Wstrzymano globalne testy szczepionki na koronawirusa. U pacjenta wykryto groźne skutki uboczne
Koncern AstraZeneca, który wraz z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego prowadził międzynarodowe badania nad nową szczepionką przeciwko covid-19, ogłosił zawieszenie prac z powodu "poważnej i nieoczekiwanej reakcji niepożądanej" u jednego z uczestników eksperymentu. "The New York Times" dotarł do informacji, że chodzi o tzw. poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, które zdarza się podczas infekcji o podłożu wirusowym. Co dalej z badaniami nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2?
Rzeczniczka firmy, Michele Meixell, w oświadczeniu dotyczącym przerwania globalnych testów szczepionki na covid-19 (m.in. w Wielkiej Brytanii, Indiach, Brazylii, RPA, gdzie trwała 2 z 3 faz badań i 62 ośrodkach badawczych w USA, w których rozpoczęto już ostatnią, trzecią fazę eksperymentów) wytłumaczyła, że:
To rutynowe działanie, które musi nastąpić za każdym razem, gdy na jednym z etapów badań wystąpi choroba wymagająca wyjaśnienia, by zapewnić integralność całego procesu prac badawczych.
Skutki uboczne szczepionki na koronawirusa. Wstrzymano testy
Eksperci zdecydowali się na zatrzymanie prac badawczych, by poddać niezależnej ocenie zaobserwowane skutki uboczne.Choć AstraZeneca nie podała szczegółów dotyczących niewyjaśnionej choroby u jednego z uczestników badań, to "The New York Times" powołując się na anonimowego informatora współpracującego z koncernem podał, że osoba, u której doszło reakcji niepożądanej, była zakwalifikowana do drugiego z trzyetapowych badań klinicznych nad nową szczepionką przeciwko koronawirusowi w Oksfordzie.
Wykryto u niej poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, które najczęściej występuje z powodu stanu zapalnego wywołanego infekcją wirusową. Nie ma jednak pewności, czy taki symptom został wywołany działaniem samej szczepionki, czy nastąpił z innych przyczyn.
Czytaj także: Jakie są skutki uboczne szczepionki na covid-19? Uczestnik testów opowiedział, co może się zdarzyć
Reakcja niepożądana, którą zaobserwowano, może jednak mieć wpływ także na inne badania szczepionek AstraZeneca oraz pozostałe badania kliniczne prowadzone przez innych producentów szczepionek.
Szczepionka na koronawirusa – dowiedz się więcej:
⦁ Bezpłatna szczepionka na koronawirusa? Australia chce zaszczepić za darmo wszystkich obywateli⦁ Rosja twierdzi, że ma szczepionkę na SARS-CoV-2. W sierpniu mają ruszyć pierwsze zabiegi
⦁ Prezydent Filipin chce się zaszczepić rosyjską szczepionką na COVID. Wiadomo, kiedy trafi na rynek
źródło: StatNews / "The New York Times"