Wielki długopis, złośliwości i wzajemne oskarżenia. Tak wyglądała debata prezydencka w TVP
W TVP odbyła się debata kandydatów na prezydenta. W telewizji publicznej spotkali się m.in.: Krzysztof Bosak (Konfederacja), Robert Biedroń (Lewica), Andrzej Duda (PiS), Małgorzata Kidawa–Błońska (KO) i Władysław Kosiniak–Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (niezależny).
21:42 Andrzej Duda przypomina świadczenia socjalne wprowadzone przez PiS. – Jestem pełen optymizmu, razem damy radę, poradzimy sobie z kryzysem – mówi kandydat Prawa i Sprawiedliwości.
21:40 – Będę prezydentem, który przywróci normalność po koronawirusie – zapewnia Kosiniak–Kamysz. Podkreśla, że to starcia z nim w II turze Andrzej Duda obawia się najbardziej.
21:38 – Bojkot (wyborów) nie ma sensu (...). Teraz jest czas walki – mówi Szymon Hołownia i odsyła na swoją stronę internetową do nowych badań, które pokazują, że przy dużej frekwencji wygra z Andrzejem Dudą.
21:37 – Wyjdźmy z tej Unii, polexit! – apeluje Stanisław Żółtek.
21:36 – Nie będę klękał przed biskupami – obiecuje Robert Biedroń.
21:35 – Wygrałam z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie, tak samo wygramy z PiS– em w całej Polsce – zapowiada Małgorzata Kidawa–Błońska.
21:33 Ostatnia runda, minuta swobodnej wypowiedzi dla każdego kandydata. Mirosław Piotrowski mówi, że rozczarował się prezydenturą Dudy.
21:32 Kosiniak–Kamysz jako prezydent zamierza uwolnić emeryturę od podatku. – Jak ja będę prezydentem, to się uda – zapewnia.
21:30 Stanisław Żółtek wygłasza teorię, dlaczego ludzie LGBT chcą formalizować swoje związki. Według niego chodzi o pieniądze: wspólne rozliczanie i dziedziczenie. – Niech założą sobie swój homoseksualny kościół! – podkreśla Żółtek.
21:29 – Wydaje mi się, że pan prezydent Duda pozuje na konserwatystę: jedno mówi, drugie robi – ocenia Krzysztof Bosak.
21:28 Robert Biedroń zapowiada program budowy tanich mieszkań na wynajem.
21:27 Małgorzata Kidawa–Błońska mówi, że 500 plus to nie wszystko. Przypomina, że liczba osób żyjących w ubóstwie rośnie.
21:25 – Możemy mieć i 500 plus i dobrą ochronę zdrowia oraz porządnie opłacanych nauczycieli – mów Szymon Hołownia. Ustawę o małżeństwach jednopłciowych by zawetował.
21:23 Piąte pytanie dotyczy polityki społecznej, a konkretnie praw ludzi LGBT i podwyższanie wieku emerytalnego. Telewizja publiczna pyta kandydatów, czy zgodzą się na małżeństwa jednopłciowe. Andrzej Duda zaprzecza, podobnie Marek Jakubiak. – Prokreacja jest przyszłością – deklaruje Jakubiak.
21:20 – To bzdura, że Europa zaspała, zaspał rząd – punktuje Hołownia działania PiS ws. koronawirusa.
21:19 Kosiniak–Kamysz też przyniósł rekwizyt. Wbija szpilę Andrzejowi Dudzie pokazując wielki długopis z wizerunkiem posła Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.
21:15 Na pytanie o ustrój państwa Krzysztof Bosak apeluje o ostrożniejsze przyznawanie obywatelstwa. Chce także zmniejszenia liczby posłów o połowę.
21:13 – Polska powinna być krajem świeckim – mówi Robert Biedroń. I deklaruje, że trzeba skończyć z piekłem kobiet, a Polki powinny mieć takie prawa jak Francuzki czy Niemki.
21:08 – Zamiast pseudoarmii Macierewicza potrzebujemy armii pielęgniarek – mówi Robert Biedroń wbijając szpilę jego terytorialsom.
21:07 – Nowy, zielony ład jest zagrożeniem dla polskiej energetyki – twierdzi Krzysztof Bosak.
21:06 Paweł Tanajno zaprasza swoich wyborców na Facebooka. Do grupy "Strajk przedsiębiorców". Jego zdaniem politycy zbłaźnili się podczas koronakryzysu. To jego odpowiedź na pytanie o obrnonność.
21:04 – Trzeba przywrócić godność oficerom i żołnierzom – mówi Małgorzata Kidawa–Błońska. I przypomina rządową karierę Bartłomieja Misiewicza.
Innym tropem idzie Szymon Hołownia. – Bezpieczeństwo narodowe to dziś nie tylko samoloty, czołgi czy łodzie podwodne, których przez to co zrobił PiS przez ostatnie 5 lat tak w siłach zbrojnych bardzo brakuje.To też bezpieczeństwo rozumiane, jak to powinno być w XXI wieku. To bezpieczeństwo naszych kont bankowych, naszych e-maili, naszych kont w mediach społecznościowych. Jako prezydent zmienię kompetencję BBN i uczynię z niego nowoczesne miejsce zarządzania bezpieczeństwem. Będę co kwartał zwoływał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, którą poszerzę też o byłych prezydentów, zapraszając do niej choćby pana prezydenta Andrzeja Dudę – deklaruje.
21:00 Andrzej Duda odpowiada na wcześniejsze zarzuty Władysława Kosiniaka–Kamysza, że w ciągu ostatniego roku nie złożył żadnego projektu ustawy. Wyciągnął kartki, na których jak mówi, jest podpis Kosiniaka–Kamysza pod ustawą o podwyższeniu wieku emerytalnego. – 180 tys. osób za pana kadencji pobiera emeryturę poniżej minimalnej – odpowiada Kosiniak–Kamysz. I oskarża Dudę i "ferajnę z Nowogrodzkiej" o dzielenie społeczeństwa.
20:57 Krzysztof Bosak przypomina, że Andrzej Duda nie zrealizował obietnic o pomocy frankowiczom i obniżeniu kwoty wolnej od podatku.
20:55 2 800 zł zasiłku dla bezrobotnych – to jedna z obietnic, jaką w walce z koronakryzysem składa Szymon Hołownia.
20:54 Jak wrócić do szybkiego tempa rozwoju z ostatnich lat? – Oskarżam Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę o zagładę polskiej gospodarki – mówi Paweł Tanajno. I żąda Trybunału Stanu dla obydwu.
20:50 Robert Biedroń obiecuje, że w ciągu pierwszych 100 dni swojej prezydentury zlikwiduje umowy śmieciowe.
20:48 – Nieważne czy byłby koronawirus czy nie: i tak byśmy padli – mówi o gospodarce Stanisław Żółtek. Recepta? Zlikwidowanie biurokracji.
20:44 – Po raz pierwszy od 4 lat jestem w telewizji publicznej – podkreśla Małgorzata Kidawa–Błońska.
20:40 Pierwsza runda pytań dotyczy stolicy, którą kandydat jako pierwszą by odwiedził, gdyby został prezydentem. Najoryginalniej odpowiedział na razie Paweł Tanajno. Najpierw chce odwiedzić "przedsiębiorców eksterminowanych przez rząd PiS".
20:27 Na kilka minut przed rozpoczęciem debaty wyborczej TVP na Twitterze pojawił się nowy tweet Donalda Tuska. Nie dotyczył jednak samej debaty, lecz zbyt małej – zdaniem szefa EPP – ilości pieniędzy przeznaczonych przez rząd PiS na walkę z epidemią koronawirusa.
20:22 Debatę TVP będzie prowadził Michał Adamczyk. Zada kandydatom po 5 pytań dotyczących polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej, gospodarki i ustroju państwa. Goście TVP będą mieli 1 min. na odpowiedź. Na zakończenie spotkania będą mieli 1 min. na swobodną wypowiedź.