Tradycja kontra nowoczesność – jaka będzie kolejna Pierwsza Dama RP?

Monika Piorun
Amerykanie mawiają, że za każdym sukcesem wielkiego mężczyzny stoi wyjątkowa, mądra kobieta. Jakie są kobiety, które od lat stoją u boku kandydatów na urząd prezydenta? Co wiemy o Agacie Kornhauser-Dudzie, która od pięciu lat towarzyszy Andrzejowi Dudzie w pełnieniu obowiązków służbowych oraz Małgorzacie Trzaskowskiej, dla której wygrana męża oznaczałaby debiut w roli Pierwszej Damy? Porównujemy najciekawsze fakty z oficjalnego życiorysu i nieco mniej znane szczegóły na temat żon polityków rywalizujących podczas najbliższych wyborów.
Agata Kornhauser-Duda czy Małgorzata Trzaskowska – kogo Polacy wybiorą na pierwszą damę na kolejną kadencję? Porównujemy obie kandydatki tuż przed II turą głosowania na prezydenta. Fot. Instagram.com/ @prezydent_pl; @gosia.trzaskowska
Wierna tradycji krakowianka Agata Kornhauser-Duda czy "dumna Ślązaczka i oddana warszawianka" – jak sama opisuje siebie w mediach społecznościowych Małgorzata Trzaskowska? Trudno się oprzeć wrażeniu, że jednej z nich bardzo zależy, by być na świeczniku, druga za to ze spokojem usuwa się w "ostry cień mgły"... Która z nich zostanie nową Pierwszą Damą?

Na kontynuację w tej roli ma szansę skromna i niewychylająca się przed szereg germanistka, cicho wspierająca męża w ciągu ostatnich lat prezydentury i niewykazująca się nadmierną aktywnością na arenie publicznej Agata Kornhauser-Duda. Zastąpić ją może nieco mniej rozpoznawalna Małgorzata Trzaskowska – żona obecnego prezydenta stolicy, która z werwą zapowiada, że po wygranej męża stanie się rzeczniczką spraw kobiet.


Z pewnością obie panie różni bardzo wiele – nie tylko poglądy polityczne i wizje Polski, jakie obiecują w kampanii wyborczej ich życiowi partnerzy. Co w największym stopniu odróżnia je od siebie?

Pierwsze Damy: Agata Kornhauser-Duda i Małgorzata Trzaskowska

Żona prezydenta Dudy wydaje się być bardzo wycofana, rzadko zabiera publicznie głos, a jeśli się gdzieś pojawia, to tylko przy okazji oficjalnych spotkań i uroczystości. Nie wywołuje skandali, zachowuje się spokojnie i zawsze jest nienagannie wystylizowana na każdą okazję (dużo większe kontrowersje wzbudził za to fikcyjny "amerykański projektant" Christian Paul, a właściwie przedsiębiorca Christian Fabraniec, który na antenie Telewizji Publicznej komentował styl obecnej Pierwszej Damy).
Agata Kornhauser-Duda podczas pełnienia obowiązków Pierwszej Damy RP.Fot. Instagram/ @prezydent_pl
Na początku prezydentury jej postać wzbudzała nadzieje sporej części społeczeństwa. Jako doświadczona nauczycielka języka niemieckiego mogła przecież wzorem poprzedniczek zaangażować się w wiele programów społecznych, wypowiadać się na rozmaite kwestie dotyczące zarówno edukacji dzieci i młodzieży czy wspierać walkę o prawa kobiet (co robiła nawet Maria Kaczyńska). Tymczasem szybko okazała się jedną z najbardziej biernych i wycofanych Pierwszych Dam w nowoczesnej historii Polski.

W kuluarach od dawna plotkuje się o tym, że przyczyna jej dziwnego wycofania ma związek z historią rodem z brazylijskiej telenoweli, która miałaby dotyczyć skomplikowanych relacji w rodzinie jej męża (o czym nieustannie próbuje przekonywać internetowy skandalista ze sporą kryminalną przeszłością i wątpliwą wiarygodnością, czyli Zbigniew Stonoga, wzywający jak dotąd bezskutecznie do tego, by prezydent Duda wytoczył mu proces w trybie wyborczym za powszechnie dostępne w sieci nagranie wywiadu z Dominiką Dudą – lub kobietą, która się za nią podawała).

Czytaj także: Andrzej Duda ma dwie siostry – biologiczną i adoptowaną. Co o nich wiemy? Nigdy jednak oficjalnie nie potwierdzono żadnych faktów na ten temat, a żona Andrzeja Dudy wymownie milczy nie tylko w tej sprawie, ale także w ogóle nie wypowiada się na żadne wzbudzające nadmierne emocje kwestie.

Zupełnie inaczej jest za to z Małgorzatą Trzaskowską, która wyraźnie próbuje być "bliżej ludzi" i nie kryje się z wieloma dylematami, przed którymi staje współcześnie wiele polskich rodzin.

Świeci przykładem czy usuwa się w cień męża – co ma robić Pierwsza Dama?

W mediach społecznościowych, w których w przeciwieństwie do Agaty Kornhauser-Dudy stale komentuje bieżące wydarzenia, opisuje siebie zaledwie czterema przymiotnikami: "rodzinna, niezależna, aktywna, zaangażowana". Tak chce, by ją odbierano. Nawet na Instagramie figuruje jako @gosia.trzaskowska – trudno zaprzeczyć, że taki zabieg był poczyniony celowo, by spotęgować wrażenie "dziewczyny z sąsiedztwa", z którą zawsze można pogadać na różne tematy.

Opinia publiczna debatowała nad takimi kwestiami jak udział jej dzieci w zajęciach z religii czy przystępowanie do komunii (starsza córka przyjęła sakrament, a młodszy syn nie). Chętnie wypowiada się na tematy związane zarówno z wychowywaniem dzieci, jak i edukacją.

Czytaj także: Żona Trzaskowskiego na celowniku prawicy, bo syn nie był u komunii. Kim jest Małgorzata Trzaskowska?

– Szkoła powinna uczyć relacji, otwartości, ale też przedsiębiorczości od najmłodszych lat – napisała na Facebooku po spotkaniu z kobietami w Przytocznej w powiecie międzyrzeckim, z którego jak sama zapewnia wyszła "naładowana energią i pomysłami na to, co jeszcze można poprawić w obszarze edukacji". Trzaskowska zapewnia, że nie zaniecha aktywności po ewentualnej wygranej męża. – Pierwsza Dama powinna świecić przykładem. A co to za przykład, jeśli jest się w cieniu męża? To nie jest XIX wiek, tylko XXI. Pierwsza Dama może pracować, przejechać się rowerem, a na jej twarzy może królować uśmiech. Trochę by się tej swobody przydało wszystkim – mówiła Małgorzata Trzaskowska w wywiadzie dla "Newsweeka".

W rozmowie z tygodnikiem zdradziła też, że jest np. fanką popularnej muzyki (Prince'a, Lenny'ego Kravitza, Stinga i Police, zespołu Perfect, Czesława Niemena i Natalie Cole), a także zagorzałą wielbicielką prozy Szczepana Twardocha – który tak jak ona jest Ślązakiem.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że żonie Trzaskowskiego bardzo zależy, by sprawiać wrażenie otwartej, nowoczesnej i (w przeciwieństwie do poprzedniczki) chętnie zabierającej głos w istotnych sprawach, tj. ekologia, walka ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza czy innych kwestiach ważnych dla społeczeństwa, co potwierdziła biorąc udział w poniższym nagraniu. Kogo wybiorą Polacy zarówno na kolejne 5 lat kadencji prezydenta, jak i na Pierwszą Damę RP, przekonamy się dopiero po ogłoszeniu wyników II tury wyborów 12 lipca 2020.

Na razie możemy jednak dokładnie przyjrzeć się podstawowym faktom z ich życiorysu – ile właściwie mają lat, jakie jest ich wykształcenie i doświadczenie zawodowe, a także co wiemy o ich rodzinie, dzieciach, zainteresowaniach i hobby.

AGATA KORNHAUSER-DUDA

Agata Kornhauser-Duda w czasie ostatniej kampanii nie była tak aktywna w działalności publicznej jak jej poprzedniczki.Fot. Instagram/ @prezydent_pl
wiek: 48 lat (data urodzenia: 2 kwietnia 1972 r.).

wykształcenie: magister filologii germańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1997 roku), wcześniej ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (w 1991 roku otrzymała świadectwo dojrzałości).

doświadczenie zawodowe: po studiach pracowała w prywatnej firmie, a od 1998 do 2015 roku była nauczycielką języka niemieckiego w II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie (organizowała m.in. międzynarodowe wymiany uczniów z krajami niemieckojęzycznymi).

dzieci: 25-letnia córka Kinga Duda (ur. w 1995 r.), absolwentka prawa na UJ oraz The Catholic University of America (Collumbus School of Law), obecnie pracująca w Londynie, wcześniej była zatrudniona w warszawskiej kancelarii prawnej Maruta Wachta (nagrodzonej w 2018 roku w plebiscycie The Lawyer European Awards tytułem najlepszej firmy prawniczej w Polsce).

rodzina: 36-letni brat Jakub Kornhauser, krakowski poeta, eseista, tłumacz, redaktor, literaturoznawca i krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych i wykładowca na UJ (według ustaleń tygodnika "Polityka" z 2019 roku, rodzeństwo obecnie nie utrzymuje ze sobą bliskich kontaktów).

rodzice: ojciec – prof. Julian Kornhauser, 73-letni poeta, prozaik, krytyk literacki, autor książek dla dzieci, tłumacz literatury serbskiej, współtwórca grupy literackiej "Teraz", wykładowca filologii słowiańskiej na UJ, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, w przeszłości zaangażowany w działalność antykomunistycznej opozycji (jeden z sygnatariuszy Listu 59, przeciwko zmianom w konstytucji PRL), obecnie na emeryturze (w 2007 roku przeszedł poważny udar); matka – Alicja Wojna-Kornhauser, z wykształcenia polonistka.

pochodzenie: urodziła się i wychowała w Krakowie, rodzina ma korzenie austriacko-semickie, ojciec Agaty jest agnostykiem, matka praktykującą katoliczką ("Gdy byłem mały, obowiązywały w domu dwie narracje - jedna, że rodzina taty jest żydowska, druga, że austriacka. Bawiłem się tymi narracjami i dowolnie wymieniałem. Nazwisko Kornhauser - z końcówką er - jest przecież typowo austriackie. Nigdy nie miałem też problemu z tym, że mam żydowskich przodków, przeciwnie - był to dla mnie powód do dumy, szły za tym ciekawe historie, jak się okazało, również literackie” – potwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Jakub Kornhauser, brat Agaty Kornhauser-Dudy).

staż małżeński: 26 lat (ślub z rówieśnikiem Andrzejem Dudą odbył się w 1994 roku jeszcze w trakcie studiów, para poznała się w III klasie liceum na wspólnej imprezie).

aktywność w socmediach: Pierwsza Dama w mediach społecznościowych jest obecna za pośrednictwem oficjanego profilu Kancelarii Prezydenta na Facebooku (105,2 tys. polubień, 144,8 tys. obserwatorów) oraz profilu @Prezydent_pl na Instagramie (138 tys. obserwujących), Agata Kornhauser-Duda nie prowadzi samodzielnej aktywności w socmediach.

hobby: literatura – ulubione książki to: "Dom Duchów" i "Paula" Isabell Allende, a także twórczość takich pisarzy jak: Carlos Ruiz Zafón (zmarły niedawno autor "Cienia wiatru"), noblisty Mario Vargas Llosa, a także popularnych twórców kryminałów, takich jak: Marek Krajewski, Stieg Larsson czy Charlotte Link.

MAŁGORZATA TRZASKOWSKA

Małgorzata Trzaskowska nie kryje, że w przeciwieństwie do poprzedniczki chciałaby być aktywną Pierwszą Damą.Fot. Instagram/ @pgosia.trzaskowska
wiek: 42 lata (urodzona w 1978 roku w Rybniku).

wykształcenie: absolwentka Uniwerystetu Ekonomicznego w Krakowie (studiowała na Śląsku w dawnej Akademii Ekonomicznej w Katowicach zdobywając dyplom ukończenia studiów na wydziale w Krakowie).

doświadczenie zawodowe: przed rozpoczęciem w 2007 roku pracy w warszawskim ratuszu (w Biurze Rozwoju Gospodarczego Miasta) pracowała w agencji reklamowej. Z obowiązków zawodowych ostatecznie zrezygnowała, kiedy mąż Rafał Trzaskowski został prezydentem Warszawy.

dzieci: 16-letnia córka Aleksandra i 11-letni syn Stanisław.

rodzina: ma siostrę bliźniaczkę oraz brata (który studiował razem z Rafałem Trzaskowskim w Kolegium Europejskim w Natolinie).

pochodzenie: Urodziła się i wychowała na Śląsku, po studiach zamieszkała w stolicy. Jej rodzina pochodzi z Rybnika.

staż małżeński: 18 lat – para spotkała się w trakcie jednej z uroczystości w Kolegium Europejskim w Natolinie, gdy Małgorzata była 19-latką ("Jak się poznaliśmy, miałam 19 lat. Później przez 5 lat jeździliśmy pomiędzy Śląskiem, gdzie studiowałam, a Warszawą, dopiero po studiach przeniosłam się do Warszawy" – mówiła w wywiadzie dla "Newsweeka").

hobby: muzyka, literatura, relaks na łonie natury ("Jeśli nie spotykamy się z przyjaciółmi, to czytamy i słuchamy muzyki, ale staramy się też jak najczęściej spędzać wolny czas aktywnie na łonie przyrody" – powiedziała w rozmowie z "Super Expressem" Małgorzata Trzaskowska).

Oboje z Rafałem Trzaskowskim są fanami Prince'a, Lenny'ego Kravitza, Stinga i Police, zespołu Perfect, Czesława Niemena i Natalie Cole, a jeśli chodzi o książki, to z utęsknieniem czekają na kolejne dzieło Szczepana Twardocha – potwierdziła Małgorzata Trzaskowska w wywiadzie dla "Newsweeka".

aktywność w socmediach: Facebook (90,2 tys. polubień, 98,7 tys. obserwatorów), Instagram @gosia.trzaskowska (86,9 tys. followersów)

Czytaj także: Internauci ruszyli do komentowania urody Trzaskowskiej. To totalna żenada [FELIETON]

Wybory prezydenckie 2020 – dowiedz się więcej:

Pierwszą Damą może zostać ortodontka. Co wiemy o drugiej żonie Władysława Kosiniaka-Kamysza?

Prawniczka Ordo Iuris, która walczy z chrystianofobią – kim jest żona Krzysztofa Bosaka?

Ukłon w stronę antyszczepionkowców czy... Kremla? Oto skutki słów Dudy o szczepieniach