Szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19 w pigułce. Co trzeba wiedzieć? [PORADNIK]

Monika Piorun
Już od poniedziałku 8 lutego 2021 o godz. 8.00 zacznie się rejestracja nauczycieli na szczepienia przeciwko SARS-CoV-2, a od piątku 12 lutego 2021 pedagogom zaczną być podawane pierwsze dawki szczepionki. Osoby poniżej 60. roku życia zostaną zaszczepione preparatem AstraZeneca. Starsi będą musieli poczekać na szczepienia w kolejce dla seniorów. Na co warto zwrócić uwagę?
Wkrótce ruszają szczepienia nauczycieli przeciwko covid-19. W jaki sposób będą przebiegały i jak się do nich przygotować? Fot. Roman Bosiacki / Agencja Gazeta

Szczepienia przeciw COVID dla nauczycieli: kto może z nich skorzystać?

Do szczepień w tej grupie zakwalifikowano około 430 tys. osób. Wśród nich są: Szczepienia NIE będą obejmować m.in. pracowników administracyjnych czy woźnych.

W jaki sposób zgłosić się na szczepienie dla nauczycieli?

Jeśli należymy do którejś z powyższych grup uprawnionych do szczepień przeciwko covid-19, powinniśmy:

Nauczyciele NIE MUSZĄ sami wypełniać żadnych zgłoszeń ani wysyłać sms-ów czy rejestrować się telefonicznie. Wystarczy, że zgłoszą chęć zaszczepienia się dyrektorowi szkoły lub kierownikowi placówki, w której są zatrudnieni.

Rejestracja nauczycieli na szczepienia przeciwko COVID-19 (FORMULARZE)

Już od poniedziałku 8 lutego 2021 nauczyciele będą mogli być zapisywani na szczepienia przeciwko covid-19 za pośrednictwem strony: https://strefa.ksdo.gov.pl/loginFot. gov.pl
Już od poniedziałku 8 lutego o godz. 8.00 w tzw. "Strefie Pracownika" SIO, czyli Systemu Informacji Oświatowej, do dyspozycji mają być dwa formularze:


Formularze zawierające pełny wykaz nauczycieli i pozostałych osób pragnących skorzystać ze szczepień przeciwko covid-19 mają wypełnić dyrektorzy lub kierownicy szkół i innych placówek korzystających z Narodowego Programu Szczepień.

Dyrektorzy mają wypełnić formularze do szczepień przeciwko covid-19 dla nauczycieli do środy 10 lutego 2021 roku.

Wypełniony formularz należy przesłać drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki, które ma przekazać go właściwemu szpitalowi węzłowemu (w najbliższej okolicy), w którym będą odbywały się szczepienia wyznaczonych grup nauczycieli.

Szpital ma poinformować dyrekcję szkoły lub innej placówki oświatowej o dostarczeniu odpowiedniej liczby dawek szczepionek i potwierdzić możliwość szczepienia w konkretnym terminie. Osoby poniżej 60. roku życia z tej grupy będą szczepione preparatem AstraZeneca, którego pierwsza partia (około 120 tys. dawek) dotrze już w najbliższą sobotę 6 lutego 2021.

Do końca miesiąca do Polski ma dotrzeć około 1 mln szt. szczepionki AstraZeneca dającej około 60 proc. ochrony przed zachorowaniem na covid-19 i niemal 100-procentowe zabezpieczenie przed ciężkimi powikłaniami choroby wywoływanej przez zakażenie koronawirusem.

Szczepionki AstraZeneca podawane są w 2 dawkach w odstępie od 4 do 12 tygodni.

Czytaj także: Nauczyciele: "AstrąZeneką się nie szczepię". Wirusolog odpowiada i rozwiewa wątpliwości

WARTO WYJAŚNIĆ, że:

Nauczyciele powyżej 60. roku życia są automatycznie kwalifikowani do szczepień dla seniorów, dlatego obowiązują ich zasady dotyczące szczepień dla tej grupy wiekowej (nie będą oni szczepieni preparatem AstraZeneca, tylko szczepionkami firm Pfizer/BioNTech lub Moderna).

Czytaj także: Zapisy na szczepienia covid-19. Wszystko, co warto wiedzieć (PORADNIK)

Jak się przygotować do szczepienia przeciwko covid-19?



Czytaj także: Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19 przez SMS? Nowy sposób [WYJAŚNIAMY]

O co możemy być zapytani przed szczepieniem przeciwko covid-19? (Nazwy leków)

Sporo wątpliwości może wzbudzać także kwestia dokumentacji medycznej, która obrazuje historię naszych chorób. Osoby, które będą szczepione poza swoją przychodnią, powinny mieć spisane nazwy przyjmowanych leków lub ewentualnie wziąć ze sobą ich opakowania. Wiele osób z przejęcia zapomina, jakie preparaty stosuje, dlatego lepiej przygotować się wcześniej i sporządzić odpowiednią listę leków, jakie zażywamy.

Przed szczepieniem będziemy poproszeni o wypełnienie ankiety, w której zostaniemy zapytani m.in. o to, czy leczymy się za pomocą takich środków jak:

KWESTIONARIUSZ WSTĘPNEGO WYWIADU PRZESIEWOWEGO PRZED SZCZEPIENIEM OSOBY DOROSŁEJ PRZECIW COVID-19

W formularzu będziemy musieli odpowiedzieć na poniższy zestaw pytań.
Ankieta do wypełnienia przed szczepieniem na covid-19.Fot. gov.pl
Ankietę, którą trzeba wypełnić przed zażyciem szczepionki przeciwko covid-19, dostaniemy na miejscu w punkcie szczepień. Można ją także pobrać online ze strony: szczepienia.gov.pzh.gov. Po odpowiedzi na pytania wstępne zostaniemy poproszeni o udzielenie podstawowych informacji na temat naszego stanu zdrowia.
Warto zapoznać się z treścią ankiety dotyczącej naszego stanu zdrowia. Przed szczepieniem na covid-19 zostaniemy zapytani m.in. o leki, które zażywamy (seniorzy powinni znać ich nazwy lub zanotować je sobie wcześniej).Fot. szczepienia.pzh.gov.pl
Jeśli na jakieś pytanie nie potrafimy odpowiedzieć, warto skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem (np. poprzez teleporadę) lub zadzwonić na bezpłatną, całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień pod nr: 989.

Dowiedz się więcej: