Co ze studentami w czasie pandemii? Lista zmian w nowym roku akademickim 2020/2021

Monika Piorun
To uczelnie mają same decydować, w jaki sposób będą prowadzić zajęcia od października. Od aktualnej skali zachorowań na covid-19 w danym regionie ma zależeć, czy studenci będą uczyć się w trybie stacjonarnym czy zdalnie. Zmniejszona ma być liczebność grup ćwiczeniowych, a na zajęciach laboratoryjnych ma być wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa. W akademikach i bibliotekach mają być zaś wydzielone izolatki dla osób z objawami SARS-CoV-2. Co jeszcze zapowiedział resort nauki dla studentów rozpoczynających naukę od października?
Jakie obostrzenia będą obowiązywały w nowym roku akademickim 2020/2021 studentów w związku z pandemią covid-19? Fot . Kamila Kotusz / Agencja Gazeta
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaleciło wprowadzenie ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa już od momentu inauguracji nowego roku akademickiego.

Uroczystości mają się odbywać w formie hybrydowej przy zachowaniu reżimu sanitarnego, a studenci, doktoranci oraz wszyscy pracownicy uczelni mają mieć możliwość zdalnego uczestnictwa w transmisji online. To jednak nie wszystkie z proponowanych zaleceń. Co jeszcze czeka studentów od października?

Koronawirus a studia. Jakie zmiany czekają studentów w nowym roku akademickim?

Ze względu na to, że od początku pandemii większość uczelni zdecydowała się na wprowadzenie zdalnego systemu nauczania, konieczne okazało się m.in. weryfikowanie zdobytej wiedzy za pomocą testów, zaliczeń i egzaminów online.


Nowy rok akademicki 2020/2021 zapowiada się pod tym względem całkiem podobnie. Różnica polega głównie na tym, że szkoły wyższe mają być zobowiązane do przedstawienia pełnych zasad oceniania studentów oraz kontrolowania ich postępów w nauce w Biuletynie Informacji Publicznej.

Przez zagrożenie epidemiologiczne związane z SARS-CoV-2 wprowadzono także uproszczone zasady rekrutacji na studia I i II stopnia (w tym przypadku wystarczy jedynie dostarczenie dyplomu w ciągu 30 dni od wydania). Rektorom nadano zaś możliwość wprowadzania własnych zmian w organizacji studiów.

Studia online. Pandemia wymusiła zmianę systemu kształcenia w szkołach wyższych

Resort nauki i szkolnictwa wyższego zaleca, by studenci mogli mieć możliwość odbywania większości ćwiczeń, wykładów, seminariów oraz konwersatoriów zdalnie. W formie stacjonarnej mają odbywać się tylko niektóre zajęcia. Stale należy jednak zwracać uwagę na to, by w jednym miejscu jednocześnie nie gromadziło się zbyt dużo ludzi.

Zmniejszona ma być liczebność grup, w których odbywają się ćwiczenia, a władze szkół wyższych mają zadbać o to, by plan zajęć nie pozwalał na kumulację zbyt dużej liczby studentów w jednym miejscu.

W miarę możliwości online mają także odbywać się niektóre praktyki. Jeśli zaś w danym przypadku nie będzie możliwości przeprowadzenia ich zdalnie, termin ich realizacji może być wydłużony. Uczelnie mogą wprowadzić też alternatywne rozwiązania i zastąpić praktyki inną formą zdobywania doświadczenia zawodowego.

Sporo zmian dotyczy także nauki podczas zajęć laboratoryjnych i klinicznych prowadzonych m.in. na kierunkach medycznych, biochemicznych itp. Zgodnie z wymogami GIS w zajęciach laboratoryjnych będą mogli uczestniczyć wyłącznie zdrowi studenci, którzy mają mieć obowiązek zakrywania ust i nosa w trakcie zajęć. Wprowadzono także zakaz przynoszenia do sali zbędnych rzeczy (m.in. telefonów komórkowych).

Studenci kierunków medycznych mają korzystać wyłącznie z własnych stetoskopów, a wszystkie przedmioty, z których korzystają wspólnie osoby podejmujące naukę, mają być regularnie dezynfekowane.
Obowiązek zakrywania nosa i ust w przypadku studentów ma obowiązywać w trakcie zajęć laboratoryjnych, na które nie będzie można wnosić także zbędnych przedmiotów (m.in. telefonów komórkowych).Fot . Kamila Kotusz / Agencja Gazeta

Izolatki w akademikach i w bibliotekach

Pandemia covid-19 zmusiła także do reorganizacji zasad obowiązujących w zakresie przebywania i korzystania z domów studenckich.

Zakaz wstępu na teren akademików ma dotyczyć wszystkich osób z zewnątrz, a władze danych placówek mają w miarę możliwości kwaterować studentów w osobnych pokojach, z których każdy ma mieć dostęp do łazienek i toalet. Rekomendowany jest także zakup maseczek ochronnych dla wszystkich osób zamieszkałych w danym obiekcie oraz zapewnienie środków do dezynfekcji.

W każdym akademiku ma być wyznaczona izolatka, do której ma trafić w razie potrzeby osoba z objawami zakażenia koronawirusem.
Ze względu na pandemię covid-19 władze domów studenckich w miarę możliwości mają zapewnić studentom pojedyncze pokoje z dostępem do węzłów sanitarnych.Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
Z kolei na terenie uczelnianych bibliotek ma być wprowadzony obowiązek przestrzegania dystansu społecznego (odstęp 1,5 m pomiędzy poszczególnymi osobami).

Podobnie jak w przypadku akademików, biblioteki także mają zapewnić miejsce, w którym mogą być izolowane osoby z symptomami covid-19. Ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem ograniczono także dostęp do katalogów kartkowych oraz urządzeń aktywowanych dotykiem.

Pomoc materialna dla studentów w czasie pandemii

Ministerstwo ogłosiło także sporo ułatwień dotyczących otrzymywania zapomóg oraz różnych form pomocy materialnej dla osób podejmujących naukę w szkołach wyższych.

Od decyzji poszczególnych uczelni ma zależeć uproszczenie formalności związane z przyznawaniem stypendium socjalnego, a kredyty studenckie mogą być zawieszane na wniosek studenta (także doktoranta) maksymalnie przez 6 miesięcy.

Walka z COVID na uczelniach – zmiany dla doktorantów

Ze względu na pandemię covid-19 wydłużono możliwość zdobywania tytułów i stopni naukowych, a obrony prac doktorskich oraz kolokwia habilitacyjne będą mogły być przeprowadzane zdalnie.

W przypadku przewodów doktorskich lub postępowań habilitacyjnych rozpoczętych przed 1 października 2018 przedłużono termin ich prowadzenia do 31 grudnia 2022 roku. Zmiany te dotyczą także nadawania stopni profesorskich.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem [NOWE WYNIKI BADAŃ]

Gotowość szkół do pandemii to farsa. "Nawet w czerwonych strefach sanepid zabrania pracy zdalnej"

Wojskowi naukowcy potwierdzili, że popularny spray na komary niszczy koronawirusa [Nowe odkrycie]

źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego