Sztuczna inteligencja pomoże w analizie zdjęć medycznych. Planowanie leczenia skróci się o 90 proc.

redakcja naTemat
Sztuczna inteligencja znajduje coraz więcej zastosowań w obszarze medycyny. Wykorzystuje się ją w diagnostyce, prewencji, wyszukiwaniu np. nowych lekarstw na różne jednostki chorobowe. Wspiera także wszystkie procesy decyzyjne w strefie diagnostyki, a także kierowania pacjentem. Polski zespół z Państwowego Instytutu Badawczego wykorzystuje ją do stworzenia rozwiązania automatyzującego proces diagnostyki raka prostaty.
videoblocks
Sztuczna inteligencja wykazała aż 85-proc. skuteczność w wykrywaniu raka prostaty na podstawie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Podobne rezultaty osiągają doświadczeni klinicyści. Dzięki takim metodom czas od wykonania badania do wdrożenia spersonalizowanego leczenia skróci się nawet o 90 proc.

- Diagnostyka obrazowa jest wdzięcznym tematem, w którym znajdujemy zastosowania sztucznej inteligencji, szczególnie rozwiązań bazujących na głębokich sieciach neuronowych, które są w stanie automatycznie analizować obrazy. Znajdujemy wiele rozwiązań w wielu obszarach tak naprawdę pozwalających na automatyczną diagnostykę raka, a także detekcję zmian chorobowych. Takie rozwiązania są w stanie automatycznie oszacować ryzyko istotności klinicznej zmian, a także zlokalizować je – powiedział Piotr Sobecki kierownik Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji w Państwowym Instytucie Badawczym.

Projekt Państwowego Instytutu Badawczego jest już po etapie wstępnej walidacji, w którym udowodniono, że rozwiązanie jest możliwe do wprowadzenia w praktyce. W tym momencie badacze poszukują ośrodków państwowych oraz prywatnych, które dostarczą duży zbiór danych dobrze opisanych przypadków.

- Spodziewamy się, że rozwiązanie będzie wprowadzone w praktyce w ciągu następnych kilku lat. Jest to ujęte w pełnych projektach, na dofinansowanie których wnioskujemy. Jest to perspektywa następnych kilku lat, gdzie radiolodzy będą wspomagani sztuczną inteligencją w diagnostyce zmian chorobowych prostaty – powiedział Piotr Sobecki.


Źródło: newseria