Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w akademikach. Opublikowano niepokojące dane

Agata Sucharska
Z danych zebranych przez zespół Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wynika, że zaobserwowano wzrost liczby zakażonych koronawirusem studentów oraz doktorantów mieszkających w akademikach. Najgorzej wygląda sytuacja w akademikach w woj. kujawsko-pomorskim, mazowieckim i pomorskim.
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

Zakżenia koronawirusem wśród studentów i doktorantów

Pod koniec października ub.r. rozpoczął działalność zespół Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), który zajmuje się monitorowaniem sytuacji epidemicznej na uczelniach i w instytutach Polskiej Akademii Nauk. Dane na temat kilkuset uczelni i instytutów przekazywane są co tydzień przez 16 regionalnych koordynatorów.

Z raportu wynika, że w ostatnim tygodniu lutego wśród mieszkańców akademików w całym kraju były 33 osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. W pierwszym tygodniu marca – 39, w drugim – 58, a w trzecim potwierdzono już 102 przypadki zakażenia.


– Widzimy szybki wzrost liczby ognisk zakażeń wśród studentów i doktorantów, którzy mieszkają w akademikach – powiedział PAP kierujący zespołem ds. monitoringu prof. Tomasz Pietrzykowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– To jest wzrost o blisko 50 proc. w ciągu tygodnia. Najgorzej wygląda sytuacja w akademikach w woj. kujawsko-pomorskim, mazowieckim i pomorskim – dodał. Z danych zebranych przez KRASP wynika również, że maleje liczba zajęć prowadzonych wyłącznie online.

– Uczelnie nie są w stanie zrealizować wszystkich zajęć w zdalnej formie. Być może część uczelni uznała, że w związku z końcem semestru i lepszą sytuacją epidemiczną warto niektóre zajęcia przeprowadzić w formie stacjonarnej – komentuje prof. Pietrzykowski.

Reżim sanitarny w akadmikach

Zespół monitorował też akademiki. – Na szczęście z danych wynika, że zagrożenie masowym zarażeniem się w nich nie zmaterializowało, chociaż każdego tygodnia w kilkunastu z nich dochodzi do zakażeń – poinformował prof. Pietrzykowski.

Przypomnijmy, że zgodnie z zaleceniami MEiN domy studenckie działają obecnie w reżimie sanitarnym. Oznacza to m.in., że pokoje w miarę możliwości mają być jednoosobowe i z dostępem do węzła sanitarnego. Obowiązuje też zakaz przebywania w akademikach osób tam niezakwaterowanych.
Czytaj także: Studenci medycyny wezwani na pomoc w walce z COVID-19. Ujawniono pismo MZ

źródło: PAP