Wiosna 2021. Kiedy wypada pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej wiosny?

Julia Łowińska
Zima powoli dobiega końca, a większość z nas z utęsknieniem wyczekuje ciepłych i dłuższych dni zapowiadających nadejście wiosny. W marcu musimy liczyć się jeszcze z chwilowymi nawrotami zimy i kapryśną pogodą, ale zmiana jest tuż za rogiem. Kiedy wypada początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny?
Kiedy nadejdzie wiosna? Pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej wiosny już niedługo. Fot. Simon Berger / Pexels

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 2021

Kalendarzowe dni wyznaczające początek poszczególnych pór roku są niezmienne. 21 marca to początek kalendarzowej wiosny. Pierwszy dzień lata będziemy obchodzić 22 czerwca, pierwszy dzień jesieni 23 września, a 22 grudnia - pierwszy dzień zimy.
Czytaj także: Jajka z mchu to prawdziwy HIT dekoracyjny na Wielkanoc. Oto jak ozdobić pisanki w niebanalny sposób
21 marca to też Dzień Wagarowicza, kiedy to niektórzy uczniowie postanawiają spędzić czas – jeśli oczywiście dopisuje pogoda – ogrzewając się w pierwszych promieniach wiosennego słońca zamiast w szkolnych murach. Stara polska tradycja przypadająca na pierwszy dzień wiosny to topienie lub palenie Marzanny. Zniszczenie słomianej kukły ma symbolizować koniec zimy i nadejście ciepłych dni.

Kiedy wypada początek astronomicznej wiosny?

Data astronomiczne, w przeciwieństwie do tych kalendarzowych, są ruchome i zależą od ruchu Słońca. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny to przesilenie wiosenne, czyli równonoc. Dzień i noc będą trwać dokładnie tyle samo, a dni będą się wydłużać aż do 21 czerwca. W tym roku początek astronomicznej wiosny wypada 20 czerwca. Do roku 2043 wszystkie kolejne wiosny astronomiczne wypadać będą właśnie tego dnia.

Wiosna termiczna i fenologiczna

Oprócz wiosny kalendarzowej i astronomicznej, mamy również tą termiczną i fenologiczną. Ta pierwsza związana jest z temperaturą. O wiośnie termicznej możemy mówić, kiedy co najmniej przez 5 dni średnie dobowe pomiary w ciągu dnia i nocy wahają się od 5 do 15 stopni.
Wiosnę fenologiczną wyznacza kwitnienie różnych gatunków roślin.Fot. Vural Yavas / Pexels
Wiosna fenologiczna to ta, na którą wielu z nas czeka najbardziej. Oznacza okres kwitnienia wielu gatunków kwiatów i roślin. Krokusy czy przebiśniegi to pierwsze zwiastuny wiosny. Te kwiaty zakwitają najszybciej i zwiastują, że ciepłe dni są już naprawdę tuż za rogiem.