9 kryminałów na deszczowe jesienne wieczory. Te książki sprawią, że przestaniesz tęsknić za latem

Monika Przybysz
Za oknem ciemno, mimo że już południe. Deszcz od kilku godzin miarowo dudni o szyby. Perspektywa wyjścia dalej niż do kuchni po kubek gorącej herbaty, wydaje się równie odległa, co prognoza zapowiadająca 30-stopniowy upał. Brzmi jak wstęp do opisu najbardziej ponurego jesiennego dnia? Błąd. Tak może zaczynać się idealne popołudnie. Pod jednym warunkiem: musicie znaleźć odpowiednią lekturę.
Fot. materiały prasowe
A jesienne szarugi aż proszą się o dobry kryminał. Korzyść z lektury jest tu bowiem podwójna: poza samą przyjemnością płynącą z czytania, dostajecie do ręki narzędzie, które pozwoli odczarować niemal każdy deszczowy dzień. Specjalnie dla was skomponowaliśmy więc jesienny kryminalny niezbędnik.

Zawińcie się szczelnie w miękki koc, wciśnijcie cytrynę do herbaty i wybierzcie zagadkę, którą postaracie się rozwikłać. Powodzenia!

“Awers” — zbiór opowiadań

Fot. materiały prasowe
12 autorów i 12 opowieści, z których każda odkrywa mroczne tajemnice miejskiej dżungli — tak pokrótce można scharakteryzować antologię pod tytułem “Awers”. Jak jednak w przypadku większości dobrych zbiorów opowiadań, wspólny mianownik jest tu tylko punktem wyjścia, z którego autorzy mogą wyruszyć w dowolne strony.

I wyruszają. Znajdziemy tu coś zarówno dla fanów klasycznych kryminałów, jak i mrocznych thrillerów. Ale “Awers” jest różnorodny nie tylko pod względem gatunkowym. Każdy z tekstów to podróż do innego świata: mrocznych zaułków “starych” miast, dziedzińców nowoczesnych metropolii, oraz małych miasteczek, gdzie życie toczy się swoim niezmiennym rytmem. Oczywiście do czasu.

Bohaterowie opowiadań Roberta Małeckiego, Małgorzaty Rogali, Hanny Greń i innych autorów szybko orientują się bowiem, że zło potrafi czaić się w każdym zakamarku - zarówno miasta, jak i duszy.

“Blizna” — Przemysław Żarski

Fot. materiały prasowe
Komisarz Robert Kreft ucieka od przeszłości, ale przeszłość wcale nie chce wypuścić go ze swoich szponów. Bo po każdej traumie zostaje blizna, zwłaszcza po traumie tak złożonej, jak samobójcza śmierć matki.

Czytając “Bliznę” poczujecie znajomy powiew niepokoju, znany z poprzedniej części cyklu. Podobnie jak w “Śladzie” znów będziemy mieć nieodparte wrażenie, że każda nieodpowiedzialna decyzja z przeszłości może się na nas zemścić w najmniej oczekiwanym momencie.

Emocjonalne rozterki Krefta będą nieustannie przewijały się w tle najnowszej powieści Żarskiego, jednak na pierwszym planie znajdzie się oczywiście makabryczna zagadka: co łączy śmierć jednej młodej kobiety i niespodziewane odnalezienie drugiej na tylnym siedzeniu porzuconego samochodu? Rozwiązanie wstrząśnie całym miastem.

“Dziki ogień” — Ann Cleeves

Fot. materiały prasowe
“Wspaniałe zakończenie doskonałego cyklu” - tak podsumował książkę krytyk brytyjskiego “Guardiana”. I nie ma się co dziwić, bo już wcześniejsze części „Serii Szetlandzkiej” z Jimmym Perezem w roli głównej zapewniały solidną dawkę mroku i niepokoju.

Tym razem inspektora czeka nie lada wyzwanie: dowody zbrodni będzie musiał odnaleźć w gąszczu plotek dotyczących angielskiej rodziny, która właśnie sprowadziła się na Szetlandy. Miejscowi nie darzą przyjezdnych sympatią. Kiedy więc w ich domu odnalezione zostaje ciało młodej opiekunki do dzieci, pomówienia rozprzestrzeniają się niczym tytułowy dziki ogień.

Seria kryminałów, których akcja rozgrywa się w surowym klimacie wysp, położonych na Oceanie Atlantyckim już lata temu przyniosła ich autorce światową sławę.

“Histeria” — Izabela Janiszewska

Fot. materiały prasowe
“W taką histerię mogę wpadać jak najczęściej” - stwierdził Wojciech Chmielarz po lekturze najnowszej książki Izabeli Janiszewskiej.

Stwierdzenie to jest nieco przewrotne, bo z jednej strony “Histeria” to rzeczywiście świetny kryminał. Z drugiej jednak porusza on bardzo ważny temat, który usilnie jest zamiatany pod dywan policyjnych statystyk, a mianowicie problem przemocy psychicznej.

Autorka w pracy nad książką posiłkowała się wywiadami z ludźmi, którzy na własnej skórze przekonali się, że aby kogoś krzywdzić, wcale nie trzeba łamać rąk czy nabijać siniaków. Wystarczą słowa.

Jak wynika ze statystyk, przemocy psychicznej doświadcza co piąte dziecko w Polsce. W “Histerii” z tym makabrycznym zjawiskiem będą musieli zmierzyć się komisarz Bruno Wilczyński oraz reporterka Larysa Luboń, główni bohaterowie książki.

“Piąte przykazanie” — Hanna Greń

Fot. materiały prasowe
Duszna atmosfera małego miasteczka, hermetyczne środowisko, ofiary i ich sekrety, masa niedomówień i tajemnic, zamiecionych pod dywan, które wychodzą na jaw w najmniej oczekiwanych momentach. Właśnie z tych elementów konstruuje swoje kryminały Hanna Greń.

Tym razem przeniesiemy się do maleńkich Osin, gdzie detektyw Dioniza Remańska spróbuje rozwiązać sprawę zaginięcia Pawła — młodego, zdolnego informatyka, który jak później się okaże, sam nie miał całkowicie czystego sumienia.

“Niezbity dowód” — Małgorzata Rogala

Fot. materiały prasowe

Kolejna pozycja z prywatną detektyw w roli głównej. Tym razem mistrzyni kryminału psychologicznego zabierze nas w podróż, w której wielką rolę odegrają tajemnice rodzinne i pewna drogocenna pamiątka, która budzi w ludziach mordercze żądze.

Celina Stefańska wyruszy aż do Bazylei, podążając śladem drogocennego antyku, który może stanowić niezbity dowód w sprawie zabójstwa.

— Precyzyjnie dopracowana fabuła, oryginalni bohaterowie oraz zaskakujący finał sprawiają, że od książki trudno się oderwać. Małgorzata Rogala po raz kolejny udowadnia, że trzymający w napięciu kryminał nie musi epatować okrucieństwem — zachęca do lektury pisarka Dagmara Andryka.

“Śmiech bogów” — Aleksandra Marinina

Fot. materiały prasowe
Seria o Anastazji Kamieńskiej, stworzona przez rosyjską pisarkę, liczy już ponad 30 tomów. Polscy czytelnicy mają więc jeszcze sporo do nadrobienia: “Śmiech Bogów” po raz pierwszy pojawił się w rosyjskich księgarniach w roku 2000.

Opowieść nie zestarzała się ani trochę: ten rasowy kryminał intryguje bez reszty. Tym razem wraz z Nastią spróbujemy rozwiązać tajemnicę tożsamości Fana — seryjnego zabójcy, terroryzującego Moskwę, a dokładniej rzecz biorąc: krytyków popularnego zespołu Bi-Bi-Es. Dwójkę z nich nieprzychylne opinie kosztowały życie. Ilu jeszcze zginie, zanim sprawca zostanie schwytany?

Czytelnicy, którzy cenią dopracowane zagadki logiczne i świetnie zarysowane tło, będą zachwyceni.

“Rytuał Łowcy” — Przemysław Borkowski

Fot. materiały prasowe
Co trzeba mieć w głowie, aby dokonać morderstwa? Przemysław Borkowski odpowiada: nic nadzwyczajnego. Mordercą może zostać każdy z nas — jeśli tylko, choćby na chwilę, odda władzę swoim najniższym instynktom.

„Rytuał łowcy” to pełen emocji thriller o rodzącym się szaleństwie, o człowieku, który w wyniku pewnych zdarzeń stał się równie nieobliczalny co niebezpieczny. Możliwość przyjrzenia się temu, jak w zwykłym człowieku rodzi się morderca jest fascynująca!

Nowa powieść Borkowskiego rozpoczyna cykl z udziałem komisarza Aleksanderskiego i prokurator Seredyńskiej. Pierwsze skrzypce w tym mrocznym thrillerze zagra jednak on — “zwykły” morderca.

“Precedens” — Remigiusz Mróz

Fot. materiały prasowe
Król polskiego kryminału jest tylko jeden, podobnie jak jedna jest królowa polskiej palestry — Joanna Chyłka.

Tym razem adwokatka weźmie w obronę celebrytkę, która rzekomo popełniła przestępstwo doskonałe. Biorąc jednak pod uwagę, że zabójstwo, o którym mowa, transmitowała w mediach społecznościowych, a policja dysponuje jej DNA pozostawionym na miejscu zbrodni, Chyłka, całkiem słusznie, jest sceptyczna. Aktorka idzie jednak w zaparte i nie przyznaje się do winy.

Kolejny tom bestsellerowej serii z Joanną Chyłką przynosi sporą dawkę emocji!

Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Czwarta Strona.