Wystąpiła w wielu kultowych filmach i... rzuciła aktorstwo. Kim jest Grażyna Michalska?
Nie wszystkie młode gwiazdy kina zostają w branży. Tak stało się z bardzo zdolną Grażyną Michalską, która jako dwunastolatka zagrała w filmie "Motyle" Janusza Nasfetera. Później pojawiła się w obsadzie "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, w której wcieliła się w rolę Zośki Malinowskiej. Co robi teraz i jak potoczyły się jej losy?
Od dzieciństwa mieszka w podwarszawskim Piastowie i to właśnie kierowniczka tamtejszego domu kultury dostrzegła jej talent. Młoda Grażyna od najmłodszych lat interesowała się bowiem aktorstwem i miała do niego smykałkę. Jako dziecko tworzyła własne teatrzyki, pisała scenariusze i odgrywała scenki.
Dlatego kierowniczka GOK w Piastowie nie zastanawiała się długo, kiedy usłyszała, że ekipa filmowa poszukuje nastoletnich aktorów do nowego projektu – filmu "Motyle". Musiała tylko namówić babcię dziewczynki, żeby ta wyraziła zgodę na udział w castingu. Udało się, więc zabrała Michalską na przesłuchanie.
– Do pokonania miałam trzy tysiące kandydatów i dopiero gdy zaproszono mnie na casting na Mazury, dotarło do mnie, że zagram w tym filmie – wyznała po latach Michalska na łamach magazynu "Na żywo".
Babcia dziewczynki upomniała jedynie młodą Grażynę, żeby jej sława nie uderzyła do głowy, ale jak później pokazał czas, nie groziło jej to ani trochę.
– Wstydziłam się, pracując na planie, w przerwach stałam na uboczu. Czułam się trochę gorsza od innych – wspominała w tygodniku. Aktorstwo pomagało się jej jednak przełamać, ponieważ na co dzień była dość nieśmiała, skromna i niepewna siebie.
– Gdy padał klaps, zapominałam o świecie, cieszyłam się i cierpiałam jak moja postać – dodała w wywiadzie.
Jej rola Honorki w "Motylach" okazała się tak udana, że zaczęły napływać kolejne propozycje. Po roku (w 1973) Michalska zagrała w "Nie będę cię kochać", gdzie wcieliła się w postać Anki, córki alkoholika (Tadeusz Janczar).
I tam pojawiło się kolejne trudne wyzwanie przed młodą aktorką. Miała 13 lat, a musiała zagrać w jednej ze scen, na której rozbiera się przed lustrem, a kamera uwiecznia jej nagi biust.
Scena musiała wywrzeć na niej bardzo duże wrażenie, ponieważ do tej pory nie chce ona wracać wspomnieniami do tamtego momentu.
Rola w "Nie będę cię kochać" rok później, w 1974 roku dała jej przepustkę do kolejnego, wielkiego hitu tamtych czasów, czyli do roli w "Ziemii obiecanej" Andrzeja Wajdy.
Nikt wtedy nie miał wątpliwości, że nastolatka wyrasta na niezwykle zdolną aktorkę – mówiono, że posiada naturalny talent i z rosnącą ciekawością przyglądano się jej karierze.
Potem aktorka zagrała w "Moja wojna, moja miłość", miniserialu "Żołnierze wolności" oraz epizodycznie w "Mniejszym niebie". W 1981 roku pojawiła się w "Dziecinnych pytaniach" Janusza Zaorskigo, ale wtedy już nie przypominała tej samej nastolatki co w "Motylach". Michalska dorosła i zachwyciła widzów swoją kobiecością i urodą.
Trzy lata później zagrała w "Barytonie" również w reżyserii Zaorskiego. Nikt nie przypuszczał wtedy, że będzie to jej ostatnia rola. Michalska miała bowiem inne priorytety. Zawsze powtarzała, że rodzina jest dla niej najważniejsza i praca aktorki tylko by jej utrudniała z nią kontakt.
Jak tłumaczyła, wybrała "bez żalu" rodzinę. Wtedy myślała, że nie jest taką dobrą aktorką i była wobec siebie bardzo krytyczna. Po latach przyznała jednak, że wcale "nie była taka kulawa" jak jej się wydawało i trochę żałuje swojej decyzji.
Po odejściu od aktorstwa zatrudniła się jako kontrolerka w urzędzie pocztowym, pracowała przez jakiś czas przy montażu filmów. Dziś Michalska nazywa się Grażyna Górska-Chojnacka i jest kierowniczką hotelowej restauracji w Warszawie.
Filmografia Grażyny Michalskiej
- 1984 - Baryton
- 1981 - Dziecinne pytania (Sandra - Stefania)
- 1980 - Mniejsze niebo (dziewczyna w barze; niewymieniona w czołówce)
- 1977 - Żołnierze wolności (łączniczka Ewa)
- 1975 - Ziemia Obiecana (Zośka Malinowska, odc. 2)
- 1975 - Moja wojna, moja miłość (Elżbieta)
- 1974 - Ziemia Obiecana (Zośka Malinowska)
- 1973 - Nie będę cię kochać (Anka)
- 1972 - Motyle (Honorka)
"Motyle" – o czym jest ten film?
Film "Motyle" od samego początku wzbudzał ogromne zainteresowanie. Na festiwalach zgarnął parę nagród, a krytycy stwierdzili, że jest jednym z ważniejszych polskich filmów skierowanych do młodzieży.Jest to poetycka opowieść o pierwszych miłosnych nadziejach i rozczarowaniach 12-latków.
Opowiada o dwunastoletnim Edku (Roman Mosior), który przyjeżdża na wakacje do mieszkającej nad jeziorem ciotki Heli. Poznaje tam grupę rówieśników, a wśród nich wyróżniającą się urodą i inteligencją Monikę (Bożena Fedorczyk).
"Motyle" – obsada
- Roman Mosior - Edek
- Bożena Fedorczyk - Monika
- Grażyna Michalska - Honorka
- Piotr Szczerkowski - Alek
- Bogdan Izdebski - Bogdan
- Krzysztof Sierocki - Lolek
- Ilona Stawińska - Hela, matka Honorki i Jarka, ciotka Edka
- Mieczysław Czechowicz - mąż Heli
- Jolanta Bohdal - turystka
- Janusz Nasfeter - mąż turystki
- Tadeusz Schmidt - kierowca
- Andrzej Boczula - Jarek
Przeczytaj także:
– Kim jest aktor Krzysztof Janczar? Mało kto wie, że zagrał w oscarowym hicie z Seanem Connerym
– Zagrała w "Liście Schindlera", ale sławę przyniosła jej "Janka". Co teraz robi Agnieszka Krukówna?
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut