Zasiłek opiekuńczy na dzieci będzie obowiązywał do 14 czerwca. Komu będzie przysługiwać? [ZASADY]

Monika Piorun
Od 25 maja szykuje się spore zamieszanie w przepisach dotyczących wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla dzieci. ZUS i Ministerstwo Rodziny twierdzą, że będą je przyznawać "na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 oraz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych". Problem polega jednak na tym, że zgodnie z Tarczą Antykryzysową 3.0... zlikwidowano możliwość korzystania z takiego świadczenia dla rodziców dzieci poniżej ósmego roku życia.
Kto będzie mógł skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dzieci? Nowe zasady wydają się być sprzeczne z przepisami. Dlaczego? Fot. 123RF
Zasiłek opiekuńczy ma być przedłużony do 14 czerwca (przyp. red. według aktualnych informacji datę tę zmieniono na 28 czerwca) Obecny termin, do którego można było pobierać świadczenie mija 24 maja. Wiele placówek, do których uczęszczały dzieci nie będzie jednak otwarta w tym terminie, dlatego władze zdecydowały się przedłużyć możliwość pobierania świadczenia na dzieci. Od 25 maja kwestia jego otrzymywania ma być nieco bardziej skomplikowana. Dlaczego?

Czytaj także: Zasiłek opiekuńczy na dzieci – znowu zmieniono termin, do którego będzie obowiązywać [NOWE DATY]

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla dzieci. Komu będzie przysługiwać po 25 maja?

ZUS oraz Ministerstwo Rodziny potwierdzają, że dodatkowe świadczenie ma przysługiwać objętym ubezpieczeniem chorobowym rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy ze względu na pandemię covid-19 i zamknięcie żłobków, przedszkoli, klubów dziecięcych oraz szkół (lub innych placówek edukacyjnych), nie są w stanie zapewnić opieki swoim dzieciom poniżej ósmego roku życia.


Zasiłek opiekuńczy dotyczy także dodatkowo rodziców starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności (w tym rodzicom, którzy są rolnikami lub funkcjonariuszami). O pieniądze można wnioskować wtedy, jeśli np. zostanie otwarty dany żłobek lub placówka oświatowa, ale nie będzie można w nich zapewnić opieki nad wszystkimi dziećmi. Taka możliwość ma również przysługiwać rodzicom, którzy z różnych względów nie zdecydują się posłać dzieci do przedszkola lub żłobka.
Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 14 czerwca br. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 oraz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki. Będą mogły z niego skorzystać również osoby, które nie mają możliwości zapewnienia opieki przez wymienione placówki z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania w związku z COVID-19, oraz w przypadku, gdy, ubezpieczony podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy? ZUS i Ministerstwo Rodziny kontra... Tarcza Antykryzysowa 3.0.



"Dziennik Gazeta Prawna", a za nim businessinsider.com.pl alarmują jednak, że zapewnienia ministerstwa są sprzeczne z Art.46 ustawy Tarczy Antykryzysowej 3.0. zgodnie z którą zniesiono możliwość korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci poniżej ośmiu lat.

Z przepisów wyraźnie usunięto odniesienie do opieki nad dziećmi poniżej ósmego roku życia. Zaznaczono jednak, że z zasiłku opiekuńczego można korzystać przez maksymalnie 2 tygodnie (ZUS i Ministerstwo Rodziny mówią zaś o konkretnej dacie: 14 czerwca).
Art. 46 Ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej 3.0.

W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19 ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy oraz funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 4, zwolnionemu od pełnienia służby z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres nie dłuższy niż 14 dni.



źródło: dziennik ustaw / businessinsider /DGP