Będzie słychać trzask łamanych kości”. Do sieci trafiła niezwykła rozmowa twórców serialu “Król”

Karolina Pałys
Kiedy przeczytałem “Króla” — oniemiałem” — wyznaje Michał Żurawski. Jego recenzji przysłuchują się Szczepan Twardoch, autor powieści, oraz Jan P. Matuszyński, reżyser serialu, który powstał na podstawie nagradzanej książki. Jesienną premierę “Króla” na Canal+ poprzedza niezwykła rozmowa trzech twórców. “Król: Prolog” jest już do obejrzenia w sieci. .
Fot. materiały prasowe
“Król” ma być jedną z rakiet, które wyniosą Canal+ na szczyt rankingów oglądalności. Nadzieje te nie są pokładane w produkcji bezpodstawnie. Wydany w 2016 roku “Król” był bestsellerem — sprzedał się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy, został przetłumaczony na kilka języków i zwrócił uwagę krytyków amerykańskiego “New York Times’a” i brytyjskiego “The Time”.

Powstanie filmu lub serialu na podstawie tej historyczno-kryminalnej opowieści o międzywojennym, parającym się gangsterką, bokserze było tylko kwestią czasu. Jakubowi Szapiro zbyt blisko do Tommy’ego Shelby’ego, żeby marnować taki potencjał.

Szapiro, podobnie jak kluczowa postać serialu “Peaky Blinders”, jest bohaterem ulepionym z ulicznego etosu: z jednej strony trzęsie swoim miastem i terroryzuje tych, którzy w jego mniemaniu na takie traktowanie zasługują, a z drugiej przemierzając ulice przedwojennej Warszawy, bije się z myślami, szuka własnej tożsamości i zastanawia nad swoim miejscem w relacjach z kobietami — trzema, dla ścisłości.
MIchał Żurawski wcielił się w rolę Jakuba SzapiroFot. materiały prasowe
Trudno się dziwić, że Michał Żurawski od początku dostrzegał w Szapirze aktorski potencjał. “Zaraz po tym, jak przeczytałem książkę, zapisałem się na boks, żeby się przygotować (do tej roli)” - wyznał aktor, z entuzjazmem godnym największego fana.

Kiedy okazało się, że rola, o którą gotów był się bić (dosłownie) przypadła właśnie jemu, zaangażowanie Żurawskiego w żaden sposób nie osłabło, wręcz przeciwnie. Jedną ze scen kończył ze złamaną ręką.

— W słuchawkach słyszałem trzask łamanej kości. Ale pomyślałem: “Jak cię będzie bolało, to sam przerwiesz scenę” — stwierdził profesjonalnie Jan P. Matuszyński. Żurawski dograł scenę do końca, ale chwila brawury mogła storpedować cały projekt.
Jan P. Matuszyński nie był do końca pewny, jak ułozy się relacja z autorem powieściFot. materiały prasowe
— Krakowskim targiem dogadaliśmy się z lekarzem, że po trzech tygodniach wrócę na plan. I tak się stało — wspomina z uśmiechem Żurawski.

“Król: Prolog” to rozmowa o tyle niezwykła, że pozwala nie tylko zajrzeć do produkcyjnej kuchni, ale i przyjrzeć się relacjom, jakie łączą twórców. A te, w przypadku autora ekranizowanej książki, reżysera, który do projektu wnosi własną często odmienną interpretację oraz aktora posiadającego własne wyobrażenie postaci, bywają niełatwe.
— Kiedy pojawiła się na stole propozycja “Króla” pomyślałem: ‘Fantastycznie, coś innego niż Beksińscy. Ale, no, dobra… Jest żyjący autor. Autor Szczepan Twardoch, który, wiem, nie krępuje się w użyciu słów nie tylko na poziomie kartki, ale i w życiu. Bardzo ciekawy sparing partner — przyznaje szczerze Matuszyński, relacjonując swoje pierwsze wrażenia na temat projektu.

Jak koniec końców potoczyła się ta współpraca? Czy Szczepan Twardoch okazał się dominującym pracę zespołu scenopisarskiego terrorystą, który na planie domagał się rozkładanego krzesełka z własnym nazwiskiem? Czy może wręcz przeciwnie — wspierał, chwalił i inspirował? Odpowiedzi znajdziecie w wywiadzie.
Szczepan Twardoch był obecny na planie - w kilku rolachFot. materiały prasowe
KRÓL: PROLOG do obejrzenia pod tym linkiem oraz w CANAL+ PREMIUM:
Piątek 4 września o godz. 15:25
Środa 9 września o godz. 20:25
Wtorek 15 września o godz. 13:20
Sobotę 26 września o godz. 12:30
Poniedziałek 28 września o godz. 13:45

W serialu “Król” występują: Michał Żurawski, Kacper Olszewski, Arkadiusz Jakubik, Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Adam Bobik, Adam Ferency, Lena Góra, Barbara Jonak, Andrzej Kłak, Aleksandra Konieczna, Mikołaj Kubacki, Piotr Pacek, Marcin Pempuś, Krzysztof Pieczyński, Aleksandra Pisula, Andrzej Seweryn, Andrzej Szeremeta, Bartłomiej Topa, Masza Wągrocka, Paweł Wolak oraz Piotr Żurawski.

Twórcami koncepcji serialu są: Łukasz M. Maciejewski, Szczepan Twardoch, Jan P. Matuszyński i Leszek Bodzak. Za scenariusze poszczególnych odcinków odpowiadają natomiast Łukasz M. Maciejewski (główny scenarzysta), Dana Łukasińska oraz Szczepan Twardoch, który jest również autorem dialogów postaci i pełni funkcję konsultanta produkcji.

Za zdjęcia odpowiada Kacper Fertacz, montaż – Przemysław Chruścielewski, a za dźwięk – Jarosław Bajdowski, Marcin Kasiński oraz Kacper Habisiak. Scenografię przygotował duet Grzegorz Piątkowski i Katarzyna Sikora, kostiumy – Emilia Czartoryska, a charakteryzacja to dzieło Poli Guźlińskiej.

Reżyserem castingu jest Piotr Bartuszek, kierowniczką produkcji – Dagmara Bończyk, a muzykę do serialu skomponuje Atanas Valkov. Producentem wykonawczym serialu na zlecenie CANAL+ jest Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

Artykuł powstał we współpracy z Canal+.