Perseidy 2020 – magiczny spektakl na sierpniowym niebie. Do 100 "spadających gwiazd" na godzinę

Monika Piorun
Wkrótce czeka nas jedno z najbardziej widowiskowych zdarzeń dla wszystkich miłośników astronomii (i nie tylko). Choć rój Perseidów można dostrzec już od połowy lipca, to najlepsze warunki do obserwacji przypadną w nocy z 12 na 13 sierpnia. Jeśli pogoda dopisze, to po zmroku po niebie przemknie nawet do stu meteorów na godzinę. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
W sierpniu na niebie będziemy mogli dostrzec jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych w tym roku. Kiedy i gdzie oglądać perseidy 2020? Fot. Greg Rakozy/Unsplash.com
Co to są Perseidy? Choć potocznie określa się je mianem "spadających gwiazd", to w rzeczywistości stanowią one chmurę odłamków pozostawionych przez kometę 109P/Swift-Tuttle, która przecina orbitę Ziemi.

Każdego roku nasza planeta pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia znajduje się w pozycji, która umożliwia ich obserwację nawet bez żadnego specjalistycznego sprzętu astronomicznego.

Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych "deszcz meteorów" można dostrzec je na własne oczy. Wystarczy odrobina cierpliwości.

Perseidy – kiedy i gdzie oglądać "deszcz meteorów" w sierpniu 2020?

Maksimum roju Perseidów w 2020 roku przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Charakterystyczny blask "spadających gwiazd" w postaci jasnego promienia przemykającego z błyskawiczną prędkością 59 km/s (czyli 212 400 km/h) po nocnym niebie, to rezultat wpadania cząstek kosmicznej materii do ziemskiej atmosfery.


Astronomowie prognozują, że:

Czas najwyższej aktywności roju Perseidów w Polsce przypadnie 12 sierpnia pomiędzy godz. 15:00 a 18:00. Na niebie może pojawić się wtedy nawet do 110 meteorów na godzinę.

Lepsze warunki do obserwacji nastaną jednak dopiero po zmroku. Najwięcej okazji do zobaczenia "spadających gwiazd" będziemy mieć w nocy z 11 na 12 sierpnia oraz dobę później (z 12 na 13 sierpnia 2020).

Noc spadających gwiazd w sierpniu 2020

Perseidy zwykle pojawiają się co kilkanaście minut i częściej mkną w grupach niż pojedynczo. Najlepiej obserwować je w miejscach oddalonych od świateł wielkich miast. Dobrze widoczne będą na otwartej przestrzeni, późną nocą lub nad ranem.

Nie musimy się w tym celu wybierać w konkretną lokalizację. Perseidy przy odpowiedniej pogodzie mogą być dostrzegalne nad całym terenem Polski.

Największe szanse na dostrzeżenie meteorów będziemy mieć jeśli uda się nam wypatrzeć na niebie gwiazdozbiór Kasjopei, który układa się w charakterystyczny kształt literki "W".

Perseidy, czyli legendarne "łzy świętego Wawrzyńca"

Choć w ostatnich latach zapanowała prawdziwa moda na wspólne obserwowanie "spadających gwiazd" na sierpniowym niebie, to jednak także w przeszłości ludzi zwracali szczególną uwagę na to zjawisko. Źródła historyczne opisują je jako tzw. łzy świętego Wawrzyńca. Dlaczego?

Charakterystyczna nazwa nawiązuje do daty męczeńskiej śmierci duchownego – patrona osób ubogich i pacjentów z poparzeniami oraz chorobami reumatycznymi, a także kucharzy, piekarzy, strażaków, bibliotekarzy, przewodników sudeckich i ratowników GOPR.

Św. Wawrzyniec zmarł 10 sierpnia 258 roku po drastycznych torturach, na jakie skazał go cesarz Walerian, któremu duchowny opiekujący się najbiedniejszymi odmówił wydania własności kościelnych (za co ścięto mu głowę).

Określenie "łzy świętego Wawrzyńca" odnosi się zaś do momentu tortur, w trakcie których męczennik miał rzewnie płakać nad losami świata.
Św. Wawrzyniec na obrazie Francisco de Zurbarána. Na pamiątkę męczeńskiej śmierci duchownego Perseidy często określane są "łzami świętego Wawrzyńca".Fot. Francisco de Zurbarána/Wikimedia Commons
W dawnych czasach "spadające gwiazdy", które pojawiały się w sierpniu na niebie, postrzegano jako zły omen. Zgodnie z tradycją św. Wawrzyniec ma chronić przed ogniem piekielnym (z którym w przeszłości utożsamiano meteory).

Niebo w sierpniu 2020 – Perseidy i "deszcz spadających gwiazd"

Dowiedz się więcej na temat ciekawych zjawisk astronomicznych:

Spójrz w niebo w noc spadających gwiazd! Przed nami deszcz meteorów z roju delta Akwarydy

Kometa Neowise powoli nas opuszcza. Następna szansa na taki kosmiczny widok za... 6,8 tys. lat

Nad Polską widać kometę Neowise. Tak wygląda jej obłędny widok na niebie [GALERIA]

źródło: polskiastrobloger.pl/KAI