Koronawirus w Brazylii. Jak wygląda produkcja chińskiej szczepionki SinoVac w Sao Paulo?

redakcja naTemat
Ta fabryka w Sao Paulo zwiększa produkcję szczepionki przeciw COVID-19 opracowywanej przez chińską firmę Sinovac Biotech w celu ewentualnego wprowadzenia jej na rynek pod koniec stycznia 2021 roku. Szczepionka CoronaVac zostanie opakowana i oznakowana w centrum biomedycznym Butantan w Brazylii.
Jak wygląda produkcja chińskich szczepionek w Brazylii? Reuters
Gubernator Sao Paulo Joao Doria powiedział, że Butantan może produkować milion dawek dziennie. Doria dodał, że szczepienia w tym stanie rozpoczną się 25 stycznia, a 12 brazylijskich stanów już zwróciło się z pytaniem o szczepionkę, mimo że nie została ona jeszcze oficjalnie zatwierdzona przez rząd federalny prezydenta Jaira Bolsonaro.

Prezydent Bolsonaro, który prawdopodobnie zmierzy się z Dorią w nadchodzących wyborach prezydenckich, od dawna krytykuje szczepionkę Sinovac. W międzyczasie Doria oskarżył agencję regulacyjną ds. zdrowia "Anvisa" o nadmierne upolitycznienie po podjęciu przez nią dość zaskakującej decyzji o tymczasowym wstrzymaniu badań klinicznych nad preparatem z powodu samobójstwa wolontariusza. Bolsonaro wielokrotnie podawał w wątpliwość chińską szczepionkę, co prowadziło do pytań o to, czy zostanie ona uczciwe rozpatrzona przez agencję regulacyjną "Anvisa".

Firma Anvisa oświadczyła w poniedziałek (21 grudnia), że certyfikowała standardy produkcji CoronaVac. Stan Sao Paulo przekazał informację, że w środę (23 grudnia) ogłosi, czy CoronaVac została uznana za skuteczną przeciwko koronawirusowi. Żadna szczepionka przeciwko COVID-19 nie została jeszcze zatwierdzona do stosowania w Brazylii.

Szczepionka Pfizer/BioNTech została dopuszczona do użytku w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Całkowita liczba zakażonych w Brazylii wynosi obecnie 7 320 020, a liczba wszystkich zgonów - 188 285. Zobacz materiał wideo.