System bezpośredniej likwidacji szkód. Tak przyspieszysz uzyskanie odszkodowania

Artykuł sponsorowany
Uproszczenie formalności niezbędnych do uzyskania odszkodowania oraz skrócenie czasu oczekiwania na wypłatę rekompensaty. To jeden z trendów kształtujących obecnie rynek ubezpieczeń. Jego wyrazem jest chociażby system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). Dzięki temu rozwiązaniu poszkodowany kierowca może przyspieszyć procedurę otrzymania odszkodowania w razie kolizji drogowej.
System Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) pozwala przyspieszyć procedurę otrzymania odszkodowania w razie kolizji drogowej. Przy wyborze tego rozwiązania przyjmowaniem dokumentów i wypłatą rekompensaty zajmuje się ubezpieczyciel poszkodowanego kierowcy F. Muhammad / Pixabay.com
BLS to program, który funkcjonuje w Polsce od 1 kwietnia 2015 roku. Obecnie należy do niego większość ubezpieczycieli działających na rodzimym rynku, w tym największe towarzystwa ubezpieczeniowe. Korzyść z tego mechanizmu to dla zakładów ubezpieczeń wzrost jakości usług, a więc zadowolenia klientów, dla kierowców zaś o wiele wygodniejsza droga w dochodzeniu swoich roszczeń z tytułu polisy OC.

W procedurze standardowej likwidacji szkód z OC poszkodowany w stłuczce kierowca zgłasza szkodę towarzystwu ubezpieczeniowemu sprawcy zdarzenia. Wymaga to od osoby poszkodowanej w wyniku kolizji drogowej negocjacji z zakładem ubezpieczeń, w którym sprawca szkody ma wykupione ubezpieczenie OC, a więc z firmą, z którą nie łączą ją żadne relacje. Musi też samodzielnie czuwać nad procesem likwidacji szkody.


Natomiast w ramach systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód poszkodowany kierowca zgłasza szkodę do swojego ubezpieczyciela i to on wypłaca odszkodowanie po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego. Następnie firma, w której ubezpieczona jest osoba poszkodowana, rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy kolizji bez angażowania swojego klienta w całą procedurę.

BLS stanowi więc szybszą i łatwiejszą ścieżkę w uzyskiwaniu odszkodowania z OC dla posiadaczy pojazdów, którym przydarzyła się stłuczka. Jednocześnie system zapewnia lepszą obsługę klienta na rynku ubezpieczeń, ponieważ postępowanie likwidacyjne przeprowadza firma, w której interesie jest, by była ona na jak najwyższym poziomie. A to dlatego, że obsługuje dalej swoich klientów, tych, z którymi ma podpisane umowy.

Z uproszczonej ścieżki likwidacji szkody można skorzystać, gdy do zderzenia doszło na terytorium Polski i brały w nim udział dwa zarejestrowane w kraju pojazdy z ważnym na dzień zdarzenia ubezpieczeniem OC. Zdarzenie musi też spełniać warunki kolizji drogowej. Dlatego system BLS zadziała tylko wtedy, gdy nie było osób rannych, a ucierpiały jedynie pojazdy i przewożone w nich przedmioty.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe wprowadzają dodatkowo kryterium finansowe do mechanizmu decydującego o tym, czy poszkodowana osoba będzie mogła skorzystać z usługi Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Regulacje mogą wyglądać tak, że poszkodowany uczestnik stłuczki ma prawo sięgnąć po to rozwiązanie, jeśli wartość szkody nie przekracza np. 30 000 zł. Sam system BLS jest natomiast bezpłatny dla wszystkich klientów towarzystw ubezpieczeniowych, które przystąpiły do tego programu.

Co w sytuacji, gdy ubezpieczyciel sprawcy kolizji drogowej nie jest stroną porozumienia BLS? Najlepiej wówczas, gdy poszkodowany kierowca skontaktuje się ze swoim ubezpieczycielem. Może bowiem okazać się, że firma ubezpieczeniowa sprawcy wdrożyła własny system uproszczonej likwidacji, który oferuje zbliżone do BLS rozwiązanie. Ponadto niektóre towarzystwa oferują dodatki do polisy OC, dzięki którym gwarantują swoim klientom wypłatę odszkodowania niezależnie od uczestnictwa stron w BLS.

Informacje o przystąpieniu towarzystwa ubezpieczeniowego do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód powinny znajdować się bezpośrednio na stronie internetowej danego zakładu ubezpieczeń. Warto jednak zawsze dokładnie zapoznać się z umową ubezpieczenia OC i poprosić ubezpieczyciela o listę firm należących do programu BLS. Polisę OC można wykupić w stacjonarnym oddziale towarzystwa, bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego lub zdalnie przez telefon albo internet.

Artykuł sponsorowany