Od rewolucji podatkowej po Babcia+. Oto, co wiadomo o Nowym Ładzie, którego prezentacja już 15 maja

Jakub Noch
Już w sobotę 15 maja rząd Zjednoczonej Prawicy ogłasza program o nazwie Nowy Ład. - To wielki program inwestycji w polskie zdrowie, rodziny, demografię, odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego - tak Nowy Ład krótko opisał premier Mateusz Morawiecki na konferencji Impact'21. Przed oficjalną prezentacja znamy już także najważniejsze szczegóły nowego planu PiS.
Już 15 maja PiS ogłasza Nowy Ład. W naTemat.pl wyjaśniamy, co już wiadomo o nowym programie PiS. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta


Czym jest Nowy Ład?

– Przygotowaliśmy kompleksowy program, który pozwoli Polsce rozwijać się jeszcze szybciej, a Polakom zapewni dobrze płatne miejsca pracy – tak Nowy Ład opisał sam Jarosław Kaczyński w spocie promującym nowy program. Później Prawo i Sprawiedliwość zdradziło, iż Nowy Ład chce stworzyć na 10 filarach.

10 filarów Nowego Ładu:




Politycy Zjednoczonej Prawicy nie ukrywają jednak, że nie wszystkie wymienione obszary Nowego Ładu będą sobie równe. – Zaskoczeń można spodziewać się w programach podatkowych i społecznych. Założeniem jest, że rodzina to centrum życia. To będą bardzo ciekawe i zaskakujące propozycje – zdradził w jednym z wywiadów szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
Natomiast premier Mateusz Morawiecki o Nowym Ładzie mówi przede wszystkim w kontekście walki ze społeczno-gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19.
"On będzie kołem zamachowym dla wyjścia z kryzysu będzie nowy program społeczno-gospodarczy. Zostaną wdrożone rozwiązania ułatwiające codzienne życie, poprawiające bezpieczeństwo i dostęp do służby zdrowia" – pisał szef rządu już w połowie marca.

Najważniejsze założenia Nowego Ładu, czyli podatki, zasiłki i emerytury

Najwięcej w kontekście Nowego Ładu mówi się o przebudowie systemu podatkowego w Polsce. Jak informował w serwisie INNPoland.pl Mateusz Czerniak, nowy program PiS ma zawierać plan, według którego kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 tys. zł i zwolnienie z opodatkowania emerytur niższych niż 2,5 tys. zł brutto.

Niższe podatki dla biedniejszych, wyższe dla lepiej zarabiających

Powiększoną w wyniku tego dziurę budżetową PiS zamierza zasypać dzięki obciążeniu nowymi podatkami lepiej zarabiających Polaków.
Mateusz Morawiecki
premier o zmianach podatkowych związanych z programem Nowy Ład

Jeśli porównamy się do systemów zachodnioeuropejskich, to widać, że polski system podatkowy jest niesprawiedliwy, jest regresywny. Ci, którzy relatywnie więcej zarabiają, płacą procentowo niższy podatek od tych, którzy zarabiają mniej...

Szczegóły mają być tematem wewnątrzkoalicyjnych sporów, więc zostaną ujawnione na ostatni moment. Z informacji napływających z kręgów zbliżonych do partii rządzącej wynika, iż konkrety poznamy dużo później niż 15 maja. Między innymi dlatego, by związane z nowymi podatkami kontrowersje nie zaszkodziły kampanii promocyjnej Nowego Ładu.

700+ i Babcia+

– Cały ten program jest nastawiony na to, żeby te rodziny łatwiej powstawały, żeby przychodziły na świat dzieci i żeby to wszystko było dla przeciętnego Polaka, w tym wypadku chodzi przede wszystkim o ludzi młodych, ale także ludzi w średnim wieku, po prostu łatwiejsze czy realniejsze – mówił Jarosław Kaczyński w TV Republika.

Te słowa prezesa PiS wzbudziły spekulacje na temat ujęcia w Nowym Ładzie podwyższenia zasiłku z programu Rodzina 500+. Spekuluje się o zamianie tego świadczenia na 700 plus. Jednak minister finansów Tadeusz Kościński nieco ostudził nadzieje w tej sprawie stwierdzając, że "na 700+ pieniądze by się znalazły, ale zawsze kosztem czegoś".
Jednocześnie wspomniany już Krzysztof Sobolewski zasugerował, iż rozważany jest zupełnie nowy program z plusem w nazwie. Mowa o Babcia+, czyli pieniądzach dla babć oraz dziadków, którzy opiekują się wnukami.

Kiedy Nowy Ład wejdzie w życie?

Program Nowy Ład zostanie zaprezentowany 15 maja 2021 roku na Konwencji Programowej PiS. Pierwotnie planowano to wydarzenie na 20 marca, ale wówczas plany Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego pokrzyżowało uderzenie III fali pandemii COVID-19.

Na wprowadzenie założeń Nowego Ładu w życie przyjdzie jednak Polakom trochę poczekać. Rząd Zjednoczonej Prawicy planuje, iż wdrażanie nowych podatków, zmian w świadczeniach i emeryturach zacznie się najwcześniej na początku 2022 roku.

Jeszcze więcej czasu powinno zająć wprowadzanie elementów z filarów takich, jak Dekada rozwoju, Czysta energia - czyste powietrze i CyberPoland 2025, które wymagają sporych nakładów czasu i pieniędzy, gdyż wiążą się remontami i budową infrastruktury oraz cyfryzacją.

Skąd PiS ma pieniądze na Nowy Ład?

Nie jest tajemnicą, że wiele założeń Nowego Ładu rządzący zamierzają sfinansować dzięki pieniądzom Unii Europejskiej - w tym z Funduszu Odbudowy. Otwarcie o takich planach powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Zdradził to również prezydent Andrzej Duda, którego kancelaria po jednym z ostatnich spotkań informowała, że jego tematem były "założenia Nowego Polskiego Ładu w kontekście ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy".
Czytaj także: Szczerość wiceministra Budy. Wygadał się w sprawie finansowania programu PiS z europejskich środków?

Dowiedz się więcej o Nowym Ładzie: