Jak powstały medale olimpijskie w Tokio? Japończycy wykorzystali elektrośmieci
Medale są trzy, każdy wykonany ze szlachetnych metali, każdy ciężki i każdy bardzo cenny. Jest symbolem wysiłku, poświęceń, cierpienia i wreszcie zwycięstwa. Z czego wykonano medale olimpijskie, o które wkrótce toczyć się będzie rywalizacja w Tokio? Zerknijcie razem z nami za kulisy igrzysk w ramach cyklu #GotowiNaTokio.
Jak powstaje medal olimpijski i kto go stworzył?
Złoty medal olimpijski to najcenniejsze trofeum, jakie można wywalczyć w sportowej rywalizacji. Razem z nim zdobywa się też miejsce w historii, wielki szacunek, a czasem i pokaźne pieniądze. Srebro i brąz to również wielki prestiż, bo medal olimpijski - niezależnie od koloru - ma wielką wartość. Jest symbolem wysiłku, poświęceń, cierpienia i wreszcie zwycięstwa. Zastanawialiście się kiedyś, jak powstają?
Projekt medali olimpijskich w Tokio stworzył Junichi Kawanishi, który wygrał konkurs i wyprzedził ponad czterystu innych uczestników. Musiał poruszać się w ścisłych normach zaproponowanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), ale też stworzyć krążki, które będą nierozerwalnie związane z Japonią, czyli gospodarzem igrzysk. Medale powstały już w 2019 roku, te pierwsze egezmplarze. Kolejne wykonano na ich wzór już przed samymi igrzyskami.
Co musi znaleźć się na medalu olimpijskim?
Według wytycznych MKOl medale powinny mieć co najmniej 60 mm średnicy i 3 mm grubości. Każdy waży około 500 gram, na każdym wygrawerowano (po angielsku) nazwę konkurencji, w której można go było zdobyć. Złoty tak naprawdę nie jest złoty - takie rozdano po raz ostatni w 1912 roku w Sztokholmie - ale jest pokryty warstwą złota, pod którą jest czyste srebro. Srebrny stworzono tylko z tego kruszcu, a brązowy powstał z czerwonego mosiądzu, czyli stopu cynku i miedzi.
Złote medale powinny zawierać minimum 6 gramów złota i tak też stworzono krążki olimpijskie w Tokio. Na każdym medalu znalazła się Nike, grecka bogini zwycięstwa, która stoi przed stadionem Panathinaikos. Jest też symbol igrzysk olimpijskich, czyli pięć kół oraz oficjalna nazwa imprezy - w tym roku Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020. To wszystko elementy, które są skodyfikowane i surowo przestrzegane przez MKOl od lat.
Japońskie symbole i kultura elementem każdego medalu
Japończycy postanowili spersonalizować medale i dodać coś od siebie, by każdy z nich był w jakiejś mierze wyjątkowy. I tak wszystkie powstały z elektronicznych gadżetów pochodzących z recyklingu, czyli po prostu z elektrośmieci, z których odzyskano cenne metale. To wyraz zaangażowania Kraju Kwitnącej Wiśni w ekologię i zarazem symbol zaawansowania technologicznego kraju. Część surowców zebrano wśród mieszkańców Japonii, którzy oddawali swoje elektrośmieci, by mieć poczucie partycypacji w imprezie. Zebrano 78895 ton elektronicznych gadżetów, w tym 6,21 miliona telefonów komórkowych.
Tradycyjna japońska kultura i wzornictwo mają też swoje odbicie na wstążce, na której zawieszony jest medal. Znalazło się tam połącznie tradycyjnych japońskich motywów "moyo" (zharmonizowane wzory w kratkę) i "kasane no irome" (tradycyjne techniki nakładania warstw kimona). Wstążka demonstruje "jedność w różnorodności", jak mówią sami Japończycy. Pokryte są tworzywem sztucznym pozyskanym z recyklingu.
Jak wam się podobają medale olimpijskie igrzysk w Tokio?
Więcej informacji na temat igrzysk olimpijskich w Tokio znajdziesz w naTemat. Jesteśmy #GotowiNaTokio.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut