Wojskowi naukowcy potwierdzili, że popularny spray na komary niszczy koronawirusa [Nowe odkrycie]

Monika Piorun
Brytyjscy badacze z Laboratorium Nauki i Technologii (DSTL) podlegającemu Ministerstwu Obrony Narodowej udowodnili, że repelent zawierający citriodiol (w stężeniu 90 proc.) jest w stanie niemal całkowicie niszczyć wirusa SARS-CoV-2 oraz inne typy koronawirusów. Preparat "Mosi-guard Natural" w postaci płynu lub sprayu rozpylonego na skórze lateksowej okazał się zaskakująco skuteczny w starciu z koronawirusem – donosi "The Independent". Na razie nie przeprowadzono badań klinicznych z udziałem ludzi.
Brytyjscy naukowcy z laboratorium należącego do Ministerstwa Obrony Narodowej odkryli, że jeden ze składników popularnych repelentów przeciwko insektom może zwalczać koronawirusa. Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta / Zdjęcie ilustracyjne
Brytyjski minister obrony Jeremy Quin ogłosił, że wojskowi naukowcy mogą się podzielić wstępnymi wynikami badań dotyczących innowacyjnych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa ludziom w czasie pandemii covid-19.

Jednym z nich jest stosowanie repelentów zawierających citriodiol, który w wysokim stężeniu (90-proc.) może zabijać koronawirusy (w tym wirusa SARS-CoV-2). Mimo że na razie udało się potwierdzić jego skuteczność jedynie na skórze lateksowej, to wstępne wyniki badań są na tyle obiecujące, że zdaniem ekspertów powinny posłużyć do rozpoczęcia kolejnej fazy testów na ludziach.

Repelenty pomogą w walce z covid-19? Nie tak szybko...

Naukowcy studzą jednak nadzieje na to, że udało się im odkryć nowe panaceum na covid-19. Ich zdaniem nawet jeśli wyniki badań z udziałem ludzi okażą się pozytywne, to w przyszłości repelenty zawierające citriodiol będą polecane tylko jako dodatkowa ochrona przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, tj. maseczki higieniczne, rękawice ochronne lub przyłbice.

Co to jest CITRIODIOL?

Citriodiol jest wytwarzany z oleju zawartego w liściach i gałązkach tzw. eukaliptusa cytrynowego (Eucalyptus citriodora), występującego w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Wchodzi w skład popularnych repelentów odstraszających komary i inne owady.

Citriodiol często przedstawiany jest jako "naturalna alternatywa" dla DEET, stosowanego przez amerykańskie wojsko do ochrony przed insektami od czasów II wojny światowej.

Czytaj także: 20 najskuteczniejszych sposobów na komary

Wojsko w czasie pandemii chroni się repelentami?

Brytyjska armia od dawna stosuje repelent zawierający ten środek (o nazwie "Mosi-guard Natural") do odstraszania owadów w czasie misji militarnych.


Sekretarz obrony Ben Wallace potwierdził, że żołnierze używają go od maja także jako dodatkowa warstwa ochrony przed zakażeniem koronawirusem na polecenie naczelnego chirurga armii, który stwierdził, że zapobiegawcze zastosowanie takiego środka "nie powinno wyrządzić szkody", a może być kolejnym czynnikiem ograniczającym ryzyko zakażenia covid-19 – donosi "The Huffingtonpost".

Szczegółowe wyniki wstępnych badań dotyczących zastosowania repelentów w walce z koronawirusem opublikowano na stronach rządowych brytyjskiego Ministerstwa Obrony.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Jakie jest ryzyko zakażenia koronawirusem na pokładzie samolotu? Zaskakujące wyniki nowych badań

Nowy minister zdrowia zmienia zasady kwarantanny i izolacji. Rozporządzenia jeszcze dziś

Prowadzisz własną działalność? Fiskus wyjaśnia, jak rozliczać darmowe testy na COVID dla pracowników

źródło: "The Independent"/ "The Japan Times" / huffingtonpost.co.uk