Abp Jędraszewski cytuje kard. Wyszyńskiego: Polska nie może być Polską mordujących nowe życie matek
Abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości Bożego Ciała w Krakowie przy jednym z ołtarzy wygłosił kazanie do wiernych. Cytował w nim słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, mówiąc, że "Polska nie może być Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary".
Abp Jędraszewski mówił o modlitwie o wewnętrzną jedność Kościoła, która odnosi się do całego jednego, świętego, apostolskiego i powszechnego Kościoła.
– Odnosi się ona także do poszczególnych jego wspólnot, które stanowią jego najróżnorodniejsze części. Jedną z nich jest wspólnota takiego narodu, który ma prawo powiedzieć o sobie – patrząc na swoją historię, swoją tradycję i swoją kulturę – że jest narodem chrześcijańskim – mówił abp Jędraszewski, cytowany przez "Wyborczą".
– Takim właśnie narodem jest naród polski, zrodzony w 966 roku w chwili przyjęcia przez władcę Polan, księcia Mieszka I, sakramentu chrztu. Wtedy bowiem jednocześnie zaczęły się: dzieje chrześcijaństwa, dzieje narodu i dzieje państwa polskiego. Wydaje się, że nie ma żadnego innego takiego narodu w Europie, w którego historii te potrójne dzieje byłyby tak głęboko ze sobą zespolone, jak właśnie w narodzie polskim – kontynuował hierarcha.
Czytaj także: Jędraszewski odleciał w wywiadzie. Protesty kobiet to dla niego "obraz prawdziwie demoniczny"
Metropolita krakowski powoływał się też na słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, mówiąc, że "duchowa jedność, ciągłość i trwałość narodu polskiego ma swój bardzo konkretny i naukowo wymierny fundament". I dalej: "Obyście nie poddali się wygodnictwu, egoizmowi i wrogości życia! Obyście nie naśladowali modnych lalek, których pełne są teatry, kabarety, kawiarnie, redakcje. Obyście nie naśladowali kobiet, wyśmiewających matki, które urodziły Polsce i Kościołowi trzecie, czwarte czy piąte dziecko. Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!".
Jędraszewski mówił też, że "poczucie tożsamości polskiej kultury i zatroskanie o jej wielkość musi wyrastać z rzetelnej znajomości polskich dziejów, na które patrzy się nie tylko z perspektywy zawodowego historyka, ale także, a może przede wszystkim, z perspektywy człowieka wierzącego, który w Bogu dostrzega prawdziwego pana dziejów i historii".