Cyfrowy opiekun. Jak Comarch CareMate pomoże Ci w opiece nad Twoimi bliskimi?

Dawid Wojtowicz
Na ogół każdy z nas ma w rodzinie osobę starszą, kogoś, kto cierpi na choroby przewlekłe czy wymaga wsparcia z powodu ograniczonej samodzielności. Nie zawsze mieszkamy z taką osobą pod jednym dachem, a nawet jeśli dzieli ona z nami wspólny dom, to z powodu pracy czy innych obowiązków nie jesteśmy w stanie sprawować nad nią opieki 24 godziny na dobę.
Usługa Comarch CareMate to tzw. zdalny opiekun senioralny, przeznaczony dla osób starszych, niesamodzielnych, przewlekle chorych, a także dzieci przemieszczających się bez opieki rodzica Materiały prasowe / Comarch
Martwisz się o członków rodziny mieszkających oddzielnie i szukasz sposobu, by ułatwić sobie zdalną opiekę nad nimi? Nie masz możliwości bezpośredniego, codziennego kontaktu z bliskimi oraz oferowania im pomocy w sytuacjach zagrożenia? Jeśli zmagasz się z podobnymi dylematami, zaufaj technologii służącej całodobowemu monitorowaniu aktywności bliskich osób z dowolnego miejsca w Polsce – wypróbuj Comarch CareMate.
Istotę tego rozwiązania, wpisującego się w trend najnowszych technologii w medycynie, najlepiej oddaje określenie "cyfrowy opiekun". Posługując się analogią z prawdziwym opiekunem, można powiedzieć, że usługa opiekuńcza CareMate jest jak dostępny zawsze pod ręką asystent, który cały czas dogląda podopiecznego za pomocą dwóch zmysłów: słuchu i wzroku.
W skład zestawu Comarch CareMate wchodzi Comarch WristBand, urządzenie w postaci bransoletki lub breloka, którą osoba wymagająca zdalnej opieki nosi na ręku, aby można było czuwać nad stanem jej zdrowiaMateriały prasowe / Comarch
Uszami tego wirtualnego opiekuna jest urządzenie "Comarch WristBand" mające postać breloka lub bransoletki noszonej na nadgarstku przez osobę wymagającą stałej opieki. Ów `gadżet` posiada czujnik tętna oraz detektor upadku oraz mierzy kroki (za sprawą wbudowanego krokomierza). Odbiera też sygnały z otoczenia, czyli połączenia głosowe od bliskich użytkownika Comarch WristBand, zaniepokojonych stanem jego/jej zdrowia.
Comarch WristBand ma postać breloka lub bransoletki noszonej przez osobę wymagającą opieki. Urządzenie sparowane jest z aplikacją na smartfonie opiekunaMateriały prasowe / Comarch
Przetworzone informacje ze wspomnianego urządzenia monitorującego przekazywane są i poddawane analizie przez "oczy" wirtualnego opiekuna, czyli aplikację mobilną Comarch CareMate. Widzi ona, gdzie znajduje się obecnie podopieczny (poprzez wbudowany GPS), pozwala spojrzeć na jego/jej bieżące parametry (poglądowe tętno) i obserwować jego/jej aktywność, a także od razu sygnalizuje zdjęcie bransoletki z ręki. Umożliwia też nawiązanie kontaktu poprzez połączenia telefoniczne z podopiecznym.

Warto dodać, że połączenia są dwukierunkowe, ponieważ sam podopieczny również może skontaktować się ze swoim opiekunem. Urządzenie WristBand wyposażono bowiem w przycisk SOS, dzięki niemu osoba nosząca elektroniczną bransoletkę może błyskawicznie powiadomić bliskich o potencjalnym zagrożeniu np. gorszym samopoczuciu czy wypadku w domu. Przycisk SOS służy do połączeń alarmowych, ale użytkownik WristBand może też zwyczajnie zadzwonić na numer opiekuna, zapisany w pamięci urządzenia.
W ramach Comarch CareMate urządzenie WristBand zintegrowane jest z aplikacją, którą opiekun monitorowanej osoby instaluje na swoim telefonieMateriały prasowe / Comarch
Usługa CareMate działa w dwóch modelach: standardowym i rozszerzonym. W tym pierwszym wymiana informacji następuje między noszonym przez podopiecznego urządzeniem a aplikacją zainstalowaną na telefonie jego prawdziwego opiekuna. Natomiast w wersji rozbudowanej dane z urządzenia monitorującego trafiają nie tylko do smartfonu opiekuna, ale też do całodobowego monitoringu ratowników medycznych z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej Comarch, co przyspiesza ewentualną interwencję medyczną.

Opaska monitorująca wraz ze zintegrowaną aplikacją to nie tylko nowoczesne rozwiązanie do monitorowania bezpieczeństwa i zdrowia bliskich. Zestaw ten wyróżnia się jeszcze prostotą obsługi. Choć moduł elektroniki WristBand skrywa w swoim wnętrzu różne zminiaturyzowane elementy (od akcelerometru i pulsometru przez mikrofon do baterii), to sama tarcza urządzenia ma tylko trzy proste w użyciu przyciski: do wykonywania/odbierania połączeń, wzywania pomocy SOS i włączania/wyłączania opaski.

Również aplikacja CareMate jest bardzo łatwa w instalacji i konfiguracji. Wystarczy pobrać ją na smartfon ze sklepu Google Play lub App Store, założyć w niej konto, a następnie sparować ją z włączonym urządzeniem Comarch WristBand do zdalnej opieki nad bliskimi. Z chwilą synchronizacji użytkownik smartfona otrzyma zdalny wgląd w dane dotyczące m.in. dokładnej lokalizacji bransoletki, aktywności podopiecznego (np. liczby przebytych kroków) czy poziomu naładowania baterii urządzenia.
Dodatkowym atutem aplikacji jest możliwość stworzenia tzw. społeczności opieki. Zarejestrowane konto można bowiem współdzielić z innymi opiekunami, aby więcej osób mogło sprawować kontrolę nad zdrowiem i bezpieczeństwem użytkownika bransoletki. Dzięki funkcji udostępnienia konta innym osobom wzrasta skuteczność w monitorowaniu osoby wymagającej stałego wsparcia, a jednocześnie spada ryzyko zagrożeń zdrowotnych, związanych ze zbyt późno podjętą interwencją medyczną.
Mobilnego opiekuna Comarch zaprojektowano z myślą głównie o seniorach, osobach z ograniczoną samodzielnością i przewlekle chorych. Usługa opiekuńcza może jednak sprawdzić się idealnie również do monitorowania przebywających poza domem dzieci. Dlatego tym kompleksowym rozwiązaniem powinni zainteresować się nie tylko opiekunowie osób starszych, niepełnosprawnych czy chorych, ale także rodzice zatroskani o los swoich pociech, nad którymi nie mogą czuwać bezpośrednio w każdej sytuacji.

Artykuł powstał we współpracy z Comarch