Deksametazon – pierwszy skuteczny lek na koronawirusa? Naukowcy ogłosili przełom

Monika Piorun
Tani i powszechnie dostępny deksametazon może spowodować prawdziwą rewolucję w leczeniu pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Badacze z Oksfordu przekonują, że ten glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym nawet w niewielkich dawkach może pomóc osobom cierpiącym z powodu covid-19. Lekarze potwierdzają, że do tej pory ocalił życie 5 tysiącom Brytyjczyków.
Brytyjczycy podali nazwę nowego leku na koronawirusa, który jako pierwszy na świecie może skutecznie leczyć chorych na covid-19. Fot. stylephotographs /123RF
W przypadku pacjentów podłączonych do respiratora zastosowanie deksametazonu zmniejsza ryzyko śmierci o jedną trzecią – donosi BBC, powołując się na opinie ekspertów. Z kolei u zakażonych, którym podaje się tlen, lek ten ma ograniczać śmiertelność o jedną piątą.

Preparat testowano w ramach międzynarodowego projektu badawczego, którego celem jest znalezienie skutecznego preparatu farmaceutycznego pomocnego chorym na covid-19.

Zdaniem lekarzy już 5 tys. osób w samej Wielkiej Brytanii zawdzięcza życie deksametazonowi, który podano im w trakcie leczenia w szpitalach zakaźnych. Ze względu na to, że lek ten jest dobrze znany w medycynie, a jego cena jest niska, specjaliści spekulują, że można go stosować na szeroką skalę także w krajach słabo rozwiniętych gospodarczo, gdzie liczba zakażeń koronawirusem nadal jest wysoka.

Deksametazon: jak działa lek, który może dokonać rewolucji w leczeniu covid-19?

Preparat (podawany dożylnie lub w tabletkach) jest znany lekarzom już od lat sześćdziesiątych XX wieku. Wykorzystywano go dotąd głównie do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów oraz astmy.


Dzięki wyjątkowo silnym właściwościom przeciwzalalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym deksametazon radzi sobie nawet z łagodzeniem tzw. burzy cytokinowej, czyli nadmiernej reakcji układu odporności, która w przypadku pacjentów zakażonych koronawirusem może być śmiertelnie niebezpieczna.

Potwierdzają to naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy przeanalizowali wyniki badań 2 tys. pacjentów leczonych deksametazonem z powodu zakażenia SARS-CoV-2, a następnie porównali je z wynikami 4 tys. chorych na covi-19, którym nie podano tego środka.

Okazało się, że w przypadku pacjentów podłączonych do respiratora zastosowanie deksametazonu ograniczyło ryzyko zgonu z 40 do 28 procent. U chorych wymagających wspomagania oddychania za pomocą tlenu, lek ten ograniczył ryzyko śmierci z 25 do 20 procent.

Jeden na ośmiu pacjentów podłączonych do respiratora może przeżyć dzięki deksametazonowi

– Do tej pory to pierwszy lek, który był w stanie wpłynąć na statystyki śmiertelności u zakażonych i na dodatek znacząco je zredukował – potwierdza prof. Peter Horby, epidemiolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego, opisując działanie leku, który może okazać się przełomem w walce z pandemią.

Z kolei kierujący badaniami prof. Martin Landray szacuje, że dzięki zastosowaniu deksametazonu można uratować życie co ósmego pacjenta podłączonego do respiratora z powodu covid-19.

Skuteczne leczenie covid-19 za mniej niż 200 zł? Co potrafi deksametazon?

Korzyści z zastosowania tego leku dla wielu specjalistów są oczywiste. Na dodatek preparat nie jest drogi. Koszt 10-dniowego leczenia za pomocą deksametazonu wynosi około 5 funtów (niecałe 25 zł) na pacjenta. Szacunkową wartość ocalenia życia przy zakażeniu koronawirusem w przypadku zastosowania tego leku oceniono zaś na 35 funtów (ok. 174 zł).

Brytyjscy specjaliści podkreślają, że ze względu na to, że deksametazon jest powszechnie dostępny, pacjenci z SARS-CoV-2 powinni mieć świadomość, że lek ten może im pomóc.

Eksperci przestrzegają jednak przed stosowaniem go bez skonsultowania się z lekarzami i zaznaczają, że preparat jest skuteczny jedynie w ciężkim stadium covid-19, kiedy dochodzi do dużych problemów z oddychaniem. Nie sprawdza się jednak w przypadku osób z łagodnymi objawami zakażenia koronawirusem.

Według szacunków Brytyjczyków, połowa pacjentów podłączonych do respiratora z powodu SARS-CoV-2 umiera, dlatego ograniczenie tych statystyk o jedną trzecią może uratować życie wielu chorym.

Nowy lek na koronawirusa: deksametazon

Wcześniej pozytywne rezultaty w leczeniu pacjentów z SARS-CoV-2 w ciężkim stanie zaobserwowano w przypadku remdesiviru – leku, który w ramach terapii eksperymentalnej zastosowano m.in. w przypadku chorych z Wrocławia. Zdaniem Brytyjczyków deksametazon może być równie skuteczny, zwłaszcza u osób z zaawansowaną postacią covid-19. Na jego korzyść przemawia fakt, że w przeciwieństwie do remdesiviru, którego ceny jeszcze oficjalnie nie ustalono, jest tani i łatwo dostępny. źródło: BBC/"Daily Times"