Jak przetrwać kryzys i nie zwariować, czyli subiektywny przegląd książek na czas zarazy

Artykuł PR-owy wydawnictwa Bellona
Zamknięte sklepy, galerie, restauracje i kina spowodowały, że Polacy sięgnęli po książki. Liczne księgarnie internetowe zanotowały wzrost sprzedaży, a dużym zainteresowaniem czytelników „w czasach zarazy” cieszą się książki… o epidemiach. Dlaczego? W tego typu literaturze szukamy przede wszystkim wytłumaczenia tego, co się dzieje, oparcia i sposobu na odnalezienie się w niełatwej rzeczywistości.
Fot. materiały prasowe
Jak zatem oswoić tę dla wielu trudną, wręcz koszmarną sytuację? Oto krótki przegląd lektur „na czas pandemii”.

Zaskakujące śledztwo dziennikarskie w sprawie czarnej śmierci
CZARNA ŚMIERĆ, MÓR, WIELKI DANSE MACABRE – nazwy określające dżumę, siejącą postrach na całym świecie chorobę, można mnożyć. Czy jest coś bardziej przerażającego? Czy może zaatakować ponownie?

Dwoje specjalistów, Susan Scott i Christopher Duncan, snują opowieść o największym zabójcy ludzkości na przestrzeni dziejów w oparciu o wiarygodne dowody. Zaspokajają głód wiedzy na temat tej śmiertelnej choroby minionych czasów i jej możliwych następstw w przyszłości. Odpowiadają na pytania, jakie są jej korzenie i, co najważniejsze, czy może znowu zaatakować. Wykorzystują też relacje świadków. Na podstawie informacji zawartych w księgach parafialnych odtworzyli życie w czasach zarazy i prześledzili losy zamkniętych społeczności skazanych na zagładę. Z pojedynczych elementów, jak z puzzli, stworzyli portret pamięciowy tego mordercy.


Jesteśmy całkowicie bezbronni wobec nowych wirusów, dopóki nie zostaną one scharakteryzowane i nie pojawią się szczepionki. Czy wiarygodny jest niemal filmowy scenariusz, w którym pojawia się wyimaginowany wirus i zabija większość populacji Ziemi? W jaki sposób ci, którzy przetrwają, będą mogli zacząć nowe życie?
Na te i wiele innych nurtujących nas aktualnie pytań odpowiada książka od Wydawnictwa Bellona Czarna śmierć. Epidemie w Europie od starożytności do czasów współczesnych. Czyta się jak dobry thriller.


Pandemia. Jak przetrwać i nie zwariować?!
Kiedy już uzbroimy się w wiedzę związaną z rozprzestrzenianiem się epidemii, odpowiedzmy sobie na pytanie, jak ją przetrwać. Tu z pomocą przychodzi jeden z czołowych autorów Bellony, kryjący się pod pseudonimem Kafir. Oficer tajnych służb Wojska Polskiego, uczestnik misji w Afganistanie, były żołnierz jednostek rozpoznania i działań specjalnych radzi, jak nie spanikować i przetrwać w sytuacji kryzysowej.

Mieszczuchu, oto coś dla ciebie!
Kafir przygotował przydatny poradnik Pandemia. Jak przetrwać i nie zwariować, w którym z właściwym sobie poczuciem humoru radzi, jak przetrwać w mieście w obliczu katastrofy. Miasto, w którym mieszkamy – na pozór znane, przyjazne i bezpieczne – może nagle zmienić się w dżunglę, w której ludzie będą walczyć o przetrwanie. Czy wydaje się to nieprawdopodobne? Przeciwnie, wystarczy epidemia, nagłe załamanie pogody, większa awaria zasilania, atak terrorystyczny, kryzys gospodarczy czy zamieszki. Co zrobić, kiedy zabraknie wody, w gniazdu prądu, ukochany telefon ogłuchnie, Internet przestanie działać, a w lodówce pustki? Czego się wystrzegać? Gdzie szukać pomocy?

To niezbędnik, w którym znajdziemy wszystko, co powinniśmy wiedzieć, gdy nadejdzie katastrofa. Dzięki niemu poczujemy się pewniej i bezpieczniej. Cokolwiek się dzieje, zapamiętaj radę Kafira: „Zostań w mieście. To do skupisk ludzkich prędzej dotrze pomoc i szybciej wróci normalność. Nikt Cię nie będzie szukał w lesie – bo i skąd miałby wiedzieć, że wykopałeś tam ziemiankę i właśnie gotujesz zupę z liści paproci, resztkami sił odganiając kijem zdziczałe i głodne psy?”.

Znajdziecie tutaj wiele sprawdzonych wskazówek i merytoryczną wiedzę, okraszoną sporą dawką humoru, która podziała na każdego mieszczucha w panice jak całkiem dobry terapeuta.

Bo przecież jak świat światem, kryzysy były i będą, a dobra książka i rzetelna wiedza mogą ocalić nas od nas samych.