13-latka ze złotym medalem olimpijskim w Tokio. Pierwsze w historii złoto dla Filipin

Działo się w poniedziałek na igrzyskach, oj działo. Pierwszy w historii finał zmagań deskorolkarek w konkurencji street padł łupem 13-letniej Japonki Momiji Nishiyi. Za jej plecami uplasowała się również 13-letnia Brazylijka Rayssa Leal, a brąz wzięła 16-latka z Japonii, Funa Nakayama. Pierwszy w historii Filipin złoty medal zdobyła Hidilyn Diaz w podnoszeniu ciężarów.
13-letnia Fot. Tokio 2020
Jako pierwszy w poniedziałek złoty medal wywalczył w finale triathlonu mężczyzn Norweg Kristian Blummenfelt, który pokonał rywali w Odaiba Marine Park. Srebro dla Wielkiej Brytanii, brąz dla Nowej Zelandii.

Sensacją zakończył się finał debiutującej na igrzyskach rywalizacji deskorolkarek. W konkurencji street najlepsza okazała się 13-letnia Japonka Momiji Nishiya. Za jej plecami uplasowała się również 13-letnia Brazylijka Rayssa Leal, a brąz wzięła 16-latka z Japonii, Funa Nakayama.

Sporo działo się na olimpijskim basenie w Tokyo Aquatics Centre. Pierwszy krążek na 100 metrów stylem motylkowym dla Kanadyjki Margaret Macneil, która wyprzedziła rywalki z Chin oraz Australii.

Wspaniały Brytyjczyk Adam Peaty pokonał rywali na 100 metrów stylem klasycznym, bijąc na dystansie rywali z Holandii oraz Włoch.

Kobiecy finał 400 metrów stylem dowolnym padł łupem Ariarne Titmus z Australii, za nią dotarły na metę słynna Kathy Ledecky (USA) oraz Chinka Bingjie Li.

Czwarty pływacki finał przyniósł rywalizację sztafet na dystansie 4x100 metrów stylem dowolnym. Najszybsi byli pływacy z USA, dalej Włosi oraz Australijczycy.

Brytyjczycy Tom Daley and Matty Lee wzięli tytuł w skokach do wody z wieży 10 metrowej synchronicznie.

Ich rodaczka, Amber English, strzelała najlepiej w skeecie. Drugie miejsce dla Włoch, a trzecie dla Chin.

Finał mężczyzn w tej samej konkurencji wygrał Amerykanin Vincent Hancock. Zdystansował Duńczyka i Kuwejtczyka.

Kolejne złoto dla Zjednoczonego Królestwa zdobył kolarz Thomas Pidcock, najlepszy w wyścigu MTB w Tokio.

Koreańscy łucznicy zwyciężyli w finale zawodów drużynowych, dystansując Tajwan oraz Japonię.

Słoweniec Benjamin Savsek wziął złoty medal w rywalizacji kanadyjkarzy C1. Medale przypadły też Czechom oraz Niemcom.

Japończyk Ono Shohei w Toky Budokan okazał się najlepszy w zmaganiach judoków w kategorii do 75 kilogramów. Srebro dla Gruzji, brąz dla Mongolii oraz Korei Południowej.

Z kolei w kategorii do 57 kilogramów pań najlepsza na tatami była Kosowianka Nora Gjakova. Medale zapewniły sobie wojowniczki z Francji, Kanady oraz Japonii.

Szablistka Sofia Pozdniakowa była najlepsza w finale, sięgając po medal dla Rosji czy też dla sztucznego tworu ROC.

W rywalizacji florecistów złoty medal zdobył z kolei Ka Lon Cheung z Hongkongu.

Pierwszy w historii Filipin złoty medal zdobyła Hidilyn Diaz, najlepsza w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 55 kg.

Drużynowe zawody gimnastyków wygrali Rosjanie, którzy wyprzedzili

W taekwondo w kategorii do 67 kilogramów wygrała zmagania Chorwatka Matea Jelić.

Rywalizację panów w kategorii do 80 kilogramów zdominował Rosjanin Maksym Chramcow.

Pierwszy w historii turniej mikstów w tenisie stołowym wygrali Japończycy - Jun Mizutani i Mima Ito.