Plaster na... czerniaka – nowy sposób leczenia śmiertelnie niebezpiecznej choroby skóry

Monika Piorun
W pełni rozpuszczalny w płynach ustrojowych plaster po przyłożeniu do skóry w ciągu zaledwie jednej minuty wnika w głąb organizmu i za pomocą specjalnych mikroigiełek powoli uwalnia lek przeciwnowotworowy niezbędny osobom walczącym z czerniakiem. System opracowany przez naukowców z Purdue University w Stanach Zjednoczonych może doprowadzić do sporego przełomu w leczeniu pacjentów onkologicznych z chorobami skóry.
Naukowcom udało się opracować innowacyjny sposób leczenia czerniaka za pomocą specjalnego plastra. Na czym polega ta metoda? Fot. thunderstock /123RF, Purdue University/Chi Hwan Lee
Czerniak skóry jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Według danych American Cancer Society statystycznie co godzinę na ktoś na świecie umiera z powodu tej choroby.

Oprócz czynników genetycznych do rozwoju czerniaka dochodzi poprzez promieniowanie słoneczne na skutek mutacji komórek barwnikowych skóry (melanocytów), na które najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji (z fototypem 1 lub 2).

W Polsce taki typ ma ponad 60 proc. społeczeństwa, a statystyki dotyczące zachorowań na czerniaka są o około 20 proc. wyższe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.


Stale przybywa osób, u których diagnozuje się tę chorobę, choć wcale nie jest łatwo ją rozpoznać (niezbędne w tym celu są regularne badania dermatoskopowe znamion). Według ekspertów zachorowalność na raka skóry rozwija się w dynamicznym tempie i wzrasta o około 10 proc. rocznie.

Nowa metoda leczenia czerniaka – innowacyjny plaster

W leczeniu pacjentów cierpiących na tę chorobę skóry przełomu może dokonać wynalazek amerykańskich ekspertów z dziedziny inżynierii biomedycznej.

Badaczom z USA udało się opracować rewolucyjny sposób na bezinwazyjne i przede wszystkim bezbolesne dostarczanie leków niezbędnych w terapii pacjentów onkologicznych walczących z czerniakiem (w przypadku których nie jest możliwe wycięcie chirurgiczne znamienia lub są na etapie, na którym takie rozwiązanie jest odradzane z różnych powodów przez lekarzy). Skomplikowaną chemioterapię oraz inne metody leczenia tej choroby, obciążone poważnymi skutkami ubocznymi i ryzykowne ze względu na potencjalną toksyczność, można już zastąpić dużo prostszym rozwiązaniem.

Naukowcy z Purdue University stworzyli specjalny plaster, w pełni rozpuszczalny w płynach ustrojowych, który w ciągu zaledwie jednej minuty wnika w skórę i za pomocą mikroigiełek z nanocząsteczkami krzemu powoli uwalnia preparat przeznaczony dla pacjentów z czerniakiem. Pojedynczy plaster może wystarczyć na 3-miesięczną kurację.

Mikroigły w plastrze na czerniaka są biokompatybilne, co oznacza, że nie są szkodliwe dla żywych tkanek, a po dostarczeniu leku po pewnym (z góry ustalonym czasie) zostają wchłonięte przez organizm. Amerykanie opracowali je w taki sposób, by mogły być idealnym nośnikiem farmaceutyków, które muszą być uwalniane w określonym przedziale czasu.
Naukowcom z Purdue University udało się opracować przełomową metodę leczenia czerniaka za pomocą niezwykłego plastra.Fot. Purdue University/Chi Hwan Lee
– Opracowaliśmy nowatorski plaster ze zminiaturyzowanymi igłami, który w prosty sposób umożliwia wygodne podawanie preparatów niezbędnych w leczeniu nowotworów złośliwych skóry – tłumaczy Chi Hwan Lee, adiunkt inżynierii biomedycznej w Purdue, jeden z autorów badań naukowych dotyczących działania innowacyjnego plastra na czerniaka, które opublikowano na łamach "ACS Nano". Na razie nie ujawniono ani ceny, ani daty wypuszczenia na rynek nowego wynalazku.

Dowiedz się więcej o czerniaku:

Czerniak skóry – tego nie wiesz o tej chorobie

Jak rozpoznać czerniaka w oku?

Jak wyleczyć czerniaka? Nie wszyscy mają dostęp do leczenia

źródło: medicalnewstoday.com / eurekalert.org / ACS Nano