Agenda 2030: przełomowy plan ONZ, w realizację którego włączył się również Bank BNP Paribas

Bartosz Świderski
"Bank zmieniającego się świata": na pewno znasz to hasło Banku BNP Paribas, wskazujące na jego misję. Czas pokazać, w jaki sposób owa firma realizuje siedemnaście Celów Zrównoważonego Rozwoju zapisanych w ONZ-owskiej Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.
Fot. mat. prasowe
Cel 1: Wyeliminować ubóstwo we wszystkich jego formach na całym świecie

Bank BNP Paribas ma świadomość tego, że bieda to znacznie więcej, niż brak przychodów i środków potrzebnych do życia. W skrajnych przypadkach oznacza bowiem głód, dyskryminację, wykluczenie społeczne i gorszy dostęp do edukacji, a doświadczające jej osoby w nieproporcjonalny sposób dotknięte są naruszeniem podstawowych praw człowieka.

W ramach pomocy ludziom, którzy znajdują się w takiej właśnie sytuacji, bank stał się w 2018 r. partnerem strategicznym Szlachetnej Paczki, przekazując na ten cel ponad 3 miliony złotych wsparcia finansowego (a kwota wciąż rośnie). To nie wszystko: w ubiegłym roku aż 2470 pracowników Banku BNP Paribas zaangażowało się w tworzenie paczek dla potrzebujących osób.

Cel 2: Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo

Choć na świecie wytwarza się dosyć żywności, aby wyżywić całą ludzkość, to jednak liczba głodujących nieustannie rośnie. Zmiana tego stanu rzeczy wymaga nie tylko walki z marnowaniem produktów spożywczych (dziś do śmietnika trafia aż jedna trzecia wyprodukowanego jedzenia), lecz także wdrożenia przełomowych zmian w rolnictwie, rybołówstwie i leśnictwie.

Świetnym przykładem może być stworzony przez Bank BNP Paribas portal Agronomist, czyli unikatowa platforma dla rolników i firm przetwórczych. Oferuje bazę wiedzy (np. cykl artykułów eksperckich "Zielone zmiany" m.in. o ochronie klimatu i odnawialnych źródłach energii), a także zestaw profesjonalnych narzędzi wspierających efektywne i zrównoważone prowadzenie biznesu.

Dodatkowo pracownicy banku angażują się odpowiednie projekty wolontariackie, m. in. wspierając Fundację Daj Herbatę pomagającą osobom w kryzysie bezdomności.

Cel 3: Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt

Choć żyjemy w czasach postępu medycyny oraz poprawy warunków sanitarnych, to nadal nie panujemy nad wieloma chorobami (np. wywołanymi przez smog oraz epidemiami odzwierzęcymi). Jak podkreśla Bank BNP Paribas: odpowiednia dawka aktywności – zarówno fizycznej, jak i psychicznej – to świetny sposób na ochronę naszego zdrowia, poprawę samopoczucia i lepsze relacje ze światem.
Fot. mat. prasowe
W tym celu bank wprowadził program well-beingowy BEneFIT (mogą z niego korzystać pracownicy banku oraz ich bliscy), a także program corporate wellness "Dobrze" (skupia się na wsparciu pracowników w czasie pandemii).

Oprócz tego mamy do czynienia z działaniami na znacznie większą skalę: w roku 2017 Grupa BNP Paribas podjęła decyzję o zaprzestaniu działalności finansowej i inwestycyjnej w odniesieniu do producentów wyrobów tytoniowych oraz plantatorów i hurtowników, których główny przedmiot działalności związany jest z tytoniem.

Cel 4: Zapewnić wszystkim edukację wysokiej jakości oraz promować uczenie się przez całe życie

Jak wiadomo, edukacja jest kluczem do zrównoważonego rozwoju, poprawy ogólnej jakości życia i zapewnienia naszej planecie naprawdę pomyślnej przyszłości.

To, w jaki sposób instytucje finansowe mogą wspierać wysokiej jakości (czyli bazujące na empatii, poszanowaniu różnorodności i przygotowaniu społeczeństwa do "zawodów przyszłości") nauczanie, świetnie pokazuje Bank BNP Paribas, który w ramach programu stypendialnego "Klasa" wspiera zdolnych absolwentów szkół podstawowych z mniejszych miejscowości w ich rozwoju edukacyjnym i społecznym.

W ciągu osiemnastu lat z pomocy (Fundacja BNP Paribas przeznaczyła już na ten cel blisko 24 miliony złotych) skorzystało ponad ośmiuset młodych ludzi.

Warto wspomnieć również o kolejnej inicjatywie banku: to "Misja Edukacja”, w ramach której jego pracownicy prowadzą online’owe warsztaty edukacji finansowej dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Cel 5: Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt

Równość płci to nie tylko powszechne prawo człowieka, lecz także fundament zrównoważonego świata, w którym ludzie będą żyć w pokoju i dobrobycie, a głos kobiet będzie uwzględniany zarówno w decyzjach politycznych, jak i gospodarczych. Choć pozycja kobiet nieustannie rośnie, to jednak wciąż doświadczają one rozmaitych form dyskryminacji oraz przemocy. Dlatego cieszy fakt, że największe firmy stawiają właśnie na "siłę dziewczyn".
Fot. mat. prasowe
Jedną z nich jest Bank BNP Paribas, w którym 62 proc. stanowisk menadżerskim zajmują kobiety. Dodajmy, iż Przemek Gdański, prezes banku, jest współzałożycielem polskiego klubu Male Champions of Change, działającego na rzecz zwiększania liczby kobiet na wysokich stanowiskach, likwidacji luki płacowej oraz lepszego wykorzystania talentów obu płci w swoich firmach.

Wielkie brawa należą się także za program "Gdzie są nasze patronki", zachęcający uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcje szkół, które nie mają jeszcze wybranego patrona, do obsadzenia w tej roli wyjątkowej kobiety.

Cel 6: Zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi

Każdy człowiek powinien mieć dostęp do czystej wody, a nasza planeta dysponuje jej odpowiednimi zasobami. Jednak ponad 2 miliardy ludzi ma ograniczony dostęp do wody pitnej, a miliony umierają co roku z powodu niewłaściwego gospodarowania zasobami wodnymi, złego stanu infrastruktury oraz słabych warunków sanitarnych.

Sytuację może zmienić wyłącznie zrównoważona gospodarka zasobami wodnymi, zatem na pochwałę zasługują wszystkie inicjatywy Banku BNP Paribas, które poprawiają obecny stan rzeczy, takie jak specjalna oferta finansowania inwestycji nawodnieniowych dla rolników, a także kalkulator pozwalający im na łatwe obliczenie ilości nawozu naturalnego, którego mogą użyć w swoim gospodarstwie, aby zapobiec zanieczyszczaniu wody azotem.

Cel 7: Zapewnić wszystkim dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie

Korzystając z energii elektrycznej wytwarzanej podczas spalania węgla, drewna albo oleju opałowego, przykładamy rękę do wzrostu emisji gazów cieplarnianych i globalnego ocieplenia. Dlatego niezmiernie istotną kwestią jest możliwie powszechny dostęp do prądu nie tylko przystępnego cenowo, lecz również bezpiecznego dla naszej planety.

To właśnie dlatego Bank BNP Paribas wspiera klientów w transformacji energetycznej, rozwijając ofertę proekologicznych produktów i usług, już od roku 2008 finansując projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacje fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, biogazownie rolnicze oraz małe elektrownie wodne. Łączna wartość kredytów udzielonych przez Bank BNP Paribas w ramach "zielonego finansowania" tylko w 2020 roku wyniosła 993 milionów złotych.

Dodajmy, iż od 2015 r. bank ogranicza współpracę z klientami działającymi w sektorze węglowym. Zaostrzając postanowienia, bank dwa lata później podjął bezprecedensową decyzję o całkowitym zaprzestaniu finansowania kopalni węgla, projektów budowy i rozbudowy elektrowni węglowych oraz elektrociepłowni, a także tworzenia nowych bloków energetycznych.

W 2019 r. Grupa BNP Paribas przyjęła ostateczne terminy (2030 r. dla Unii Europejskiej i OECD oraz 2040 r. dla reszty świata), po których Klienci BNP Paribas zaangażowani w energetykę węglową, wydobycie lub infrastrukturę węgla chcąc pozostać w relacji z bankiem, nie będą już mogli stosować węgla.
Fot. www.un.org.pl
Cel 8: Promować stabilny, zrównoważony i inkluzywny wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich ludzi

Czy wiesz, że ok. 50 proc. ludzkości żyje za równowartość mniej niż 7,5 zł dziennie? W tej sytuacji niezmiernie ważnym wyzwaniem jest tworzenie miejsc pracy, dzięki którym na godne zarobki mogą liczyć wszyscy – zwłaszcza osoby młode, z niepełnosprawnościami lub pochodzące z grup o mniejszym dostępie do edukacji.

Jednocześnie każda firma powinna przykładać naprawdę dużą wagę zarówno do wspierania rozwoju gospodarki, jak i zwiększania kompetencji swoich pracowników. Bank BNP Paribas, zatrudniający w Polsce ponad 9 tysięcy osób, oferuje im bardzo szeroki wachlarz szkoleń poszerzających wiedzę i umiejętności, m.in. Leaders for Tomorrow, Akademię Menedżera, Stronger Together czy też program Ambasadorzy Digital.

Cel 9: Budować stabilną infrastrukturę, promować zrównoważone uprzemysłowienie oraz wspierać innowacyjność

Dobrze zaplanowane systemy zdrowia i edukacji, a także niezawodna, funkcjonalna oraz przyjazna środowisku naturalnemu infrastruktura – są tymi, które spajają społeczeństwo i podnoszą standard życia. Jednak, aby zmiany na lepsze miały naprawdę szybkie tempo, nieocenione jest wsparcie ze strony odpowiedzialnych społecznie korporacji.

Bank BNP Paribas to firma podejmująca szereg inicjatyw na rzecz innowacyjności. Przykładowo Office Hours, czyli spotkania zatrudnianych przez niego ekspertów z przedstawicielami start-upów, bądź też finansowanie projektów dążących do rozwoju polskiej gospodarki.

To właśnie Bank BNP Paribas jako pierwszy bank w Polsce zaprezentował Kodeks Współpracy ze Startupami. Oprócz tego zapewnił środki na realizację wieloletniego planu inwestycyjnego PKP Energetyka, a także uczestniczył w przygotowaniu finansowania konsorcjalnego projektu Polimery Police Grupy Azoty. Innym ważnym krokiem było podpisanie umów kredytowych, dzięki którym działalność mogła rozwinąć firma Qair Polska, niezależny producent energii elektrycznej.

Cel 10: Zmniejszyć nierówności w krajach i między krajami

Pamiętajmy: sam wzrost gospodarczy to za mało, aby obniżyć skalę ubóstwa. Nadal nie wszyscy mają zapewniony równy dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji, a nierówności wewnątrz poszczególnych narodów wciąż rosną. Dlatego zrównoważony rozwój w szczególny sposób powinien odpowiadać na potrzeby ludzi pochodzących z grup zagrożonych wykluczeniem.

W myśl tej zasady Bank BNP Paribas kładzie naprawdę duży nacisk na stałe zwiększanie dostępności produktów i usług dla takich właśnie osób – mowa tu o szeregu usprawnień, takich jak np. usługa tłumacza migowego oraz możliwość zapoznania się ze wzorami dokumentów w formie nagrania audio oraz wydruku dokumentów przełożonych na alfabet Braille’a.

Do tego dochodzi dostosowywanie oddziałów banku do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się (w tym momencie ponad 50 placówek Banku BNP Paribas w Polsce zyskało certyfikat "Obiekt Bez Barier", a kolejne są w procesie audytu i certyfikacji). Bank oferuje też wsparcie finansowe lokalnych organizacji społecznych. W ramach Programu Grantów Lokalnych przekazał już na ten cel ponad 1,7 miliona złotych.

Cel 11: Uczynić miasta i osiedla ludzkie bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu

Gdy miasta – czyli główne ośrodki kultury i nauki – rozkwitają, ich mieszkańcy mogą korzystać z rozwoju społecznego i ekonomicznego. Jednak ten rozwój ma także pewne minusy. Przeludnienie, problemy z infrastrukturą lokalną czy też brak odpowiedniego budownictwa mieszkaniowego – oto część wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć.
Fot. mat. prasowe
Bank BNP Paribas wspiera budowę zrównoważonych miast, w których wszyscy mają łatwy dostęp do najważniejszych usług, energii, mieszkalnictwa i transportu. Z tego względu przystąpił do projektu Eco-Miasto, inicjatywy umożliwiającej wymianę doświadczeń między miastami, promowanie najlepszych i sprawdzonych rozwiązań, popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju, a także zaangażowanie w te działania mieszkańców. Oprócz tego Bank BNP Paribas wspiera swoich klientów, m.in. w procesie termomodernizacji budynków.

Cel 12: Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji

Tempo, w jakim zanieczyszczamy wodę, powietrze i lądy, jest znacznie szybsze niż to, w jakim natura może je oczyścić do ponownego użytku, a eksploatacja nieodnawialnych zasobów naszej planety nie może być kontynuowana w sposób nieograniczony, bez recyklingu i ponownego wykorzystania surowców. Dlatego niezmiernie ważna jest odpowiednia edukacja. Przykładem jest Bank BNP Paribas wzmacniający eko-postawy wśród pracowników oraz ich bliskich.
Fot. mat. prasowe
W roku 2019 firma rozpoczęła program Bank Zielonych Zmian, poświęcony tematowi odpowiedzialnego zużycia zasobów, natomiast w ubiegłym roku przeprowadziła kampanię pod hasłem "Odpowiedzialna konsumpcja i zrównoważony styl życia”.

W obu edycjach udział wzięło ponad 3,5 tysiąca pracowników banku. Bank BNP Paribas jest też liderem w finansowaniu sektora rolno-spożywczego w Polsce. Dodatkowo prowadzi wiele inicjatyw wspierających zrównoważony rozwój klientów z tego sektora, np. przy pomocy portalu Agronomist.pl.

Cel 13: Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom

Człowiek odpowiada za zwiększenie emisji gazów cieplarnianych, a tym samym za wzrost średniej temperatury na planecie. Skutki zmian klimatu są widoczne gołym okiem, a zapobieganie dalszym zmianom klimatycznym to nasze globalne wyzwanie, które wymaga skoordynowanej współpracy i rozwiązań wypracowanych na szczeblu międzynarodowym.

Odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego to jedno z kluczowych zobowiązań Banku BNP Paribas – to właśnie dlatego w 2019 roku zainaugurowany został Program Bank Zielonych Zmian, agregujący wszystkie inicjatywy firmy mające przeciwdziałać zmianom klimatycznym i wspierać transformację energetyczną. Z tych samych względów bank zakończył współpracę z klientami działającymi w sektorze węglowym.

Cel 14: Chronić oceany, morza i zasoby morskie oraz wykorzystywać je w sposób zrównoważony


Morza i oceany są wielkimi regulatorami warunków życia na naszej planecie, a morski fitoplankton wytwarza około 7 proc. tlenu, którym oddychamy. Pamiętajmy również o tym, że dla wielu ludzi zbiorniki wodne są jednym z najważniejszych źródeł pożywienia, będąc również ważnymi szlakami handlowymi i transportowymi.

Grupa BNP Paribas chce pełnić aktywną rolę w ochronie oceanów, dlatego określa specjalne kryteria dla finansowania i działalności inwestycyjnej na rzecz sektora transportu morskiego, dzikiego rybołówstwa i akwakultury, a także działalności wydobywczej na obszarach morskich oraz wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i działalności lądowej, która ma znaczny wpływ na oceany.

To nie wszystko: w ramach wewnętrznych działań edukuje swoich pracowników w zakresie odpowiedzialnego wykorzystania zasobów naturalnych oraz zachęca ich do ograniczenia wykorzystywania jednorazowego plastiku i zastępowania go przyjaznymi dla środowiska odpowiednikami.

Oprócz tego wdraża usprawnienia ekologiczne w organizacji, takie jak wycofanie z platform zakupowych możliwości zamawiania napojów w plastikowych butelkach oraz jednorazowych kubków i innych akcesoriów z tworzyw sztucznych.

Cel 15: Chronić, przywrócić oraz promować zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych, zrównoważone gospodarowanie lasami, zwalczać pustynnienie, powstrzymywać i odwracać proces degradacji gleby oraz powstrzymać utratę różnorodności biologicznej

Lasy - miejsca, które nie tylko zapewniają schronienie dla różnych form życia, lecz także odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu zmian klimatycznych. Z tego względu niezmiernie ważne jest zatrzymanie procesu wylesiania i przeciwdziałanie pustynnieniu Matki Ziemi.
Fot. mat. prasowe
W jaki sposób do tego zagadnienia podchodzi Bank BNP Paribas? W 2020 roku, w ramach inicjatyw mających na celu odnawianie absorbujących dwutlenek węgla terenów zielonych, zasadził w Polsce aż 60 000 drzew (były to zarówno gatunki rodzime, jak i drzewa tlenowe Oxytree o wyjątkowych zdolnościach pochłaniania CO2).

Dodajmy, że na dachu stołecznego biurowca centrali banku oraz w pobliżu jego centrum operacyjnego w Rudzie Śląskiej działają pasieki, w których mieszka prawie pół miliona pszczół miodnych. To świetny przykład na to, w jaki sposób można wspierać tworzenie zrównoważonych ekosystemów miejskich.

Cel 16: Promować pokojowe i inkluzywne społeczeństwa, zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wymiaru sprawiedliwości oraz budować na wszystkich szczeblach skuteczne i odpowiedzialne instytucje, sprzyjające włączeniu społecznemu

Budowa silnych instytucji oraz wymiaru sprawiedliwości, których zadaniem jest ochrona praw jednostek (ze szczególnym uwzględnieniem praw dzieci), a także przeciwdziałanie przemocy i wykluczeniu społecznemu – to kwestie niezbędne to tego, aby stworzyć naprawdę zrównoważoną przyszłość.

Grupa BNP Paribas zapewnia poszanowanie praw człowieka we wszystkich swoich działaniach na terenie wszystkich krajów, w których prowadzi działalność. Mowa o firmie zachowującej najwyższe standardy etyczne we wszystkich kontaktach – począwszy od swoich pracowników, poprzez przedsiębiorstwa wchodzące w skład bankowego łańcucha dostaw, a skończywszy na klientach oraz społecznościach lokalnych.

Cel 17: Wzmocnić środki wdrażania i ożywić globalne partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju

Aby osiągnąć idealną równowagę wielkiej ludzkiej rodziny i zrealizować wizję sprawiedliwej oraz bezpiecznej przyszłości, konieczna jest współpraca rządów, społeczeństw obywatelskich i sektora prywatnego.
To właśnie dlatego Bank BNP Paribas bardzo aktywnie wspiera współpracę międzysektorową na rzecz zrównoważonego rozwoju, czego efektami jest ścisła współpraca z rozmaitymi organizacjami oraz inicjatywami, takimi jak Forum Odpowiedzialnego Biznesu, UN Global Compact oraz UNEP/GRID-Warszawa.

Oprócz tego działa na rzecz sprawiedliwości społecznej i klimatycznej, będąc partnerem m. in. Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, Koalicji na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności BIO, jest również członkiem Cool Farm Alliance i "Partnerstwa dla klimatu" m. st. Warszawy.

Materiał powstał we współpracy z Bankiem BNP Paribas.