Jak zrobić majonez bez... jajek? Wystarczy użyć cieciorki! Wegański przepis na Wielkanoc 2021

Monika Piorun
Święta Wielkanocne już za pasem, więc warto zacząć gromadzić informacje, które przydadzą się nam podczas przygotowywania ulubionych potraw. Dla wszystkich, którzy szukają smacznego, zdrowego i mniej kalorycznego zamiennika dla majonezu, przypominamy najprostszy sposób na wegańską alternatywę, która nie ma w składzie jajek.
Zamiast jajek wystarczy użyć prostego zamiennika, dzięki któremu powstanie zdrowa i mniej kaloryczna alternatywa dla majonezu. Bez niego nie może się przecież obyć żadna Wielkanoc! Fot. МиÑâ€/ 123RF
Majonez bez jajek? Tak, to możliwe, a na dodatek może nam wyjść tylko na zdrowie. Nie dość, że jest bardziej dietetyczny i ma w pełni roślinny skład, to smakuje równie wybornie, choć pewnie nie zabraknie malkontentów i kulinarnych purystów, którzy uznają tylko tradycyjną wersję tego sosu.

Podstawą do stworzenia wegańskiego majonezu jest zalewa z ciecierzycy, czyli tzw. aquafaba (płyn, w którym zanurzona jest ciecierzyca w puszcze lub woda pozostała po gotowaniu ziaren cieciorki). Co trzeba zrobić, by powstał z niej roślinny majonez?

CO TO JEST AQUAFABA?

Hasło to wywodzi się od połączenia łacińskich słów aqua (woda) oraz faba (fasola) i odnosi się do zalewy, w której przechowywane są rośliny strączkowe (w puszkach lub słoikach).

Używa się jej jako zagęszczacz, który można ubić na sztywną pianę i wykorzystać m.in. do przygotowania roślinnego majonezu lub wegańskich bez (do których nie trzeba dodawać białek jaj).

Przepis na domowy majonez bez jajek (nie tylko) na Wielkanoc

Składniki:




Sposobów na przygotowanie majonezu z płynu po cieciorce jest wiele, ale warto wyprobować ten, zgodnie z którym należy wykorzystać wodę z puszki ciecierzycy.

Po przelaniu jej na patelnię dodajemy garstkę ziaren i trzymamy na ogniu przez około 2 minuty (doprowadzając do wrzenia). Po ostygnięciu przekładamy całość do blendera i miksujemy na gładką masę.

W dalszej kolejności dokładamy sok z wyciśniętej cytryny i powoli dodajemy odmierzoną wcześniej ilość oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.

Potem możemy dodać łyżeczkę musztardy (pół łyżki stołowej), szczyptę czosnku w proszku, sól i resztę soku cytrynowego, a następnie znów dokładnie wszystko mieszamy na gładką masę (jeśli będzie zbyt rzadki możemy go zagęścić np. płatkami drożdżowymi lub odstawić na chwilę do lodówki i ponownie zmiksować).

Po uzyskaniu wystarczająco gęstej konsystencji, przelewamy roślinny majonez do osobnego słoiczka, by móc się nim cieszyć jak najdłużej. Smacznego!
Czytaj także: Wegepasztet z selera działa na... potencję? Zdrowa przekąska (nie tylko) na Wielkanoc [PRZEPIS]