Duże ogniska koronawirusa w kopalniach na Śląsku. W zakładach wstrzymano pracę

Zuzanna Tomaszewicz
Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce stale rośnie. Województwo śląskie jest drugim regionem w kraju z największą liczbą nosicieli SARS-CoV-2. Jak się okazuje, duże ogniska wirusa zaobserwowano w wielu miejscowych kopalniach. 157 osób z Polskiej Grupy Górniczej choruje na Covid-19.
W niektórych kopalniach wstrzymano wydobycie węgla. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Zgodnie ze stanem z dnia 30 kwietnia, w spółce PGG zakażonych jest do 157 pracowników, zaś na kwarantannie przebywa obecnie 1114 osób.

– W kopalni Jankowice mamy 79 przypadków koronawirusa i 650 osób na kwarantannie. W kopalni Murcki-Staszic zdiagnozowano 56 przypadków, a 390 osób przebywa na kwarantannie. W kopalni Sośnica stwierdzono 22 przypadki zakażenia COVID-19, a 74 osoby przebywają na kwarantannie – powiedział w czwartek rzecznik PGG Tomasz Głogowski. Jak dowiedziała się Gazeta.pl, liczby zakażonych nie uległy w piątek żadnej zmianie.

Czytaj także: Koronawirus w firmie przygotowującej pakiety wyborcze. Brejza: Przerwijmy to szaleństwo!


Polska Grupa Górnicza już w poniedziałek 27 kwietnia informowała o tym, że wydobycie węgla zostało wstrzymane w kopalniach Jankowice i Murcki-Staszic. Wiadomo, że w drugiej kopalni "z czterech tysięcy pracowników niezbędne zadania wykonuje tylko 1,2 tys. osób łącznie pod ziemią i na powierzchni zakładu".

– Kontynuujemy załadunki i sprzedaż węgla, ale tylko ze zwałów, czyli wydobytego wcześniej – przekazał w czwartek Wiesław Piecha, zastępca kierownika ruchu zakładu górniczego kopalni Murcki-Staszic.

Przypomnijmy, że w piątek resort zdrowia poinformował o kolejnych 228 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że liczba zakażonych przekroczyła 13 tysięcy. Niestety zmarło też 6 kolejnych osób.

Na czas weekendu majowego Ministerstwo Zdrowia zmieniło zasady raportowania o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Od pierwszego do trzeciego maja dane o nowych zakażeniach będą przekazywane przez resort raz dziennie, a nie jak dotychczas dwa razy.
źródło: "Gazeta Wyborcza"