, że koncentrują się na pomocy dzieciom z dużych miast. Tam łatwiej o wolontariuszy gotowych odbierać od darczyńców sprzęt komputerowy, przygotowywać go do pracy i przekazywać dzieciom. W małych miastach jest znacznie trudniej. Tam problem stanowi nie tyle fakt, że na troje dzieci jest jeden komputer do nauki, ale że nie ma go w ogóle. Do tego potrzeby w małych miejscowościach są znacznie większe niż w dużych miastach.
Stąd też akcja zapoczątkowana jako pomoc dla uczniów SP3 w Drezdenku się rozrosła i w tej chwili wspieramy także Fundację Incensum, która stara się pomóc uczniom z SP w Godziszewie. Dlatego każda pomoc w postaci przekazania sprzętu, wpłacenia choćby złotówki czy udostępnienia zbiórki jest na wagę złota.
Jest też alternatywa dla wsparcia finansowego. Istnieje bowiem możliwość ofiarowania dzieciom sprzętu, który wciąż działa, ale nie jest już używany w prywatnych domach czy biurach. W tym celu należy skontaktować się z organizatorką zbiórki (szostak.agnes@gmail.com), która deklaruje, że pomoże w przekazaniu darowizny najbardziej potrzebującym rodzinom.
Jeśli natomiast ktoś nie dysponuje ani funduszami, ani sprzętem, to również może włączyć się w akcję pomocy dla dzieci niemających technicznych warunków do nauki przez internet. Jak? Chociażby udostępniając informacje o trwającej zbiórce na rzecz uczniów w mediach społecznościowych czy innych kanałach komunikacji.