Pokolenie Z znowu uderza w milenialsów i wszystko co kochamy. Słowo "cheugy" podbija TikToka

Ola Gersz
Krucjata pokolenia Z wymierzona w milenialsów trwa w najlepsze. Tym razem tiktokerzy wymyślili dla swoich starszych kolegów nową "obrazę", cheugy, i bez ceregieli niszczą milenialsowe świętości, jak seriale "Przyjaciele" i "Biuro", Harry Potter, Minionki czy... kawa ze Starbucksa. Czy jesteś cheugy? Spokojnie, my też, i jesteśmy z tego dumni!
Co oznacza "cheugy"? To teraz jedno z najpopularniejszych słów na TikToku Fot. TikTok / guardianaustralia i milf_money
Pokolenie Y, czyli urodzeni w latach 80. i 90. XX wieku milenialsi, nie ma łatwo. Ciągle obrywa mu się od generacji Z. Dwudziestolatki i starsi wytykają nam (bo sama do milenialsów się zaliczam): czerstwy humor, brak stylu, problemy z księżyca. Teraz dostało się... naszym zainteresowaniom i stylowi życia. Otóż okazuje się, ze większość z nich jest... cheugy (czytaj: czugi).

Co to znaczy cheugy?

Termin "cheugy" zyskał sławę dzięki artykułowi w "New York Timesie" w kwietniu, ale narodził się na TikToku – świątyni "Zetek". "Ok, TikToku, mam dla was nowe słowo, którego używam z przyjaciółmi i którego wyraźnie potrzebujecie" – mówi w filmiku z 30 marca Hallie Cain, 24-letnia copywriterka z Los Angeles.


Cain wskazuje w wideo na innego tiktoka, w którym młoda dziewczyna zastanawia się, jak nazwać ludzi, którzy "pobierają się w wieku 20 lat" albo reprezentują "energię dziewczyny-szefowej (girlboss)". – Ciągle widze takie filmiki. To słowo, mój przyjacielu, to cheugy – mówi do kamery smartfona.

Ale co to dokładnie znaczy? Cheugy określa cos przestarzałego, niemodnego, "basic", kiczowatego. Słowem: całkowicie passé. 23-letnia Gaby Rasson, programistka z Los Angeles, ukuła słowo "cheugy" w 2013 roku, gdy uczyła się w liceum w Beverly Hills. Nazywała tak ludzi, którzy "nie byli za bardzo trendy". – Ta kategoria w ogóle nie istniała. Brakowało mi słowa, które znajdowało się na końcu mojego języka i nie przyszło mi do głowy nic, co by je opisało. "Cheugy” nagle wpadło mi do glowy. Jego brzmienie pasowało do znaczenia – mówiła w rozmowie z "New York Timesem".

Rasson i jej koledzy używają cheugy od lat, teraz dzięki Cain to słowo zrobiło oszałamiającą karierę. I oczywiście jest fenomenem na TikToku, którym milenialsi nadal pogardzają – wolą Instagrama.

"Przyjaciele" i lazania

Co według użytkowników TikToka jest cheugy? Lista jest długa i zawiera wszystkie milenialsowe świętości. Przykłady? Fascynacja "Gwiezdnymi wojnami" i "Harrym Potterem", buty UGG, seriale "Przyjaciele" i "Biuro" ("The Office"), kawa pumpkin spice latte... To nie wszystko. Cheugy to również: Minionki, paski Gucci z "GG" w logo, chokery, piosenka "I Gotta Feeling" Black Eyed Peas, motywacyjne cytaty na ścianach, drewnianych tabliczkach i postach na Instagramie, zaręczyny w Disneylandzie i miłość do Disneya, Pinterest, poezja Rupi Kaur, lazania, dozodorant Axe, zamiłowanie do sneakersów i wiele, wiele więcej.

Co nie jest cheugy? Zdaniem pokolenia Zet na TikToku to m.in.: szycie własnych ubrań, rzeczy handmade, kupowanie w lumpeksach, dżinsy Levi's, buty Birkenstock oraz "niedbanie o to, co myślą o tobie inni ludzie".

Dumny z bycia cheugiem

Mimo że osoby, które nazywane są "cheugami" (czytaj: czugami) mogą poczuć się obrażone, to słowo niekoniecznie jest jednak obraźliwe. A nie ukrywajmy: większość z nas cheugami jest.

"Cheugy nie jest całkiem "basic", jak można określić kogoś, kto jest konformistą lub ma generyczny gust, i nie jest całkiem "nie-cool". Nie jest to żenujące ani nawet zawsze negatywne. Cheugy (...) może być szeroko stosowane do opisania kogoś, kto jest przestarzały lub zbyt mocno się stara. I chociaż wiele tandetnych rzeczy kojarzy się z kobietami z pokolenia milenialsów, termin ten można zastosować do każdej płci i w każdym wieku" – pisze Taylor Lorenz w "New York Timesie".
Czytaj także: Ten wnętrzarski trend podbija internet w pandemii. Cluttercore to koszmar dla fanów minimalizmu
Tiktokerzy używający tego słowa uspokajają: każdy ma w szafie coś cheugy. – Nie chcieliśmy, żeby to było złośliwe, chociaż niektórzy mówią, że cheugy jest obraźliwe. To po prostu zabawne słowo, które w jakiś sposób spodobało się wielu ludziom – mówi w "New York Timesie" 23-letnia Abby Siegel z Kolorado.

Wiele milenialsów niewątpliwie poczuło się jednak urażonych. Rada? Róbmy swoje i bądźmy dumni z bycia cheugami. W końcu "niedbanie o to, co myślą o tobie inni ludzie" jest cool.