To on dokonał kosmicznego odkrycia na Wenus. Kim jest polski astrobiolog – dr Janusz Pętkowski?
Choć ukończył biotechnologię i biologię molekularną na Uniwersytecie Warszawskim (tytuł magistra zdobył w 2006 roku), to jego zainteresowania skupiły się wokół astrobiologii. Był nawet nie tylko członkiem, ale i jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.
Od biotechnologii na UW do współpracy z Indiana Jones astronomii
– Jak dotąd Ziemia jest jedyną znaną zamieszkaną planetą. Wiadomo jednak, że prawa fizyki i chemii są uniwersalne i takie same w każdym „zakątku” obserwowalnego Wszechświata. Czy możemy powiedzieć to samo o biologii? Czy potrafimy zidentyfikować uniwersalne prawa biologii – pyta retorycznie Polak w opisie obszarów badawczych, które analizuje za pomocą komputerowych symulacji i eksperymentów laboratoryjnych na MIT.
To właśnie tam doktorowi Pętkowskiemu udało się natrafić na prof. Sarę Seager, którą NASA ochrzciło "Indianą Jonesem astronomii".
Czytaj także: Szokujące odkrycie na Wenus dokonane przez astronomów. Wśród naukowców jest Polak
CO TO JEST FOSFINA (FOSFOWODÓR)? (wzór chemiczny: PH3) to bezbarwny, bezzapachowy gaz złożony z fosforu i trzech atomów wodoru, który jest toksyczny da organizmów oddychających tlenem.
Na Ziemii produkują go beztlenowe organizmy żyjące w środowisku bagiennym. W minimalnych ilościach wytwarzają go także ludzkie jelita, a na skalę przemysłową wykorzystywano go głównie w celach militarnych jako gaz bojowy podczas I wojny światowej.
Według informacji udostępnianych przez West Point (Combating Terrorist Center) używało go także Państwo Islamskie do przeprowadzania zamachów terrorystycznych w 2017 roku.
Ze względu na to, że atmosfera Wenus jest beztlenowa, fosfina występuje tam w większych ilościach niż na naszej planecie (głównie w chmurach). Jedną z hipotez jest to, że gaz ten może wskazywać na obecność nieznanych dotąd form życia.
Dowiedz się więcej na temat ciekawostek astronomicznych:
⦁ Asteroida 2011 ES4 minie Ziemię. NASA potwierdza, że znajdzie się dużo bliżej niż Księżyc⦁ Przed nami niezwykła noc spadających gwiazd. Sprawdź, gdzie i kiedy oglądać Perseidy
⦁ Kometa Neowise powoli nas opuszcza. Następna szansa na taki kosmiczny widok za... 6,8 tys. lat
źródło: MIT.edu